Reklama

Niedziela Kielecka

W Odnowie nie ma wakacji

Dla Odnowy w Duchu Świętym lato to czas formacji, spotkań i modlitwy. Na koniec sierpnia zaplanowano stacjonarne rekolekcje przy parafiach.

Niedziela kielecka 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje

Odnowa w Duchu Świętym

Arch. Wspólnoty

Wspólnota na rekolekcjach

Wspólnota na rekolekcjach

Zwykle organizowaliśmy ogólnodiecezjalne wyjazdy dla ponad dwustu osób. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, wspólnoty organizują sobie odrębnie dni skupienia w wakacje albo wyjazdy rekolekcyjne – mówi liderka Odnowy w Duchu Świętym w diecezji – Jolanta Cygan.

Tematyka rekolekcji odpowiada aktualnym potrzebom. W ubiegłym roku było o przeżywaniu żałoby. Okazuje się, że wiele osób żyje w poczuciu cierpienia po stracie najbliższych i rekolekcje były dla nich wielką pomocą. Dobrym przyjęciem cieszyły się warsztaty dla małżeństw, które pomagały naprawić i umocnić więzi. To świadectwo, że należy wiele spraw rozwiązywać w jedności z Panem Bogiem. Są owoce tych rekolekcji – na świat przyszły dzieci. Czasem w wakacje członkowie Odnowy posługują na kursie Alfa i głoszą Ewangelię w różnych środowiskach. Jolanta ze wspólnotą trzykrotnie brała udział w kursach w kieleckim Areszcie Śledczym. Podobne były organizowane w Pińczowie. – Widzieliśmy owoce tego głoszenia, ludzie przeżywali prawdziwe nawrócenia – opowiada.

Bogatą ofertę wyjazdów wakacyjnych ma również Formacja Krajowa Odnowy, gromadząca koordynatorów diecezjalnych.

Wyzwania

– Głównym wyzwaniem dla wspólnot Odnowy w Duchu Świętym jest szukanie sposobów, by wychodzić do ludzi z Dobrą Nowiną oraz odpowiedzi jak żyć wiarą w czasach zmian i ograniczeń, których doświadczamy. Dla wspólnot jest to zaproszenie do posługi modlitwą i zwyczajnej pomocy międzyludzkiej. Wśród nas są ludzie chorzy, mający poczucie zagrożenia, dlatego chcemy im służyć pomocą – mówi.

Podkreśla, że wspólnoty mają różne charyzmaty. Odnowa w parafii Niepokalanego Serca NMP posługuje modlitwą wstawienniczą. – Wielokrotnie inne wspólnoty i grupy zapraszają nas do takiej posługi na rekolekcje. Są również wspólnoty miłosierdzia, wspierające osoby ubogie. Ich koordynatorem w obrębie całej diecezji jest Grażyna Malisiewicz. Niektóre wspólnoty odnalazły charyzmat świadomego dynamicznego życia duchowego w relacji z Duchem Świętym i posługują modlitwą uwielbienia.

Reklama

Liderka przyznaje, że pandemia spowodowała ograniczenia w działalności Odnowy, ale nie wygasiła jej. – Spotykaliśmy się w małych grupach z zachowaniem środków bezpieczeństwa albo internetowo na modlitwie i formacji ze Słowem Bożym. Wspólnota daje wiele wzajemnego wsparcia modlitewnego, ale również życiowego. – Było to widać w czasie lockdownu w pandemii. Chodziliśmy do osób, które były w zamknięciu, załatwialiśmy im sprawunki, odwiedzaliśmy chorych i słabych – opowiada.

Wspólnota daje radość

Zauważa, że Odnowa ewangelizuje świadectwem życia oraz postawą. – Jeśli w tych trudnych czasach zachowujemy pogodę ducha, nadzieję, to również jest świadectwo wiary – mówi.

Podkreśla, że wspólnota daje radość. – Odkąd przeżyłam swoje nawrócenie, zapragnęłam dzielić się tą radością i nadzieją, że Pan Jezus żyje, jest pośród nas i działa. On interesuje się moim życiem. Od mojego otwarcia serca zależy, czy pozwolę, żeby Jego łaska we mnie działała. Inaczej podchodzę do życia. Kiedy są trudności, wiem że przez nie Pan Bóg oczyszcza moje egoizmy, próżność, słabości – mówi.

W diecezji w Odnowie w Duchu Świętym formuje się ponad 350 osób. Działają wspólnoty w parafiach w Zachełmiu – św. Rozalii i św. Marcina, w Chmielniku, w Daleszycach, w Jędrzejowie, w Proszowicach, w parafii Ducha Świętego w Kielcach, w parafii Niepokalanego Serca, w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza,w parafii św. Franciszka, św. Józefa Robotnika.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Razem przez życie” - rekolekcje Ruchu Focolari

[ TEMATY ]

rekolekcje

Ruch Focolari

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniach od 12 do 14 czerwca 2020 r. odbyły się rekolekcje dla małżeństw pt. „Razem przez życie. Spełnijcie marzenie o waszym małżeństwie”, zorganizowane przez Ruch Focolari. Choć początkowo miały się one odbyć w Trzciance k. Wilgi, ze względu na epidemię, przeniesiono je do internetu.

- Zorganizowanie rekolekcji online pozwoliło wziąć w nich udział także osobom, które – z różnych przyczyn – nie mogłyby przyjechać do Mariapoli Fiore, a charakter międzynarodowy nadał im udział par łączących się z nami z różnych państw, m. in. Wielkiej Brytanii, USA, Danii, Norwegii czy Niemiec – podkreślają organizatorzy. Dodali, że wiele par z małymi dziećmi doceniło elastyczność czasową przy zapoznawaniu się z treścią głównych konferencji i dodatkowych nagrań. Z kolei stałe godziny spotkań na platformie Zoom umożliwiły zawiązanie wspólnoty i dzielenie się doświadczeniami z kolejnych dni rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję