Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości odpustowe w Krzeszowie

W diecezjalnym sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej w Krzeszowie 15 sierpnia odbyły się główne uroczystości odpustowe. Modlitwie ku czci Matki Bożej Wniebowziętej przewodniczył bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna na Białorusi, który przybył na zaproszenie biskupa legnickiego Stefana Cichego

Niedziela legnicka 34/2013, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Krzeszów

Ks. Piotr Nowosielski

Stało się już zwyczajem, że na centralny odpust diecezjalny kolejni biskupi legniccy zapraszają biskupów spoza diecezji. Podczas uroczystości bp Stefan Cichy, witając dostojnego gościa, przypomniał, że pomysł zaproszenia zrodził się przed rokiem, kiedy Ksiądz Biskup przebywał na terenie diecezji, biorąc udział w spotkaniu rodzin z Kresów Wschodnich w Białej. Bp Stefan Cichy przy tej okazji podziękował wszystkim za modlitwy o jego zdrowie podczas pobytu w szpitalu, zanoszone m. in. w tym miejscu. - Jak widać modlitwy zostały wysłuchane i dziś mogę wraz z wami modlić się tutaj podczas odpustowej uroczystości - mówił.

Mszę św. koncelebrowali legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz księża reprezentujący różne parafie i instytucje diecezjalne. Podczas Mszy św. modlili się także klerycy wraz z siostrami zakonnymi oraz delegacja rycerzy Bożego Grobu, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści, a przede wszystkim wierni, którzy przybyli do sanktuarium z całymi rodzinami. Organizatorzy podają, że w Mszy św. odpustowej wzięło udział ok. 6 tys. pielgrzymów. Ponieważ wnętrze świątyni nie wszystkich pomieściło, część uczestniczyła w uroczystości na zewnątrz.

Homilię wygłosił Biskup z Grodna. Nawiązał najpierw do miejsca, w którym odbywała się uroczystość. - Ta przeniknięta głębokim duchem wiary bazylika mniejsza, która jest perłą baroku i godną podziwu techniką budowy, jest szczególnym Domem Jezusa i Jego Matki - mówił bp Kaszkiewicz. - Te strzeliste wieże wkomponowane w całokształt budowy, wskazują na cel naszego pielgrzymowania i jakby mówią: Tu mieszka Bóg - żywy i prawdziwy, w Białej Hostii i zawsze nas zaprasza do siebie.

Nawiązał także do przeżywanego Roku Wiary, wzywając do nieustannej wdzięczności Bogu za rodziców i chrzestnych, którzy wychowywali nas w duchu miłości do Boga i Kościoła, za kapłanów, którzy przez kolejne sakramenty włączali nas do wielkiej rodziny Kościoła i za wszystkich ludzi, których Pan stawia na drodze naszego życia.

Reklama

- Przybywam do was jako pielgrzym z Grodna, aby uczyć się od was prostej wiary maryjnego pielgrzymowania. Cieszę się, że Maryja w tej cudownej ikonie odbiera szczególną cześć jako pokorna Służebnica Pańska, która stała się pierwszym tabernakulum dla Jezusa - kontynuował Ksiądz Biskup. Życzył też zebranym: - Dobrze jest, że są pielgrzymki, które ubogacają nasze życie duchowe, a przez to jesteśmy spokojniejsi, odważniejsi w wyznawaniu wiary, która czasem wymaga wielkiej ofiary. Zachowajmy nasze piękne rodzinne tradycje i zwyczaje związane z naszą religijnością i przekazujmy ten skarb młodemu pokoleniu, by w swoim czasie pięknie zaowocował.

Na końcu Mszy św. pobłogosławił też przyniesione przez wiernych kwiaty, zioła i pierwociny zbóż jako podziękowanie Bogu za tegoroczne plony.

W imieniu uczestników uroczystości podziękowania złożył miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prał. Marian Kopko. - Mówiłeś Księże Biskupie, że uczysz się od nas wiary. A my, tutaj zgromadzeni, możemy powiedzieć, że tej wiary uczymy się od ciebie. Dziękujemy dziś Księże Biskupie za twoją diecezję tak pięknie rozmodloną, tak jak często słyszymy to na antenie Radia Maryja czy TV Trwam. Dziękujemy, że przyjąłeś zaproszenie naszego Biskupa Legnickiego i jesteś dziś z nami - mówił ks. Kopko. Natomiast z racji obchodzonych w następnym dniu przez biskupa legnickiego Stefana Cichego imienin, najpierw kustosz, a potem przedstawiciele parafii złożyli imieninowe życzenia.

Przed Eucharystią pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w procesji z krzeszowskim obrazem Matki Bożej Łaskawej, najstarszym obrazem maryjnym w Polsce, bo pochodzącym z XIII wieku. W świątyni natomiast wzięli udział w koncercie patriotyczno-maryjnym zespołu „Trim” z Bydgoszczy i Torunia. Po Mszy św. była również możliwość zwiedzania obiektu i wysłuchania koncertu organowego.

2013-08-28 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: uroczystości odpustowe w sanktuarium w Berdyczowie

[ TEMATY ]

odpust

Berdyczów

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie

Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie

„Właśnie w sanktuariach Maryjnych można zobaczyć jak Matka Boża gromadzi wiernych” – powiedział 21 lipca w Berdyczowie abp Tommaso Caputo z Sanktuarium Maryjnego w Pompejach, który w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej przewodniczył Mszy św. odpustowej. W uroczystościach pod hasłem „Matko Boża, pod Twoją obronę przyjmij ukraińską rodzinę”, które nawiązuje do Roku świętości Małżeństwa i Rodziny w Kościele katolickim w tym kraju uczestniczyli duchowieństwo i wierni z całej Ukrainy oraz z Białorusi, Naddniestrza, Polski, Włoch, Hiszpanii i USA. Wśród gości była też delegacja parlamentarzystów z Polski, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, poseł Jan Dziedziczak i senator Jan Żaryn.

„W tym miejscu jest serce naszego katolicyzmu” – zaznaczył biskup odesko-symferopolski Bronisław Bernacki, przewodniczący łacińskiej Konferencji Episkopatu Ukrainy, który w sobotę, 20 lipca, witał tysiące uczestników pieszych pielgrzymek z Kijowa, Winnicy, Chmielnickiego (d. Proskurowa), Kamieńca-Podolskiego, innych terenów kraju. „Były czasy, gdy z radia czy telewizji mogliśmy dowiedzieć się, jak inne narody idą w pielgrzymce do sanktuariów, jak uzdrawia ich wiara oraz wspólna modlitwa. Dzisiaj mamy czasy, gdy pielgrzymki odrodziły się również u nas. Jesteście przyszłością Kościoła katolickiego, który tak dużo cierpiał. I dziś z wielką radością patrzymy na Was i widzimy, że wiara wytrwała i będziemy prosić Matkę Bożą o dalszą opiekę nad Ukrainą, o pokój i zgodę” – powiedział bp Bernacki.

CZYTAJ DALEJ

Święty król

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

Wikipedia

Św. Stefan Węgierski ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Św. Stefan Węgierski
ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Święty Stefan wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej. Sakramentu bierzmowania udzielił mu św. Wojciech (według legendy również sakramentu chrztu). Jako król umacniał i jednoczył państwo.

Był synem księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. W 995 r. poślubił bł. Gizelę, siostrę św. Henryka II, cesarza Niemiec. Po śmierci ojca w 997 r. i pokonaniu wielmożów objął rządy. Należał do dynastii Arpadów. Jako król węgierski okazał się budowniczym chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Ambasador Ukrainy: chcemy, by papież pomodlił się na grobach ofiar

2022-08-16 20:24

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Program wizyty papieża Franciszka na Ukrainie jest nadal „przedmiotem negocjacji” – powiedział ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Ale „strona ukraińska na pewno zaproponuje i oczekuje, że papież przyjedzie do Kijowa”, stwierdził dyplomata.

Z kolei z Kijowa Franciszek udałby się na modlitwę tam, „gdzie leżą ciała niewinnych ofiar zabitych przez rosyjskie wojsko w marcu”, na przykład „w Buczy, zaledwie 15 km od Kijowa, gdzie znaleziono około 1400 ofiar”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję