Reklama

Niedziela Świdnicka

Stronie Śląskie. Księża, siostry zakonne i klerycy ramię w ramię w walce z powodzią

Od blisko tygodnia mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej zmagają się z tragiczną powodzią. Woda zniszczyła nie tylko budynki i infrastrukturę, ale także spokój i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

[ TEMATY ]

Stronie Śląskie

powódź w Polsce (2024)

archiwum prywatne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Niedziela" dla powodzian. Nasi czytelnicy wspierają poszkodowanych w wyniku powodzi: fundacja.niedziela.pl.

W obliczu tej katastrofy na pomoc ruszyło wiele osób, w tym duchowni i klerycy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu wraz z przełożonymi oraz siostry zakonne i wolontariusze, którzy nie tylko dźwigają gruz i wyrzucają błoto, ale także niosą wsparcie i nadzieję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród nich szczególnie wyróżnia się jeden z diakonów, pochodzący z Stronia alumn, który stracił rodzinny dom - miejsce pełne wspomnień, radości i życia. To wielopokoleniowe schronienie, zawsze otwarte dla innych, w jednej chwili przestało istnieć, lecz pozostał niezmieniony jego duch - Dom relacji, wspólnota, której nie można zniszczyć.

W ostatnich dniach diakon wraz z księżmi i klerykami, a także Misjonarkami Krwi Chrystusa z Wilkanowa pracowali nieustannie, sprzątając, pomagając i wspierając tych, którzy najbardziej ucierpieli. Dla nich to nie była tylko praca fizyczna - to była misja serca. - Pojechaliśmy tam, aby dać, a dając, otrzymaliśmy jeszcze więcej - mówią wspólnie, bo to, co się tam wydarzyło, to piękna wymiana — wspólne bycie i współpraca, gdzie życie i nadzieja na nowo odradzały się w relacjach.

Pomoc dla powodzian to nie tylko fizyczna praca - to także modlitwa, duchowe wsparcie i wzajemne zrozumienie.

Podziel się cytatem

Reklama

- Ten obraz Kościoła jest piękny i wzruszający: Kościół Communio — wspólnota, w której świeccy, osoby konsekrowane i duchowni łączą siły, aby nieść pomoc i dzielić się miłością. Stronie Śląskie staje się miejscem, gdzie rzeczywistość Ewangelii wybrzmiewa najgłośniej - w prostych gestach wsparcia, w trzymaniu za rękę, w podzieleniu się kanapką czy w ciepłym uśmiechu – relacjonują duchowi przyjaciele diakona.

Pomoc dla powodzian to nie tylko fizyczna praca - to także modlitwa, duchowe wsparcie i wzajemne zrozumienie. Powodzianie potrzebują teraz każdej formy wsparcia, aby odbudować nie tylko dom, ale także nadzieję i wiarę, że dobro zawsze zwycięża. Każdy może pomóc na wiele sposobów: modląc się, wspierając finansowo, angażując się w działania na miejscu albo po prostu dzieląc się tą historią, aby dobro mogło się dalej rozprzestrzeniać.

- Niech to doświadczenie nauczy nas wszystkich, że w najtrudniejszych chwilach nie jesteśmy sami - jesteśmy wspólnotą, która zawsze potrafi wznieść się ponad własne problemy i nieść światło innym. Bo kiedy dajemy, otrzymujemy jeszcze więcej – zaznaczył jeden z duchownych, który sutannę zamieniła na gumiaki i łopatę.

archiwum prywatne

Kapłani oraz wolontariusze, w tym siostry zakonne, podczas przerwy na posiłek po ciężkiej pracy przy usuwaniu skutków powodzi w Stroniu Śląskim

Kapłani oraz wolontariusze, w tym siostry zakonne, podczas przerwy na posiłek po ciężkiej pracy przy usuwaniu skutków powodzi w Stroniu Śląskim

archiwum prywatne

Kleryk pomaga w oczyszczaniu jednego z zalanych domów, wynosząc zniszczone elementy wyposażenia po powodzi

Kleryk pomaga w oczyszczaniu jednego z zalanych domów, wynosząc zniszczone elementy wyposażenia po powodzi

archiwum prywatne

Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa z Wilkanowa wraz z wolontariuszami sprzątają błoto i zniszczenia wewnątrz zalanego budynku w Stroniu Śląskim

Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa z Wilkanowa wraz z wolontariuszami sprzątają błoto i zniszczenia wewnątrz zalanego budynku w Stroniu Śląskim

archiwum prywatne

Wolontariusze angażują się w prace porządkowe i odmulanie studni po powodzi w Stroniu Śląskim

Wolontariusze angażują się w prace porządkowe i odmulanie studni po powodzi w Stroniu Śląskim
2024-09-20 22:15

Oceń: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy państwo zdało powodziowy egzamin?

Niedziela Ogólnopolska 41/2024, str. 38-39

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

Karol Porwich/Niedziela

Stronie Śląskie, 19 września 2024 r.

Stronie Śląskie, 19 września 2024 r.

Dokończone w 2020 r. inwestycje antypowodziowe uratowały Opole i Wrocław. Poziom zarządzania kryzysowego w dorzeczu Nysy Kłodzkiej pokazuje jednak, że nie odrobiono wielu lekcji z 1997 r.

Przegraliśmy. Zalało nas. Daliśmy z siebie wszystko, by wam pomóc. Wracamy do naszych domów ratować teraz nasze dobytki. Przepraszamy. Trzymajcie się” – ten dramatyczny wpis z 15 września w mediach społecznościowych Ochotniczej Straży Pożarnej z Bodzanowa k. Głuchołaz powinien przejść do historii jako przestroga na przyszłość. Lokalne samorządy oraz służby ratunkowe z Kotliny Kłodzkiej zostały pozostawione same sobie, bez wsparcia z zewnątrz.
CZYTAJ DALEJ

Pilny apel biskupów Europy do Ursuli von der Leyen. Chodzi o wolność religijną

Biskupi Unii Europejskiej zwrócili się do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o pilne powołanie specjalnego, unijnego wysłannika ds. wolności religijnej lub przekonań poza Unią Europejską. Podkreślili, że mimo upływu roku od rozpoczęcia drugiej kadencji Komisji stanowisko to pozostaje nieobsadzone.

Apel hierarchów to efekt ubiegłotygodniowego zgromadzenia Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w Brukseli. Biskupi przypomnieli, że funkcja wysłannika jest „kluczowa dla promowania i ochrony wolności religijnej na arenie międzynarodowej”. Ich zdaniem, w obecnym kontekście rosnących prześladowań i dyskryminacji wobec wierzących – w tym przede wszystkim chrześcijan – jej przywrócenie jest sprawą pilną.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: myśliwce RAF-u patrolowały niebo nad Polską

Myśliwce Królewskich Sił Powietrznych (RAF) patrolowały niebo nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek – podał brytyjski portal UK Defence Journal. Potwierdził to przedstawiciel NATO, mówiąc, że jest to część misji mającej zapobiec dalszym naruszeniom przestrzenie powietrznej przez Rosję.

Portal, powołując się na dane śledzenia lotów, poinformował, że brytyjskie myśliwce Typhoon oraz powietrzny tankowiec Voyager wystartowały w poniedziałek późnym wieczorem z bazy RAF Coningsby i skierowały się na wschód. Patrol obrony powietrznej dotarł do wschodniej granicy Polski. Tu pozostał przez kilka godzin, po czym wrócił do Wielkiej Brytanii wczesnym rankiem we wtorek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję