Reklama

Niedziela Kielecka

U progu nowego roku szkolnego

Mogą liczyć na Caritas

Niedziela kielecka 36/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobnie jak w latach ubiegłych, Caritas kielecka u progu nowego roku szkolnego proponuje pomoc rodzinom mającym dzieci w wieku szkolnym – a jest to czas, który zawsze stawia rodziców przed szeregiem trudnych wyzwań finansowych i kosztów nieraz nie do udźwignięcia. Rodziny mogą skorzystać z wyprawek szkolnych, z pomocy w ramach akcji „Skrzydła”, z dodatkowej żywności czy nawet nabycia w drodze konkursu energooszczędnej pralki.

Tornister z uśmiechem

Pomoc w formie szkolnej wyprawki otrzymało w tym roku ok.400 uczniów z najuboższych rodzin – tyle pakietów szkolnych przyborów przygotowała Caritas Diecezji Kieleckiej, która po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Caritas zakupiła 400 plecaków, które zostały dobrze wyposażone. – Tego rodzaju pomoc od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie – mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do akcji przyłączyły się niektóre parafie. W kościołach wystawiano specjalne kosze, do których parafianie mogli składać zakupione przybory. Tak było m.in. w parafii św. Maksymiliana i św. Wojciecha w Kielcach czy np. w Chełmcach. W zależności od potrzeb część tych artykułów jest rozprowadza przez Parafialne Zespoły Caritas lub księży w parafiach, którzy dobrze orientują się w potrzebach wiernych w parafialnych środowiskach.

Reklama

W ten sposób w akcję mogła się także włączyć każda indywidualna osoba poprzez zakup artykułów szkolnych, np. plecaków, zeszytów, bloków rysunkowych, piórników, kredek, flamastrów i dostarczenie ich do biura Caritas kieleckiej przy pl. NMP nr 1.

W ubiegłych latach kampanię wspierali także nowożeńcy, którzy zachęcali swych gości, by zamiast kwiatów z okazji ślubu ofiarowali przybory szkolne. Zebrane w ten sposób prezenty przekazane zostały w formie wyprawki szkolnej dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

– To jest ważne, żeby dzieci, które rozpoczynają rok szkolny, mogły pójść do nowej klasy bez poczucia wstydu i bycia gorszym dlatego, że muszą mieć stare, często nienadające się do dalszej pracy przybory szkolne – dodaje ks. Krzysztof Banasik.

Akacja „Skrzydła” dodaje skrzydeł

Na przełomie 2005/2006 roku diecezja kielecka przyłączyła się do ogólnopolskiego programu „Skrzydła” będącego formą pomocy stypendialnej dla uczniów z trenów diecezji. S. Katarzyna Maruszak, odpowiedzialna za „Skrzydła”, szacuje, że już powyżej 400 osób skorzystało z tej formy pomocy. Pod koniec sierpnia odbywa się weryfikacja zgłoszeń. Na rok 2014/2015 pomoc otrzymywało 89 dzieci.

Ideą programu jest systematyczne materialne wsparcie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół poprzez comiesięczne wpłaty przez osoby prywatne lub firmy sugerowanej kwoty 150 zł, która stanowi swego rodzaju stypendium. Kwota może być inna w zależności od zamożności darczyńcy. Minimalny czas deklarowanej opieki to przynajmniej jeden semestr szkolny. Z kolei w ramach „Skarbonki Skrzydeł” Caritas Polska regularnie obejmuje wsparciem dzieci z diecezji kieleckiej.

Reklama

Podopieczni „Skrzydeł” pochodzą z różnych rodzin: często są to rodziny cieszące się dobrą opinią, niestety zbyt biedne, by mogły zapewnić swoim dzieciom zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb.

Istnieje także możliwość udzielenia wsparcia finansowego poprzez jednorazową wpłatę na konto Caritas z dopiskiem „Skrzydła”. Wpłaty można kierować na konkretnego ucznia wyznaczonego w porozumieniu z koordynatorem programu i szkołą. Pieniądze są przeznaczone na dożywianie, zakup odzieży, obuwia, artykułów szkolnych, finansowanie korepetycji, wyjść do kina, teatru, wyjazdów na wycieczki szkolne czy wypoczynek letni.

Darczyńcy za największą zaletę programu uważają to, iż pomoc trafia do konkretnego dziecka, o którego sytuacji mogą się w każdej chwili dowiedzieć. – Ważną cechą programu jest jego elastyczność – uważa s. Katarzyna. – Darczyńcy widzą konkretne efekty i zarazem potrzeby rodziny, dlatego czasami finansujemy rehabilitację, zakup łóżka, okularów czy tabletu, wychodząc poza standardowe wymogi programu.

Oprócz osób prywatnych, przeważnie z dużych miast (Warszawa, Kraków, Kielce), wśród darczyńców są także kieleckie czy jędrzejowskie firmy, księża, nawet koła różańcowe. Jedno dziecko zostało objęte opieką przez koło ze Świętej Katarzyny, a troje – z parafii św. Józefa w Kielcach.

Żywność i pralki

Reklama

Warto skorzystać z nowej puli żywności unijnej – to także bardzo konkretna pomoc u progu nowego roku szkolnego. Żywność jest rozprowadzana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywieniowa 2014 – 2020. Dystrybutorem są banki żywności we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, w tym Caritas. – Jest to obecnie kilkanaście podstawowych artykułów żywnościowych, w tym mleko, cukier, mąka, makaron, ryż, konserwy, olej, sery – informuje ks. Krzysztof Banasik.

Punkty wydawania żywności znajdują się m.in. w Kielcach, Białogonie, Sędziszowie, Jędrzejowie, w dystrybucję produktów zaangażowały się także niektóre parafie, mające dobre rozeznanie co do potrzeb w swoim terenie. Obowiązuje jednak sztywny wymóg – należy posiadać stosowne zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej lub miejskiego ośrodka pomocy rodzinie. Akcji towarzyszą dodatkowe działania w postaci szkoleń na temat zasad zdrowego odżywiania, przygotowywania posiłków itd.

Rodziny mające co najmniej pięcioro uczących się dzieci wciąż mogą przystąpić do konkursu, w którym wygrana to nowoczesna pralka. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej na temat: „Wszyscy oszczędzamy wodę i energię”. Nagrodą dla rodziny jest nowa pralka automatyczna o wysokiej klasie oszczędzania wody i energii elektrycznej. Rodziny zainteresowane udziałem w konkursie mogą się zgłaszać do wszystkich placówek Caritas Diecezji Kieleckiej oraz do Biura Zarządu Caritas w Kielcach pl. NMP 1. Można też zgłoszenia kierować pocztą elektroniczną na adres kielce@caritas.pl lub tradycyjnie listem na adres ul. Jana Pawła II 3, 25-013 Kielce.

Konkurs to efekt współpracy Caritas Diecezji Kieleckiej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w zakresie edukacji ekologicznej, promowania idei oszczędzania wody i energii. – Wybraliśmy ok. stu rodzin, część odpadła na etapie weryfikacji, do zagospodarowania jest jeszcze ok. 20 pralek – informuje ks. Banasik. I, co istotne, nie obowiązuje w tym przypadku kryterium dochodowe; warunkiem jest wykonanie pracy plastycznej i udział w spotkaniu szkoleniowym.

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty, dla rodzin – jak zawsze – ogromne obciążenie budżetu, dlatego warto skorzystać z możliwych form pomocy.

2015-09-03 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje czas zacząć

Niedziela łódzka 28/2022, str. III

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

wakacje

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

W ramach tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas odbędą się kolonie letnie, a dzieci i młodzież ze świetlic środowiskowych Caritas spędzą aktywnie czas w mieście.

Już wkrótce na kolonie wyjedzie ponad czterdziestu młodych ludzi, w tym kilkoro dzieci z Ukrainy. Letni wypoczynek pod hasłem Święta Tajemnica odbędzie się w Biskupinie, wśród jezior i lasów pojezierza gnieźnieńskiego. Dzieci i młodzież odkrywać będą sekrety początku państwa polskiego, regionu Pałuk oraz tajemnice świętych, ze św. Wojciechem na czele. Na młodych odkrywców czekają miejsca nierozłącznie związane z początkami naszej ojczyzny: Ostrów Lednicki, Lednica, Gniezno i Kruszwica. Historia Polski przeplatać się będzie z urokami Pałuk – regionu Polski z charakterystyczną dla siebie historią, kuchnią, zwyczajami i legendami. Nie zabraknie wycieczek po okolicy oraz udziału w regionalnych warsztatach. Wszystkim tym atrakcjom każdego dnia towarzyszyć będą święci, którzy patronują określonym miejscom, zawodom czy czynnościom. Uczestnicy będą mieli szansę zaprzyjaźnić się ze św. Wojciechem, św. Katarzyną czy św. Jackiem. Każdy z kolonijnych dni wypełniony będzie licznymi atrakcjami i niespodziankami. Gry i zabawy detektywistyczne oraz zajęcia sportowe i rekreacyjne, oprócz zdolności ruchowych, pozwolą rozwinąć pewność siebie i umiejętność pracy w grupie. Letni wypoczynek na koloniach dopełnią kąpiele wodne i słoneczne, konkursy, dyskoteki, a także ognisko z pieczeniem kiełbasek.
CZYTAJ DALEJ

Sejm: Komisja odrzuciła petycję w sprawie zakazu spowiadania dzieci

2025-04-03 21:30

[ TEMATY ]

spowiedź

spowiedź dzieci

episkopat.pl

Komisja sejmowa odrzuciła petycję w sprawie zakazu spowiadania dzieci.

W czwartek Komisja ds. Petycji rozpatrzyła petycję w prawie zakazu spowiadania dzieci. Przedstawiła ją zastępca przewodniczącego tej komisji poseł Urszula Augustyn (KO). Augustyn powiedziała, że "jej autorzy, rekomendując zakaz spowiedzi dzieci, chcą chronić je przed sytuacjami zagrażającymi ich dobru".
CZYTAJ DALEJ

Watykan: w niedzielę wystawienie niezwykłej relikwii Męki Pański

2025-04-04 09:01

[ TEMATY ]

Watykan

Wielki Post

św. Weronika

pl.wikipedia.org

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w piątą niedzielę Wielkiego Postu 6 kwietnia w Bazylice św. Piotra zostanie wystawiona relikwia chusty św. Weroniki. Na ten dzień watykańska świątynia jest wyznaczona jako wielkopostny kościół stacyjny w Rzymie.

Jedna z cennych relikwii Męki Pańskiej – chusta św. Weroniki, którą wg tradycji święta niewiasta miała otrzeć twarz Chrystusa, niosącego krzyż na Golgotę, zostanie wystawiona dla wiernych w najbliższą niedzielę, 6 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję