Reklama

Niedziela Lubelska

Narodziny nowego człowieka

W Lublinie, mieście bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, podejmowane są liczne inicjatywy upamiętniające Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela lubelska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Lublin

Prymas Tysiąclecia

Ewa Kamińska

Gościem spotkania był o. Zdzisław Kijas (w środku

Gościem spotkania był o. Zdzisław Kijas (w środku

Książka o. Zdzisława Kijasa, franciszkanina konwentualnego, pt. Wyszyński. Narodziny nowego człowieka przybliża postać Prymasa Tysiąclecia w kontekście czasu jego trzyletniego uwięzienia. Spotkanie z autorem publikacji odbyło się w 10 września na Zamku Lubelskim. Prezentację poprzedziła Msza św. w kaplicy Trójcy Świętej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W homilii metropolita nawiązał do Zapisków więziennych kard. Stefana Wyszyńskiego. – Ich lektura pokazuje, skąd Prymas czerpał siłę do przetrwania tych dni, skąd płynęła moc, promieniująca od tego człowieka przez wszystkie lata jego posługiwania – powiedział. Podkreślił, że całkowicie zgadza się z autorem książki, że kard. Wyszyński podczas uwięzienia stał się nowym człowiekiem, dziękującym Bogu za postawienie go nawet w tak trudnej sytuacji. – Oto, do czego zdolny jest człowiek, który całkowicie zaufał Bogu i wszystko postawił na Maryję. Taki był przez całe życie – podkreślił abp Budzik.

Wyjątkowa publikacja

Spotkanie z o. prof. Zdzisławem Kijasem w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Muzeum Narodowym w Lublinie. Prowadził je Łukasz Kot, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. Jak powiedział autor publikacji, jego celem nie było ukazanie biografii Prymasa, ale postawy i przemiany w czasie trzech lat uwięzienia, gdy znalazł się w sytuacji izolacji i konfrontacji z niewiadomą. – To moment, który decyduje, co będzie później, czy się narodzi nowy człowiek czy nie – powiedział o. Kijas. Zauważył, że pierwsze, co zrobił Prymas, to ułożenie planu dnia i potem konsekwentne jego realizowanie. Nie marnował czasu; stąd mogły zrodzić się dzieła, które stworzył w uwięzieniu, które wpłynęły na przyszłe działania, nauczanie i nowe spojrzenie na Kościół w Polsce.

Liczne inicjatywy

Podczas spotkania zostały zaprezentowane monety kolekcjonerskie, wybite przez NBP z okazji beatyfikacji. Marcin Sułek, dyrektor Regionu Lubelsko-Rzeszowskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zwrócił uwagę, że spotkanie z o. Zdzisławem Kijasem wpisuje się w różne działania stowarzyszenia na rzecz promocji postaci i nauczania Prymasa Tysiąclecia. Zapowiedział otwarcie w Lublinie Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, miejsca, które ma emanować na całą Polskę jego myślą i nauczaniem. – Pragniemy dotrzeć do nowych grup odbiorców, zwłaszcza młodzieży, nauczycieli, ale także przedsiębiorców – podkreślił. Inną inicjatywą są spotkania w ramach Akademii Kozłowieckiej, nawiązujące do wykładów ks. Stefana Wyszyńskiego podczas okupacji niemieckiej. Podczas spotkania 18 września został otwarty nowy, drugi szlak śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Lubelskiej z Kozłówki do Nasutowa. Powstał dzięki współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

– Myślę, że prymas Wyszyński błogosławi nam z nieba i cieszy się, że w jego mieście, które tak ukochał, z którego tak dużo wyniósł, tak o nim pamiętamy – powiedział abp Stanisław Budzik na zakończenie spotkania.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małymi śladami wielkiego Prymasa

Niedziela warszawska 41/2019, str. 3

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pielgrzymka

Prymas Tysiąclecia

Łukasz Krzysztofka

Uczestnicy pielgrzymki przy chrzcielnicy Prymasa Tysiąclecia

Uczestnicy pielgrzymki przy chrzcielnicy Prymasa Tysiąclecia

To niesamowite przeżycie móc zobaczyć „małą Ojczyznę” Prymasa Tysiąclecia – podkreślali uczestnicy pielgrzymki śladami kard. Stefana Wyszyńskiego

Blisko pięćdziesięciu seniorów z radością w sercu i uśmiechem na ustach wyruszyło pod opieką Moniki Figiel, specjalisty ds. programów senioralnych Caritas Polska, aby w większości po raz pierwszy w swoim życiu stanąć na ziemi, na której przyszedł na świat Stefan Wyszyński.

CZYTAJ DALEJ

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję