Reklama

Poetycko o Prymasie Tysiąclecia

W roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego często wspominane są jego biografia i nauczanie. Wyjątkowym przypomnieniem jest zbiór wierszy Tadeusza Szymy pt. Wszystko, co Polskę stanowi. Utwory powstały na różnych etapach życia ich twórcy, były inspirowane wspomnieniami, lekturą i bieżącymi wydarzeniami. Dopełnieniem wierszy są zdjęcia, które opowiadają obrazem o kolejnych stacjach życiowej drogi prymasa. Pierwsza to „Aresztowanie”, kiedy późnym wieczorem na Miodowej rozległ się łomot wśród zbójeckiej wrzawy./ To po Prymasa w ceratach panowie/ przyszli, za klamkę u bramy targając. Więziony w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy prymas pod tyloma krzyżami nie upadł ni razu,/ wciąż modląc się za wrogów – przypomina Tadeusz Szyma w wierszu Na więziennych drogach. Obok przejmująca fotografia: drzewa przy parkanie w miejscu aresztowania w Stoczku Warmińskim, w których korę wrosły kolczaste druty. Z cierpienia narodziło się dobro. Milion pielgrzymów na Twoje wezwanie,/ Ojcze Narodu, szło na Jasną Górę – zdjęcia z Jasnej Góry w dniu Ślubów Narodu 26 sierpnia 1956 r. są dopowiedzeniem do wiersza Pusty fotel. Potem nastąpiły wielkie dni: wybór Jana Pawła II – obraz z wiersza Homagium, kiedy prymas Polski szedł do papieskiego tronu jak korny syn do ojca i ojciec do syna.

Zakończeniem napisanej poetyckim słowem biografii są wiersze Tamten pogrzeb, Epitafium i Z Prymasem po latach oraz opublikowana w Niedzieli w czerwcu 1981 r. relacja z uroczystości pogrzebowych kard. Wyszyńskiego. „Ten pogrzeb był chwalebnym uwieńczeniem wspaniałego, także przez swoją owocność, życia” – napisał Tadeusz Szyma. Dodał, że wprawdzie nikt nie jest w stanie zastąpić prymasa, „lecz przecież czerpiemy z niego otuchę. Budujemy się wewnętrznie, umacniamy również tym, czym obdarował nas przez swoją śmierć i swój królewski pogrzeb”.

Autorem wstępu jest abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Tomik wyróżnia się też wspaniałą szatą edytorską.

Tadeusz Szyma, Wszystko, co Polskę stanowi. Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu. Wydawca: Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

W pracach tego gremium wzięli udział kardynałowie Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar A. Rodríguez Maradiaga, SDB, Reinhard Marx, Seán Patrick O'Malley, OFM Cap., Oswald Gracias i Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. oraz sekretarz bp Marco Mellino. W obu dniach w pracach uczestniczył papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję