Reklama

Niedziela Przemyska

Jarosławskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Niedziela przemyska 6/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

Magdalena Bojarska

Odczytano listę znanych ofiar narodowości żydowskiej i polskiej

Odczytano listę znanych ofiar narodowości żydowskiej i polskiej

26 stycznia, wzorem ubiegłego roku, w Jarosławiu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, organizowane z inicjatywy prof. Wacława Wierzbieńca, rektora PWST-E oraz burmistrza Andrzeja Wyczawskiego i ks. Marka Pieńkowskiego z Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, we współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Uroczystości zaszczycił Eli Zolkos, asystent naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha.

Obchody rozpoczęła dyskusja panelowa „Stosunki polsko-żydowskie z perspektywy Uratowanych i Ratujących w czasie Holokaustu” z udziałem zaproszonych gości: Luci Retman (Hajfa - Izrael), s. Dawidy Ryll (Miejsce Piastowe), Judith Elkin (Miami - USA), Romana Kessler’a (Tel Awiw - Izrael) i Krystyny Stawarskiej-Grzędy (Jarosław). Podczas uroczystości, o własnych tragicznych, bardzo wzruszających doświadczeniach opowiedziała uratowana z Holokaustu Lucia Retman, która na specjalne zaproszenie Rektora PWST-E przyjechała po raz drugi do Jarosławia z Hajfy w Izraelu, aby dać świadectwo tamtym wydarzeniom. Pani Retman podczas okupacji wraz z rodziną ukrywała się u Zofii Pomorskiej z Lubaczowa, która za okazaną pomoc otrzymała pośmiertnie medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Pani Pomorska zdobyła dla niej dokumenty polskiej dziewczynki, które umożliwiły jej wyjazd do pracy w Niemczech. Pomimo ogromnego zagrożenia udało się w ciągu jednego dnia zmienić tożsamość Luci Retman na Polkę, katoliczkę, Janinę Kogut. Z Krakowa całym transportem wypełnionym Polakami i Ukraińcami wysłano ją do pracy w Niemczech, w Berlinie. Tak przeżyła wojnę.

W dyskusji panelowej głos zabrała również s. Dawida Ryll, która te wydarzenia poznała z opowieści swojej mamy, Marii. Przywołała bolesną historię z dzieciństwa, opowiadającą o rozstrzelanym przez Niemców żydowskim chłopcu, który wraz ze swoją rodziną ukrywał się przez pewien czas w jej domu. O ogromnej tragedii ludzkości, jaką był Holokaust, opowiadał także goszczący w naszym mieście znany adwokat, Roman Kessler, jarosławianin z pochodzenia, żyjący obecnie w Tel Awiwie oraz w Warszawie. Krystyna Stawarska-Grzęda wspominała wydarzenia sprzed 70 lat, kiedy to za pomoc niesioną Żydom śmierć ponieśli jej rodzice. Swoją historię opowiedziała także przybyła ze Stanów Zjednoczonych, a urodzona w Przeworsku, Judith Elkin, która opowiedziała historię własnej rodziny.

Następnie, w kościele Świętych Mikołaja i Stanisława biskupa, miało miejsce nabożeństwo w intencji Polaków z Podkarpacia, zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz za Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Uczestnicy wysłuchali psalmów, a także Pieśni z Księgi Proroka Izajasza w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Pasjonaci z Jarosławskiego Opactwa”. Zaproszeni goście odczytali listę znanych ofiar narodowości żydowskiej i polskiej. Obchody uwieńczyło uczczenie pamięci Żydów zamordowanych przy murze Jarosławskiego Opactwa, poprzez refleksję i modlitwę, a także zapalenie zniczy, symbolizujących ludzkie istnienia.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

77. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

[ TEMATY ]

rocznica

Cezary p/pl.wikipedia.org

Pomnik Pomordowanych na Wschodzie

Pomnik Pomordowanych na Wschodzie

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał "strefy interesów Niemiec i ZSRR" na terytorium Polski.

Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków; oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję