Reklama
treści wiary
W październikowy czas początku roku akademickiego wykładowcom i studentom (ale nie tylko) dedykujemy tych kilka inspirujących myśli autorstwa ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora Akademii Katolickiej w Warszawie.
Dla Piotra i innych uczniów – ale także dla nas! – krzyż jest czymś niewygodnym, krzyż jest „skandalem”, natomiast Jezus uważa za „skandal” ucieczkę od krzyża, która oznaczałaby uchylenie się od woli Ojca, od misji, którą Mu powierzył dla naszego zbawienia.
Zbliża się listopad – miesiąc, w którym Polacy, nie tylko wierzący w Chrystusa, częściej pomyślą o swoich bliskich zmarłych i odwiedzą cmentarze. Wierzący zrobią jednak coś jeszcze – będą się za zmarłych modlić.
Dramatyczny efekt domina: nieszczęścia dotykające Afrykę. Jedno porusza kolejne. Głód wywołuje choroby i przestępczość. Brak infrastruktury sanitarnej utrudnia dostęp do czystej wody. To uruchamia epidemie. Jeśli do tego dołożymy wojnę – to jesteśmy w Etiopii. Tu dociera z pomocą Caritas Polska.
14-18
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 10, 17-30 (wersja krótsza: Mk 10, 17-27)
Trudno sobie wyobrazić prawdziwe życie chrześcijańskie bez modlitwy, bez codziennej rozmowy z Bogiem. Papież Franciszek często powtarza, że „modlitwa jest jak tlen dla życia”, że jest „lekarstwem wiary, lekarstwem odbudowującym duszę”.
Dzisiejszy fragment Ewangelii według św. Marka zwraca naszą uwagę na rolę właściwie rozumianego ubóstwa. Jezus podczas spotkania z młodzieńcem wskazuje tę postawę jako niezbędny element w autentycznym praktykowaniu wiary. Jest ona konieczna, ponieważ pozwala zachować duchową wolność, która ze swej strony stanowi naturalne środowisko wzrostu wiary.
Świat przekonuje nas do sekularyzmu. Ten niezwykle mocny dziś prąd, bardziej może kulturowy niż myślowy, chce dosłownie zamknąć nas wyłącznie w tym wieku (łac. saeculum). Trzeba wycisnąć z naszego życia maksymalnie dużo przyjemności i wrażeń, jak sok z cytryny, gdyż nic ponad doczesność nas nie czeka. Ponętna zachęta. Czy sekularyzm ma rację?
Był świadkiem męczeństwa św. Wojciecha i pierwszym arcybiskupem gnieźnieńskim.
19-22
sprawy rodzinne
Świat rozpada się nagle na kawałki, gdy rodzice doświadczają utraty poczętego maleństwa lub przeżywają jego odejście tuż po narodzinach.
Według statystyk, nawet co piąta kobieta doświadcza poronienia bądź martwych narodzin dziecka. To tragiczne wydarzenie rodzi także skutki prawne. Jakie? Pytamy prof. Pawła Sobczyka, redaktora naukowego książki Status prawny dziecka martwo urodzonego.
24-27
nasza rozmowa
O swojej miłości do Wileńszczyzny, trwającym wiele lat zbieraniu informacji o wojennych i powojennych losach kapłanów tamtejszej archidiecezji, potajemnych Mszach św. i spowiedziach opowiada ks. dr Tadeusz Krahel, historyk.
Ilu rodziców dorastających i dorosłych dzieci zadaje sobie dzisiaj pytanie: „Moje dziecko odrzuciło wiarę, jestem zrozpaczony. Co mogę zrobić?”.
28-31
32-33
Kościół lokalny - Tarnów
Dzisiaj to moje granie traktuję jak osobistą modlitwę – wyznaje Stanisław Pigoń, który przed laty odpowiedział na anons cystersów poszukujących organisty.
34-35
moim zdaniem
Nie można normalnie i zdrowo funkcjonować bez przeżywania emocji.
Do biedoty popłynęło hasło: oto otworzyła się wam brama do Europy, gdzie kobiety są łatwe, zasiłki wysokie, a pracować nie trzeba.
36-37
42
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Od kilkunastu lat 13 października jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. Warto z tej okazji powiedzieć o tej idei nieco więcej.
53-61
dobre rady
Jednym z najbardziej popularnych warzyw w Polsce, a jednocześnie prawdziwą bombą zdrowotną jest burak.
Buraki ugotować (lub kupić ugotowane) i pokroić w cienkie plasterki. Na środku talerza ułożyć garść rukoli, a dookoła poukładać plasterki buraków. Dodać pokruszony ser feta.
Aby uniknąć zespołu FAS, wystarczy, by kobieta spodziewająca się dziecka powstrzymała się od picia alkoholu.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Ponad połowa Polaków marnuje jedzenie, a 1,5 mln głoduje. W przededniu Dnia Walki z Ubóstwem – obok włączenia się w pomoc najuboższym – warto zawalczyć o dobre wykorzystanie chleba, by widok rozrzuconego na chodnikach i w śmietnikach pieczywa był już czasem przeszłym.
Aby pomagać innym, trzeba najpierw pomóc sobie – uważa ks. Marek Studenski i tę zasadę stosuje w życiu.
Co wiemy o gestach z tradycji żydowskiej, o których niejednokrotnie słyszymy w Ewangelii?
Serce Jezusa jest skuteczną ucieczką w godzinie śmierci – tak obiecał Jezus francuskiej zakonnicy św. Małgorzacie Marii Alacoque.
Każdej nocy przez 11 miesięcy Paul Gannucci modlił się ze swoimi rodzicami na różańcu, a następnie przyjmował Komunię św. Hostia to jedyny stały pokarm, który chłopak jest w stanie spożyć.
Kości są ważnym elementem ludzkiego ciała. Jak je wzmocnić i zapobiec osteoporozie? Kości stanowią dla ciała rusztowanie, umożliwiają sprawne poruszanie się, są magazynem minerałów oraz pełnią inne ważne funkcje, choćby krwiotwórcze.
Topinambur był uprawiany przez Indian w Kanadzie. Dziś serwują go najlepsi kucharze na całym świecie.
Jesień rozpieszcza nas ciepłymi barwami. Aż żal nie wykorzystać bogactwa, które daje nam przyroda. Co zrobić z kolorowymi liśćmi, owocami jarzębiny, kasztanami i szyszkami, żeby siedzenie pod kocem z ciepłą herbatą w dłoni było jeszcze przyjemniejsze?
Przepisy ks. Marka Studenskiego na zdrowe potrawy można znaleźć na kanale YouTube. Są cenne dla tych, którzy stosują różnego rodzaju diety, ale też dla tych, którzy szukają porad duchowych. Polecamy.
Czterdziesta rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki zwraca naszą myśl w kierunku ostatniej drogi kapłana.
66-79
Niedziela Plus
...jednoczy dzieci z całego świata 18 października?
Jest to grupa pobożnych, twardo stąpających po ziemi mężczyzn; otwarta i zaangażowana w życie Kościoła i własnej parafii – podkreśla ks. Daniel Majchrzak, opiekun szafarzy.
Najpiękniejszą ozdobą nowej świątyni jest gromadząca się w niej rozmodlona wspólnota, podążająca za Chrystusem – powiedział w homilii bp Andrzej Jeż.
Trzeba tak żyć na ziemi, żeby nie stanąć przed Panem Bogiem z pustymi rękami – nauczał bp Stanisław Salaterski.
Ten podwójny jubileusz to czas, aby dziękować kolejnym pokoleniom (…). Piszcie dalej piękną historię waszej parafialnej wspólnoty – powiedział do zgromadzonych abp Józef Guzdek.
To niezwykłe wydarzenie łączące w sobie elementy inspirujących warsztatów, spotkań ze znanymi osobami oraz wyjątkowego hip-hopowego festiwalu.
Reprezentowali sportowo dwadzieścia trzy lokalne Stowarzyszenia Salos z całej Polski.
Niedziela bielsko-żywiecka
W kościołach stacyjnych trwa nowenna miesięcy przed jubileuszem 350-lecia objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Szereg inicjatyw ewangelizacyjnych z odwołaniem do Ewangelii przygotowały wspólnoty z okręgu cieszyńskiego w ramach Tygodnia z Ewangelią pod hasłem: „Słowo nad wyraz”.
Postawa klęcząca to przyznanie się, że całe moje siły powierzam Bogu, że w Nim jest moja siła – mówił o. Ezdrasz Biesok w w Koszarawie Bystrej na odpuście ku czci stygmatów św. Franciszka z Asyżu.
Niedziela częstochowska
Rodzice wiedzą, że dzieci są tutaj kochane, mają opiekę i że prowadzimy je do Pana Boga – powiedziała s. Helena, nazaretanka, nauczyciel wychowania przedszkolnego, przy okazji poświęcenia placu zabaw.
Prosimy o nawrócenie rodzin i o to, by młodzi rodzice przekazywali wiarę dzieciom – tak o intencji nawiedzenia obrazu Matki Bożej w parafii w Janowie powiedział jej proboszcz ks. Szymon Gołuchowski.
Mamy powód, a nawet osiem powodów, do radości i wdzięczności Bogu. Tylu kleryków rozpoczęło na I roku formację w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Niedziela podlaska
„Będę śpiewał Panu, dopóki żyję; będę śpiewał memu Bogu, póki istnieję” (Ps 108,3) – pod takim hasłem Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej po raz 31. zorganizowało Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2024.
W tym roku jubileusz 30-lecia swojego istnienia i działalności świętuje Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. To okazja do podsumowań, wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i wszystkim osobom zaangażowanym w to dzieło charytatywne.
Uroczystą Eucharystią celebrowaną 3 października w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie zainaugurowano nowy rok akademicki.
Niedziela kielecka
Tam się wszystko zaczęło – mówi Zbigniew Chutnik z parafii św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku o modlitwie różańcowej, która rozpoczęła się od pielgrzymowania do Medjugorie.
Bez ich zaangażowania i posługi nikt nie wyobraża sobie liturgii. Liturgiczna Służba Ołtarza 21 września spotkała się w polskiej Jerozolimie, w parafii Grobu Bożego w Miechowie.
O modlitwie, która zainspiruje do zmiany sposobu przeżywania codzienności, z ks. Dariuszem Węgrzynem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
O wolność walczą tylko ludzie wolni – przekonywał abp Marek Jędraszewski.
Niech wasza wspólnota będzie źródłem nadziei, niech będzie solą ziemi – życzył kard. Stanisław Dziwisz.
Przyszliśmy dać świadectwo wiary – mówi Krystyna Jurek.
Niedziela lubelska
Najcenniejszym, co można ofiarować Maryi, są serca pełne miłości – powiedział abp Stanisław Budzik.
Trzecia edycja spotkania ewangelizacyjnego „Rozpaleni” zgromadziła młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Wychowanie jest konieczne dla uformowania dobrych ludzi i dla rozwoju Polski.
Niedziela legnicka
28 września w krzeszowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbyła się kolejna pielgrzymka służby liturgicznej z terenu diecezji legnickiej.
„My Chcemy Boga” – pod takim hasłem w sobotę 21 września wyruszyła III Piesza Pielgrzymka Jedności z Polkowic do Grodowca, do Matki Bożej Jutrzenki Nadziei.
W dniach 14-15 września w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zebrzydowej gościł zespół Deus Meus, który w tym roku obchodzi 30-lecie działalności.
Niedziela łódzka
Chciejcie żyć, miejcie odwagę kochać nawet wtedy, kiedy to oznacza, że będziecie poranieni – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas święta św. Faustyny Kowalskiej.
Mam świadomość, że jest wielu ludzi, którzy nigdy nie przekroczyli progu klasztoru, nie rozmawiali z siostrą zakonną, stąd pomysł na grę miejską – powiedziała s. Renata Radosz, urszulanka.
Różaniec to modlitwa rosnącego w nas słowa Bożego – podkreślił kard. Grzegorz Ryś.
Niedziela przemyska
Przychodzimy z naszymi intencjami na nowym etapie, który Opatrzność przed nami stawia. Wskazujemy na Tego, który wie lepiej, na Boga – źródło i potęgę naszego działania – powiedział abp Kryspin Dubiel.
Odbyła się III Pielgrzymka Myśliwych z okręgów przemyskiego i krośnieńskiego do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Chcemy umacniać siebie i naszych bliskich w wierze, chcemy pogłębić nadzieję i mnożyć miłość, bo wiara umocniona w ten sposób, staje się dla człowieka światłem – powiedział abp Adam Szal.
Niedziela rzeszowska
Ostatnie dni września co roku przypominają klerykom, że czas wakacji dobiega końca.
W tym roku, 19 października, mija 40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
Zakończył się tegoroczny sezon pielgrzymowania z Niedzielą Rzeszowską. Jego ostatni etap prowadził przez ziemię węgierską.
Niedziela sandomierska
W liturgiczne wspomnienie św. Ojca Pio w mury świątyni św. Jadwigi Królowej wprowadzone zostały relikwie św. z Pietrelciny.
My też doświadczyliśmy bardzo dużo pomocy podczas powodzi w 2010 r. i tych odruchów serca było wtedy wiele, dlatego chcemy w rewanżu zrobić to samo, bo potrzeb tam na miejscu, jest na pewno mnóstwo – mówił Leszek Pająk, pracownik Caritas.
Przecież powstanie tej parafii nie jest wcale odległe w czasie. Jakże to bolesne, że gorliwi do niedawna katolicy stali się obojętni religijnie, a nierzadko wyznają poglądy sprzeczne z Bożym prawem i nauką Kościoła – stwierdził bp Krzysztof Nitkiewicz.
Niedziela sosnowiecka
– W takich sytuacjach, kiedy Boga nie widać, kiedy wydaje nam się, że nas zostawił, że się nami nie interesuje, On jest obecny jakby trzy razy bardziej, tylko my Go nie widzimy z różnych powodów – mówił bp Artur Ważny.
– Wydawałoby się, że już doszliśmy do pewnych granic poznania, a one ciągle się przesuwają. Jeśli idziemy w dal, to nawet korzystając z najbardziej doskonałych teleskopów, nie możemy napotkać granicy kosmosu – powiedział bp Artur Ważny.
Z ks. Szymonem Wojciechowskim, dyrektorem Wydziału ds. Ewangelizacji Kurii Diecezji Sosnowieckiej, rozmawia Jarosław Ciszek.
Niedziela świdnicka
Ruch Światło-Życie w parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie świętuje 50-lecie. To czas wdzięczności za minione lata, które ukształtowały pokolenia wiernych, stając się fundamentem duchowej odnowy.
Duchowe i historyczne aspekty życia współpatrona świdnickiej katedry zostały ukazane podczas III Spaceru Historycznego, dając uczestnikom możliwość głębszego zanurzenia się w jego dziedzictwie.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu ma nową przestrzeń, która szybko zdobyła serca parafian.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Do Ciebie przychodzą dziś wierni znad Bałtyku i znad Odry, aby oddać Ci cześć i prosić o wsparcie w naszej ziemskiej pielgrzymce wiary – powiedział bp Henryk Wejman podczas rozważań Apelu Jasnogórskiego.
Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przystąpiły jako partnerzy do szlachetnego projektu.
Jak to zobaczyłem, to przeżyłem największy strach w swoim życiu. Wpadliśmy, pomyślałem, teraz aresztują wszystkich – wspomina płk. Bolesław Zbigniew Pawłowski.
Niedziela toruńska
Spotkałem tutaj wielu życzliwych, dobrych i szlachetnych ludzi, którzy dawali piękne świadectwo wiary – mówił abp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze.
Jak wspólnota parafii św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej świętowała jubileusz 50-lecia.
Z ks. kan. Andrzejem Kowalskim o spotkaniu charyzmatyków, ożywieniu wiary i zakazie konkurencji rozmawia Renata Czerwińska.
Niedziela warszawska
O tym, czego uczy nas dzisiaj bł. ks. Jerzy Popiełuszko, fenomenie jego kultu i przemianie społeczeństwa, która zaczyna się od nawrócenia serca, z ks. dr. Marcinem Brzezińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Ministranci, bielanki i scholanki z całej diecezji warszawsko-praskiej wraz ze swoimi opiekunami zgromadzili się w Wyższym Seminarium Duchownym na świętowaniu. Spotkaniu patronowała służebnica Boża Helena Kmieć.
Akademia Katolicka w Warszawie zaprasza na sympozjum z okazji 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można zobaczyć wystawę „Prawda i wolność” oraz wziąć udział w wykładzie poświęconym kapelanowi „Solidarności”.
Niedziela wrocławska
30. rocznicę konsekracji obchodzi kościół Ducha Świętego we Wrocławiu. Z tej okazji sprawowana była uroczysta Eucharystia dziękczynna, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
O pracy nauczyciela, wychowywaniu, budowaniu relacji i stawianiu wymagań z Eweliną Dąbrowską, nauczycielką muzyki z 25-letnim stażem pracy, rozmawia Marzena Cyfert.
Chciałbym być rzecznikiem obecnym w mediach nie tylko, kiedy trzeba będzie się wytłumaczyć z jakiejś kryzysowej sytuacji, ale przede wszystkim kiedy dzieje się coś wartościowego w naszej archidiecezji – mówi Maciej Rajfur, nowy rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Na cmentarzu w Tereszpolu-Zaorendzie przez lata znajdowały się bezimienne mogiły żołnierzy, którzy w 1939 r. oddali życie za Polskę. Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej, historia tych poległych zyskała nowe, godne upamiętnienie.
W parafii św. Michała Archanioła w Soli odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii, połączone z uroczystym wprowadzeniem relikwii bł. ks. Zygmunta Pisarskiego. Było to wydarzenie, które wykracza poza ramy zwykłych obchodów odpustowych. To moment, w którym historia i duchowość parafii splatają się z życiem i świadectwem jednego z jej dawnych kapłanów, który stał się symbolem heroicznej wiary i miłości bliźniego.
Zakończył się cykl warsztatów drzeworytniczych w ramach projektu „Powrót do korzeni drzeworytu” i odbyła się wystawa prac nowych adeptów drzeworytnictwa.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Członkowie Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka z diecezji pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
W parafii Miłosierdzia Bożego 20 października zostaną zainstalowane relikwie bł. Carlo Acutisa.
Requiem dla Wojciecha Kilara, które skomponował ks. Mateusz Szerwiński, zostało wykonane podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.