Reklama

Kościół

Papież: kobiety pełnią odpowiedzialne funkcje w Watykanie

Temat kobiet i ich roli w Kościele, który pojawił się kilkakrotnie podczas podróży do Luksemburga i Belgii w dniach 26-29 września, był również centralnym punktem rozmowy papieża Franciszka ze 150 jezuitami, z którymi spotkał się w Brukseli. Jak podczas każdej podróży apostolskiej, Franciszek nie zapomniał o prywatnym spotkaniu z zakonnikami Towarzystwa Jezusowego, które odbyło się 28 września br. między wizytą na kampusie Université Catholique w Louvain i niespodziewanym przystankiem w brukselskiej hali Expo Heysel z udziałem 6000 młodych ludzi zgromadzonych na festiwalu „Hope Happening“.

2024-10-08 12:21

[ TEMATY ]

Watykan

jezuici

papież Franciszek

kobiety

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie ze współbraćmi nie tylko z Belgii, ale także z Luksemburga i Holandii odbyło się w Collège Saint-Michel. Było to poufne spotkanie, przeplatane pytaniami i odpowiedziami na tematy związane z misją Towarzystwa Jezusowego dzisiaj bądź z bieżącymi wydarzeniami na świecie i w Kościele - od sekularyzacji do inkulturacji, od Synodu do migracji - a także z piosenką zaśpiewaną na gitarze na otwarcie przez przełożonego Regionu Holandii, ojca Marca Desmeta. Jak zawsze, jezuickie czasopismo „La Civiltà Cattolica” opublikowało pełny tekst dialogu, w artykule podpisanym przez ojca Antonio Spadaro, który podkreśla jego „spontaniczność” i „bezpośredniość”.

Kościół jest kobietą

"Kościół jest kobietą” - odpowiedział Franciszek na pytanie jednego z jezuitów o „trudności w zapewnieniu kobiecie bardziej sprawiedliwego i adekwatnego miejsca w Kościele”. „Widzę kobietę na drodze charyzmatów i nie chcę ograniczać dyskursu na temat roli kobiet w Kościele do tematu posługi” - dodał papież. Ogólnie rzecz biorąc, poweidział, że „machismo i feminizm są logikami `rynkowymi`”. Podkreślił, że w tym czasie „coraz bardziej stara się wprowadzać kobiety do Watykanu na coraz bardziej odpowiedzialne stanowiska. I rzeczy się zmieniają: można to zobaczyć i poczuć”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kobiety w Watykanie

Reklama

Papież przypomniał, że sekretarzem Gubernatoratu Państwa Watykańskiego jest kobieta, siostra Raffaella Petrini, że Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka „ma również kobietę jako zastępcę”, siostrę Alessandrę Smerilli, że w „zespole ds. mianowania biskupów” są trzy kobiety: s. Petrini, a następnie siostry: Yvonne Reungoat i Maria Lia Zervino, mianowane w 2022 r. członkami Dykasterii ds. Biskupów. „Odkąd są tam, aby wybierać kandydatów, sprawy mają się znacznie lepiej: są ostre w swoich osądach” - stwierdził papeiż. Nawet w Dykasterii ds. Życia Konsekrowanego „zastępcą jest kobieta”, siostra Simona Brambilla, sekretarz, a w Radzie ds. Gospodarki zastępcą koordynatora jest kobieta, Charlotte Kreuter-Kirchhoof.

„Kobiety wchodzą do Watykanu, pełniąc odpowiedzialne funkcje: będziemy kontynuować tę drogę. Wszystko działa lepiej niż wcześniej”, zapewnił papież. Przywołał również w tym kontekście anegdotę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen: „Rozmawialiśmy o konkretnym problemie i zapytałem ją: „Ale jak radzi sobie pani z tego rodzaju problemami?” Odpowiedziała: „W ten sam sposób, w jaki robią to wszystkie matki”. Jej odpowiedź dała mi dużo do myślenia...”.

Migranci muszą być zintegrowani

Podczas rozmowy papież poruszył następnie kwestię migracji, która musi być dobrze zbadana. Po raz kolejny wymienił cztery czasowniki, za pomocą których należy omówić działania na rzecz migrantów: „przyjmować, towarzyszyć, promować, integrować”. Jeśli tego brakuje, staje się to „poważnym problemem”. „Migrant, który nie jest zintegrowany, kończy źle, podobnie jak społeczeństwo, w którym się znajduje” - ostrzegł papież, przypominając atak z 2016 r. właśnie w Belgii, na lotnisku Zaventem, który kosztował życie 16 osób z rąk dwóch terrorystów powiązanych z terrorystycznym Państwem Islamskim (ISIS). Zdaniem papieża „ta tragedia była również wynikiem braku integracji” i „Kościół musi poważnie potraktować swoją pracę z migrantami”.

Starzejąca się Europa

Reklama

Papież Franciszek powtórzył również „coś, co jest bliskie mojemu sercu”, a mianowicie, że „Europa nie ma już dzieci, starzeje się. Potrzebuje migrantów, aby odnowić swoje życie. Stało się to kwestią przetrwania”.

Wspólnota ważniejsza niż ksiądz

Nie tylko mało dzieci, ale także mało powołań. Temat został wywołany przez jednego z jezuitów: „Jak widzi papież przyszłość wspólnot parafialnych bez księży?”. „Wspólnota jest ważniejsza niż ksiądz. Kapłan jest sługą wspólnoty” - odpowiedział papież. Przytoczył przykład sióstr zakonnych, które przyjmują rolę liderów w niektórych częściach świata, takich jak peruwiańskie zgromadzenie sióstr zakonnych, które mają „szczególną misję” „udawania się do miejsc, w których nie ma księdza. Robią wszystko: głoszą kazania, chrzczą... Jeśli w końcu zostanie wysłany ksiądz, udają się gdzie indziej”.

Jezuita nie może się niczego bać

Mówiąc o misji, papież, patrząc na kontekst Belgii, zachęcił członków zakonu św. Ignacego Loyoli, aby się nie bali: „Jezuita nie może się niczego bać. Jest człowiekiem w napięciu między dwiema formami odwagi: odwagą szukania Boga w modlitwie i odwagą pójścia na granice”. Jako „mistrzów” papież wskazał na ojca Matteo Ricci, ojca Roberto De Nobili i innych wielkich misjonarzy, którzy „przerażali niektórych w Kościele swoim odważnym działaniem”, ale „wyznaczali granicę inkulturacji”. Tej granicy „trzeba szukać w rozeznaniu. A rozeznaje się ją poprzez modlitwę”. Modlitwa jezuicka „rozwija się w sytuacjach granicznych, trudnych. To jest piękna rzecz naszej duchowości: podejmowanie ryzyka”.

Nowe formy pogaństwa

Reklama

Odnosząc się do „złożonego zjawiska” sekularyzacji, Franciszek mówił o „formach pogaństwa”: „Nie potrzebujemy posągu pogańskiego boga, aby mówić o pogaństwie: samo środowisko, powietrze, którym oddychamy, jest gazowym pogańskim bogiem! I musimy głosić tej kulturze świadectwo, służbę i wiarę. A od wewnątrz musimy to czynić modlitwą”. Służba czyni dialog „owocnym”, ale dialog jest często utrudniany przez „silny klerykalizm” w Kościele. „Tam, gdzie jest klerykalizm, nie ma służby. Na miłość boską, nigdy nie myl ewangelizacji z prozelityzmem!”.

Apostolat intelektualny

Dla papieża ważny jest również „apostolat intelektualny”, będący częścią powołania jezuitów, którzy „muszą być obecni w świecie akademickim, w badaniach, a także w komunikacji”. „Niech będzie jasne, zalecił papież Bergoglio, „kiedy Kongregacje Generalne Towarzystwa Jezusowego mówią o włączeniu się w ludzi i w historię, nie oznacza to `zabawy karnawałowej`, ale włączenie się w nawet najbardziej instytucjonalne konteksty z pewną „sztywnością”, w dobrym tego słowa znaczeniu. Nie należy zawsze szukać nieformalności”.

Synodalność, łaska

Jedno z pytań dotyczyło synodalności, która znajduje się w centrum obradującego w Watykanie Synodu Biskupów. „Synodalność nie jest łatwa, nie, a czasami dlatego, że istnieją autorytety, które nie prowadzą dialogu. Proboszcz może podejmować decyzje sam, ale może je podejmować ze swoją radą. Tak samo biskup i papież” - powiedział Franciszek i wyraził przekonanie, iż dzięki Synodowi „sprawy zostaną wyjaśnione właśnie metodą synodalną”: „Synodalność w Kościele jest łaską! Władza dokonuje się w synodalności” - podkreślił Franciszek.

Przyczyny beatyfikacji

Na koniec papież Bergoglio potwierdził, że „sprawa ojca Pedro Arrupe, urodzonego w Hiszpanii przełożonego generalnego jezuitów w latach 1965-1983, który został ogłoszony sługą Bożym, jest »otwarta«. „Problemem” jest rewizja wielu pism: analiza »wymaga czasu«. Jeśli chodzi o sprawę o. Henri De Lubaca, innego „wielkiego jezuity”, papież powiedział, że nie wie, „czy jego sprawa została już przedstawiona”. Podczas gdy swoim współbraciom ujawnił to, co później ogłosił publicznie podczas Mszy św. w Brukseli, a mianowicie rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego króla Belgii Baudouina. „Zrobiłem to bezpośrednio, ponieważ wydaje mi się, że tutaj idziemy w tym kierunku” - powiedział Franciszek.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki w liczbach

Ks. prał. Vittorio Formenti, szef Centralnego Urzędu Statystycznego Kościoła, oraz prof. Enrico Nenna mówią o „Annuario Pontificio” - Roczniku Papieskim z okazji ukazania się jego nowego wydania - na 2013 r. Każdego roku w połowie lutego w prywatnej bibliotece Ojca Świętego na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego odbywa się skromna, ale znacząca uroczystość: kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu, abp Angelo Becciu, substytut ds. ogólnych Sekretariatu Stanu, wraz z szefem Centralnego Urzędu Statystycznego Kościoła, dyrektorem generalnym wydawnictwa „L’Osservatore Romano” i dyrektorami Drukarni Watykańskiej wręczają Papieżowi grubą księgę oprawioną w białą skórę ze złotymi literami i papieskim herbem. To „Annuario Pontificio” - wynik mrówczej pracy tego mało znanego urzędu Stolicy Apostolskiej, któremu przewodniczy ks. prał. Vittorio Formenti, wspierany przez prof. Enrico Nennę. Rocznik Papieski to bezcenne źródło informacji o Kościele, o jego diecezjach we wszystkich zakątkach świata, o Kurii Rzymskiej i o zgromadzeniach zakonnych. Z okazji wręczenia Benedyktowi XVI „Annuario Pontificio 2013” spotkałem się z ks. prał. Vittorio Formentim i prof. Enrico Nenną w siedzibie Centralnego Urzędu Kościoła na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego.
(W. R.)

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Co kryje się pod nazwą „Annuario Pontificio”?
CZYTAJ DALEJ

Papieski Jałmużnik kwestuje na rzecz parafii w Stefie Gazy

2024-10-07 19:08

[ TEMATY ]

modlitwa

post

kard. Krajewski

© Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Papież Franciszek ogłosił dzień 7 października dniem modlitwy i postu w intencji pokój dla całego świata. Ale modlitwa i post nie mogą obejść się bez jałmużny - rezygnujemy z czegoś naszego, aby dać innym, którzy są w trudnej sytuacji lub nawet którym grozi śmierć.

Tym kierował się kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Jego Świątobliwości, zachęcając uczestników Synodu do kolekty na rzecz potrzebujących. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji popołudniowej Synodu kard. Krajewski pojawił się z koszem przed wejściem do Aulii Pawła VI, aby zebrać jałmużnę.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce policzą wiernych. Jak wyglądają statystyki?

2024-10-08 06:38

[ TEMATY ]

praktyki religijne

statystyka

liczenie wiernych

Karol Porwich/Niedziela

W tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 13 października br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję