Reklama

Niedziela Rzeszowska

Być przy chorym i dla chorego

Niedziela rzeszowska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Ks. Jacek Kaszycki

Dzień Chorego 2018 r. błogosławieństwo Lourdzkie w bazylice Ojców Bernardynów

Dzień Chorego 2018 r. błogosławieństwo Lourdzkie w bazylice Ojców Bernardynów

Światowy Dzień Chorego, który z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy od 29 lat jest okazją, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.

Papież Franciszek w tegorocznym orędziu napisanym na czas trwającej epidemii przypomina, że u podstaw opieki nad chorymi zawsze powinna istnieć relacja zaufania i bliskości, bycia przy chorym i dla chorego, bo człowiek chory nie może być i nie może się czuć lekceważonym, wykluczonym. A tymczasem miniony rok był czasem lęku i obaw, czasem epidemii i różnorakich ograniczeń, a w związku z tym był to także czas uczenia się odpowiedzialności za wiarę, modlitwę i życie sakramentalne. Czas uczenia się dojrzałości w wierze, ale i uczenia się człowieczeństwa. Nie ma co ukrywać – epidemia w dużym stopniu oddaliła i nadal oddala nas od siebie, od sakramentalnych spotkań z Jezusem, od Słowa Bożego, od tego, co duchowe. A w kontekście medycyny holistycznej należy pamiętać, że skuteczność leczenia nie zależy wyłącznie od stanu immunologicznego pacjenta, lecz w dużym stopniu także od jego psychiki i realizacji potrzeb duchowych. Zatem, niezależnie od tego jak trudne nastały czasy, konieczna jest posługa duchowa.

Trzeba też podkreślić i to, że czas obecny uwydatnił poświęcenie i wielkoduszność wielu osób. Budująca była postawa sióstr zakonnych, które gdy nie było chętnych do pomocy, pospieszyły z posługą do zakażonych pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Może już nie pamiętamy, jak wiele było inicjatyw wspierających finansowo szpitale. Budująca jest też postawa wielu księży kapelanów, którzy mimo zagrożenia, ale z zachowaniem zasad sanitarnych, podobnie jak lekarze, pielęgniarki, położne, panie sprzątające i inni pracownicy szpitali posługiwali i posługują chorym. Niestety, niektórzy z tego grona, zarówno medycy jak i kapłani zmarli wskutek zakażenia. Styl pracy i posługi kapelanów szpitali w okresie minionego roku zmieniał się. Oprócz naturalnej posługi duszpasterskiej, kapelani stali się łącznikami między rodziną a chorymi. A wielką satysfakcję daje to, że gdy posługujemy sakramentalnie na oddziałach zwykłych i tych „covidowych”, słyszymy słowa: „Dziękuję, że przynajmniej ksiądz tu przyszedł, bo rodzina tu wejść nie może”.

Reklama

Msza św. dla chorych pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby odbędzie się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 11 lutego o godz. 9.

Podziel się cytatem

W tym roku obchody Światowego Dnia Chorego będą przeżywane w skromniejszym wymiarze i w rygorze obostrzeń sanitarnych. Msza św. dla chorych pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby odbędzie się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 11 lutego o godz. 9.

Jako kapelan szpitala i diecezjalny duszpasterz służby zdrowia – dziękuję kolegom księżom kapelanom oraz całemu personelowi szpitalnemu i medycznemu za trwanie wśród chorych, mimo niepewności i obaw, ale zawsze w duchu zaufania Opatrzności Bożej. Powierzam wszystkich chorych, pracowników służby zdrowia i tych, którzy troszczą się o cierpiących, Bogu Miłosiernemu przez przyczynę Maryi – Panny Niepokalanej z Lourdes.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Markowski: dzięki modlitwie możemy zrozumieć sens cierpienia

[ TEMATY ]

Warszawa

bp Rafał Markowski

Światowy Dzień Chorego

Wojciech Łączyński/archidiecezja.warszawska.pl

Ludzkie cierpienie jest zawsze trudne, a czasami także niewytłumaczalne, ale Kościół w Światowym Dniu Chorego zachęca, aby doświadczenie choroby składać w modlitwie do Maryi. Wtedy jest możliwe zrozumienie sensu cierpienia – mówił bp Rafał Markowski, przewodnicząc w niedzielę Mszy św. w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mszę św. w szpitalnej kaplicy pw. św. Rafała Archanioła, opiekuna i patrona chorych, koncelebrował ks. Zbigniew Kapłański, kapelan Szpitala Pediatrycznego WUM, który poinformował na wstępie, że dzisiejsza Eucharystia jest pierwszą, którą od momentu poświęcenia kaplicy przez kard. Kazimierza Nycza będzie sprawował biskup.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję