Reklama

Niedziela Wrocławska

Via crucis w trzebnickim klasztorze

Czas Wielkiego Postu warto wykorzystać na poszukiwanie – bądź dostrzeżenie – nowych sposobów rozumienia Ewangelii. W istotny sposób biblijną historię ukazują dzieła sztuki.

Marcin Mazurkiewicz

Droga krzyżowa w trzebnickim klasztorze

Droga krzyżowa w trzebnickim klasztorze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki twórcom, których talent i natchnienie pochodzą od Stwórcy, to, czego możemy doświadczyć zmysłami – pozwala zrozumieć to, co wykracza poza zmysły.

Twórcą, którego rzeźby zdobią liczne kościoły i kaplice na Śląsku i od ponad wieku zbliżają ludzi do odkrywania prawdy o Bogu – był Bruno Tschötschel. Urodzony w Świebodzicach w 1874 r. niedoszły zegarmistrz, po zdobyciu dyplomu Wrocławskiej Królewskiej Szkoły Sztuk Plastycznych oraz praktyce m.in. w Szwajcarii, założył warsztat we Wrocławiu, przy obecnej ul. Prostej 35. Tam rzeźbił w drewnie, kamieniu, kości słoniowej i w marmurze w stylu neobarokowym, neogotyckim i neorokokowym; secesyjnym i modernistycznym. Tworzył szopki, części ołtarzy, rzeźby figuralne, sprawiające wrażenie będących w ruchu. Jednym z jego niezwykłych dzieł jest neobarokowa droga krzyżowa, wykonana do górnej kaplicy klasztoru sióstr boromeuszek w Trzebnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skromny Mistrz dłuta

Skromność i pokora charakteryzowały tego rzeźbiarza, o czym pisała boromeuszka trzebnicka, s. Olimpia Konopka SMCB (1937-2019). Była znawczynią jego dzieł, których wiele zgromadzonych jest właśnie w trzebnickim klasztorze. Wydaje się, że ta właśnie pokora pozwoliła artyście na wyrzeźbienie tak ponadczasowego dzieła. Trzymając dłuto „zanurzone w historii biblijnej” był Tschötschel narzędziem, którym posłużył się Stwórca.

Droga

„Boży Mistrz dłuta” podjął wielki temat Męki Pańskiej, przedstawiając ją w niekonwencjonalnej formie. Umieszczona na ścianie kaplicy w jednej płaszczyźnie nie dzieli się na osobne stacje, lecz przechodzi płynnie w kolejne sceny. Ta ciągłość drogi sprawia, że oglądający stają się nieomal bezpośrednimi świadkami tej historii. Wystarczy idąc wzdłuż ściany z uwagą obserwować następujące po sobie wydarzenia, by odnieść wrażenie oglądania ich na żywo. A dzieje się wiele na tych kilku metrach drogi. Tłum postaci, wszystkie w ruchu: idą, gestykulują, wykonują swoje codzienne prace. Jednak coś niecodziennego wyczuwa się w tym obrazie. Na twarzach postaci mocno rysują się emocje: strach, oburzenie, gniew, zaskoczenie, ból. Wyraźne są detale, także te ważne osobiście dla rzeźbiarza. Mały chłopczyk bawiący się tuż przy brzegu ramy wyraża tęsknotę ojca za utraconym dzieckiem – artysta stracił ukochanego, wyczekanego 3-letniego syna. Widzimy też złowieszcze symbole nazizmu i odniesienia do Jeruzalem.

Reklama

Dynamizm i dramatyzm scen

Ta droga krzyżowa wywołuje niezwykły dramatyzm. Artysta uzyskał taki efekt poprzez wielokrotne ukazanie Pana Jezusa w kolejnych etapach drogi, a także przez bogactwo postaci Jemu towarzyszących. Przesuwając wzrok przez kolejne sceny zauważamy rosnące napięcie, prowadzące do momentu kulminacyjnego, ale o tym za chwilę. Na razie śledzimy scenę sądu Piłata nad Jezusem, postaci opuszczające bramy miasta. Idziemy wraz z nimi, obserwując, co robią, jak zmieniają się ich twarze. Aż nagle ściana z drogą się kończy, a najważniejsza scena już na prostopadłej ścianie obok rozrasta się do kilka razy większych rozmiarów.

Kulminacja: ołtarz eucharystyczny

Idąc wzdłuż drogi – idziemy obok. Łatwo wówczas pozostać w bezpiecznej pozycji obserwatora, a nawet komentatora wydarzeń. Stając naprzeciwko stacji XII – nie mamy wyboru, bo stajemy na wprost Jezusa na krzyżu. I olśnienie. To ołtarz. Tak właśnie, osobno, w formie ołtarza, artysta ukazał stację XII na drodze krzyżowej w trzebnickim klasztorze – śmierć Pana Jezusa. Na tym właśnie przedstawieniu polega niezwykłość tej drogi, a zarazem zdumiewa prostota tego konceptu. Bo jakże inaczej najprościej pokazać, czym jest stacja XII, niż właśnie kształtem ołtarza?

Centralnie wiszący na ołtarzu krzyż z umierającym Jezusem jest ogromny – w porównaniu z tym, który chwilę wcześniej niesie na ramionach Jezus. Pod krzyżem Matka Jezusa, pełna bólu, a zarazem zrozumienia i dostojeństwa i Jan – wierny uczeń. Między nimi siedzi Magdalena, z wonnymi olejkami w dłoniach. Nieco dalej, na specjalnej konsoli, stacje XIII i XIV.

Reklama

Najpierw więc droga – jako całość; później ołtarz – kulminacja najważniejszego, co dla świata się wydarzyło: śmierć Pana Jezusa gładząca grzechy ludzkości; na końcu – wielowymiarowe (jak to dziś mówimy: obraz w 3D) dwie ostatnie stacje, kończące ziemską wizję męki i śmierci Pana Jezusa.

Jednak trzeba wrócić do tej stacji, która nie bez powodu przyciąga najmocniej uwagę: do ołtarza – by zrozumieć, że to jest perspektywa i możemy jej doświadczać zawsze, ilekroć uczestniczymy w Eucharystii.

Ta oryginalna Via crucis zaprasza do medytacji i modlitwy. Tutaj siostry boromeuszki chętnie rozważają mękę Jezusa i Boże miłosierdzie wobec człowieka. Tutaj też przyprowadzają gości zwiedzających klasztor, z czego naprawdę warto skorzystać.

Pełna symboli

Tschötschel umieścił w tej drodze kilka wymownych symboli. Jest wilczyca kapitolińska – symbol Rzymu, ówczesnej potęgi władzy świata; wiązka prętów z toporem w środku to znak władzy nad życiem i śmiercią, jaką miał w Palestynie Poncjusz Piłat. Nad bramą Jerozolimy tkwi gwiazda Dawida, a obok dzban przypomina słowa Psalmu 55: „Łzy moje zbierałeś do dzbana”. Dalej para kruków Hugin i Munin, które według mitologii nordyckiej każdego dnia wysyłane są o brzasku, a powracają o zmierzchu, przynosząc wieści o najważniejszych wydarzeniach w świecie – tu potwierdzają, że najważniejszym wydarzeniem w dziejach świata jest odkupienie ludzkości przez Chrystusa. Przy stacji XIII Matka trzyma rękę martwego Syna – to trudne rozstanie Matki z Synem, jedna z siedmiu boleści Maryi.

Reklama

Na końcu, nad stacją XIV, gdzie Nikodem i Józef z Arymatei z szacunkiem niosą martwe ciało Jezusa do grobu – unosi się anioł, którego twarz promienieje radością. Trzyma on szarfę z napisem: Mundus servatus est! Świat jest zbawiony! Obok niego sześć małych aniołów rozgłasza radosną wieść całemu światu! Tak, jak zwiastowali narodzenie Zbawiciela, teraz ogłaszają, że dzieło zbawienia świata dokonało się. Niezwykle ukazana radość wydobyta z cierpienia.

Z dłutem w ręku

Dzieło Tschötschela ukazuje jego bogatą kulturę duchową, znajomość Pisma Świętego, żywotów świętych, głęboką cześć artysty dla Jezusa Eucharystycznego. Swoją pracą modlił się i uwielbiał Boga, duchowa więź artysty z Bogiem widoczna jest w każdym jego dziele.

Bruno Tschötschel tworzył aż do śmierci – dosłownie. W liturgiczne święto Jana Chrzciciela, 24 czerwca 1941 r., kiedy rzeźbił postać patrona Wrocławia, z dłutem w ręku odszedł do domu Ojca. Jest pochowany na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.


Autorka korzystała z artykułu s. Olimpii Konopki SMCB: „Bruno Tschötschel – Boży mistrz dłuta (1874–1941)”, Studia Salvatoriana Polonica 7, 191-207, 2013.

2024-03-08 08:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję