Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielkopostna Trójka - EDK, Caritas, Zdrapka Wielkopostna

Do Wielkiego Postu jeszcze miesiąc, ale już dziś przedstawiciele Caritas Polska, Zdrapki Wielkopostnej oraz Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zaprosili do wzięcia udział u w przygotowanych na ten czas inicjatywach. W Konferencji Prasowej online wziął także udział o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, który opowiedział o trwającym Roku Jubileuszowym.

2025-02-05 12:15

mat. pras

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponadto w konferencji wzięli udział: Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Wojciech Koczorowski, ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego [Zdrapka Wielkopostna] oraz ks. Łukasz Romańczuk, dyrektor ds. mediów EDK.

Rok Jubileuszowy to dla nas szansa i okazja do nawrócenia - zaznacza rzecznik KEP, dodając: - To także okazja do nawiązania bliższej relacji z Panem Bogiem i otwarcia się na drugiego człowieka i pogłębienie życia duchowego. To czas, abyśmy bardzo mocno podjęli przesłanie o nadziei chrześcijańskiej, a ta nadzieja nie zawodzi, bo nią jest Chrystus i On jest istotą i sensem naszego życia i wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Roku Jubileuszowego można uzyskać konkretne łaski - odpusty. - Czas ten został tak przygotowany przez papieża Franciszka, aby zaprosić różne grupy do pielgrzymowania do Rzymu- podkreśla o. Gęsiak, opowiadając o spotkaniu świata mediów z Ojcem Świętym, na którym przybyło ok. 10 tys. ludzi mediów ze świata. - Z okazji jubileuszu zostały ogłoszone specjalne odpusty, w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej i można je otrzymać przez pobożną pielgrzymkę w kierunku dowolnego miejsca świętego - jubileuszowego.

Reklama

Biskupi diecezjalni wyznaczyli w swoich diecezjach kościoły jubileuszowe i miejsca przeżywania Jubileuszu. - Zachęcam do korzystania z darów jubileuszowych i na te dary się otwierać. Pamiętajmy, że łaski roku jubileuszowego są dla nas wszystkim i są wielkim darem, który daje nam skarbiec Kościoła - zakończył rzecznik KEP.

Inicjatywą, którą proponuje Caritas Polska to Jałmużna Wielkopostna. - Caritas od wielu lat włącza się w tradycję Kościoła, który w czasie Wielkiego Postu chce, aby z owoców odmawiania sobie dóbr materialnych korzystali Ci, którzy najbardziej tego potrzebują - wskazuje Paweł Trawka, dodając: - Jałmużna to dar niekoniecznie materialny. W czasie Wielkiego Postu podejmujemy różnych postanowień i czegoś sobie odmawiamy. To z czego zrezygnowaliśmy nie może się zmarnować i w tę przestrzeń wchodzi jałmużna. Ma to być dar z siebie.

Przekazanie jałmużny jest konkretnym wsparciem i działaniem wiary. - Jest to gest miłosierdzia, który ma odniesienie do Chrystusa i przez jałmużnę, my “zaglądamy w oczy ubogim” - mówi rzecznik Caritas AW. - Dlatego też zachęcamy w środę popielcową lub w pierwsze dni Wielkiego Postu skarbonek, do których można wrzucać swoją jałmużna wielkopostną. To jest przyczynek do budowania naszego kapitału miłosierdzia.

Rok Jubileuszowy przepełniony jest nadzieją. - My jako pielgrzymi nadziei, możemy nieść nią innym ludziom. Nasza skarbonka, może być skarbonką nadziei. Musimy mieć świadomość, że my możemy sobie nadzieję przywrócić, że mamy czym innych obdarowywać - tłumaczy Paweł Trawka, dodając:- To nie muszą być wielkie kwoty, ale może mamy wewnętrzne uzdolnienie, aby się z drugim podzielić - wskazuje rzecznik Caritas AW, przywołując ewangeliczną wdowę.

Reklama

Podając konkretne liczby Paweł Trawka wskazał, że w Polsce jest skarbonek 250 tys. i będzie można je pobierać w parafiach. - Te środki dzielone są różnie. Bardzo często trafiają one do parafii, gdzie prowadzona jest działalność Caritas. Do drzwi parafii pukają ludzie ubodzy, starsi, potrzebujący, którzy tam otrzymują wsparcie. Z tych środków utrzymywane są m.in. jadłodajnie.

Z kolei o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej opowiadał ks. Łukasz Romańczuk. - To wydarzenie, które powstało 16 lat temu i bardzo wiele dobrych rzeczy dzieje się wokół tej inicjatywy. A patrząc na to wydarzenie możemy stwierdzić, że to idea, o której mówił św. Jan Paweł II, a EDK ma przede wszystkim prowadzić do spotkania z Bogiem, popatrzeć na swoje życie z perspektywy Ewangelii, stawianie sobie wymagań i pokazanie, że “nie ma, że się nie da” - mówił ks. Romańczuk, podając 5 cytatów od Papieża Polaka: Wymagajcie od siebie!; Bądźcie wymagający wobec otaczającego was świata, ale przede wszystkim wymagajcie od siebie samych; Nie popadajcie w przeciętność; Nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody, konsumpcjonizmowi, wygodnictwu; Chrystus wzywa was do rzeczy wielkich. Nie zawiedźcie Go!.

Reklama

EDK ma konkretne standardy, które należy zrealizować, aby stworzyć trasę. - Przez cały rok pracowaliśmy, aby przygotować tegoroczną edycję. Obecnie trwa rekrutacja na liderów rejonu, którzy zajmują się przygotowaniem tras, tak, aby uczestnicy mieli odpowiednie warunki do spotkania z Bogiem i rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej - mówi ks. Łukasz, dodając:- W tym roku przewodniczką będzie św. Matka Teresa z Kalkuty, a same rozważania będą ukazywały miłość jako ekstremalne wyzwanie i pokazanie, że “Nie ma, że się nie da” . Same rozważania będą pomocą, aby odnaleźć prawdziwą miłość na Drogach EDK.

W ubiegłym roku w EDK wzięło udział ponad 100 tys. osób. - Troszcząc się o duchowe przeżycie, Liderzy Rejonu planują wszystko tak, aby Msza święta była na początku EDK - zaznacza kapłan z Archidiecezji Wrocławskiej, dodając: - Osoby zaangażowane w EDK to wolontariusze, dlatego też poświęcają one swój wolny czas, aby to nasze wydarzenie było na jak najwyższym poziomie. Na naszej stronie www.edk.org.pl jest zakładka: “Zostań liderem” i chcąc stworzyć trasę EDK należy wypełnić formularz, a następnie nasi rekruterzy zgłoszą się do każdej osoby. Proszę też o cierpliwość, bo ze względu na ograniczenia czasowe cała rekrutacja się przedłuża. Aby usprawnić działania ustaliliśmy, że Liderzy Rejonu mają czas do 15 lutego, aby się do nas zgłosić, bo to pomoże nam przygotować wszystko do Środy Popielcowej, czyli 5 marca - podkreśla ks. Łukasz Romańczuk, dodając:- Trasy EDK wiodą do miejsc, które w konkretnych diecezjach są kościołami jubileuszowym, dlatego też są diecezje, które chcą, aby EDK stały się u nich szlakami nadziei.

Reklama

Ostatni z prelegentów, Wojciech Koczorowski opowiedział o Zdrapce Wielkopostnej: - Nasza inicjatywa działa od 11 lat. Jest ona dziełem Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, złożona z osób świeckich, która żyje duchowością św. Ignacego Loyoli i nasze dzieło jest inspiracją ćwiczeń duchowych - wskazuje W. Koczorowski. dodając: - 40 zadań na Wielki Post to także forma ćwiczeń duchowych, a zdrapka, jak co roku realizuje program duszpasterski. Dotychczas 2 miliony osób wzięło udział w całym przedsięwzięciu, a nasze zdrapki były tłumaczone na różne języki m.in. tajwański.

Podając konkretne daty, Wojciech Koczorowski wskazał na 12 lutego. Wtedy to odbędzie się #unboxing. - To nasza forma świętowania ma 3 tygodnie przed Środą Popielcową. Tego dnia influencerzy, patroni, dziennikarze odkrywają jak wygląda Zdrapka Wielkopostna. Wśród nich będą: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, bp Waldemar Musioł, bp Andrzej Czaja, Monika i Marcin Gomułkowie, ks. Sebastian Picur, o. Krzysztof Dzieńkowski SJ.

Na rewersie zdrapki znajdą się przydatne informacje, zwłaszcza w kontekście Roku Jubileuszowego. - Zdrapka Wielkopostna zawiera plan “Pielgrzyma nadziei”. To pozwala na zobaczenie, co oprócz pielgrzymowania i jałmużny jest ważne w kontekście tego roku. Plan pielgrzyma ma pomóc wzbudzać nadzieję w naszych domach i rodzinach - wskazuje przedstawiciel Zdrapki Wielkopostnej, wskazując, że podobnie, jak w roku ubiegłym, przewidziana jest Loteria Wielkanocna, a nagrodą główną jest Pielgrzymka do Rzymu. Więcej informacji na stronie: www.zdrapkawielkopostna.pl

Wielki Post rozpocznie się 5 marca. To właśnie Środa Popielcowa będzie początkiem tych inicjatyw.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwecja: ok. 10 zabitych w strzelaninie w szkole dla dorosłych w Oerebro

2025-02-04 18:28

[ TEMATY ]

Szwecja

PAP/EPA/Kicki Nilsson

W wyniku strzelaniny do jakiej doszło we wtorek w szkole dla dorosłych w Oerebro w południowej Szwecji zginęło około 10 osób; nie żyje domniemany sprawca ataku - poinformowała lokalna policja.

Według szefa policji w Oerebro Roberto Eida Foresta napastnik nie był wcześniej znany policji. "Na tym etapie nic nie wskazuje, aby w grę wchodził motyw terrorystyczny" - podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz. Miał 49 lat

2025-02-04 18:07

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

Ks. Jarosław Wypchło

W wypadku samochodowym zginął ks. Jarosław Wypchło, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie (dekanat drzewicki). Do wypadku doszło w poniedziałek (3.02) w godzinach wieczornych w okolicach Przytyka - informuje diecezja radomska.

Jak podaje radomska policja 39-latek kierujący pojazdem marki audi, po wyprzedzaniu innych pojazdów, czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki mercedes. W wyniku uderzenia śmierć na miejscu poniósł 49-letni kierowca mercedesa; okazało się, że był to ks. Jarosław Wypchło.
CZYTAJ DALEJ

Porządkowanie zbiorów

2025-02-05 11:36

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Archiwum Diecezji Sandomierskiej w 2024 r. już po raz szósty podjęło działania mające na celu porządkowanie swojego zasobu archiwalnego.

Zadanie pod nazwą „Opracowanie zasobu archiwalnego i przygotowanie inwentarza w postaci elektronicznej zbiorów Archiwum Diecezji Sandomierskiej 1818-2023 – Etap 6” zrealizowane zostało w ramach programu Wspieranie Działań Archiwalnych, organizowanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych ze środków przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt zadania wyniósł 39 256,10 zł, z czego dofinansowanie stanowiło kwotę 35 073 zł.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję