Reklama

Niedziela Świdnicka

Pod krzyżem na Chełmcu

We wrześniu minęła kolejna rocznica poświęcenia krzyża milenijnego na szczycie Chełmca. Z tej okazji, już po raz dwunasty, na górę wyruszyła pielgrzymka.

Niedziela świdnicka 41/2021, str. VII

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Ks. Grzegorz Umiński

Grupa uczestników XII Pielgrzymki na Chełmiec

Grupa uczestników XII Pielgrzymki na Chełmiec

Pielgrzymowanie do jednego z najwyżej wzniesionych krzyży w Polsce rozpoczął ks. kan. Marek Zołoteńki, proboszcz budującej się parafii Matki Bożej Częstochowskiej na wałbrzyskim Konradowie. To on nieprzerwanie od dwunastu lat gromadzi wiernych, nie tylko z Wałbrzycha, ale i okolicznych miejscowości, aby wspólnie dawać świadectwo wiary i modlić się o potrzebne dary. W modlitwie tej ks. Zołoteńkiego wspiera, dziś już biskup senior, bp Ignacy Dec, który stara się każdego roku przybywać na Chełmiec, aby sprawować Najświętszą Ofiarę.

Przełom wieków

Ogromny krzyż na górze Chełmiec, najbardziej rozpoznawalnym szczycie Gór Wałbrzyskich, został postawiony na przełomie wieków i tysiącleci, ku uczczeniu i upamiętnieniu Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa Roku 2000. Dzieło to powstało z inicjatywy bp. Tadeusza Rybaka, pierwszego biskupa legnickiego oraz księży z Wałbrzycha, zwłaszcza ks. inf. Juliana Źrałki, ks. inf. Józefa Strugarka i ks. prał. Bogusława Wermińskiego. Ten pierwszy, już zmarły kapłan, w 2014 r. spisał historię tej budowli, w książce zatytułowanej Jubileuszowy Krzyż Milenijny na Górze Chełmiec.

Święty znak

Reklama

Mszę św. na szczycie góry sprawował 25 września bp Ignacy Dec, który także skierował do licznie przybyłych pielgrzymów słowo Boże. Biskup podkreślił, że chrześcijaństwo od początku było związane z krzyżem, niosąc narodom świata prawdę, że Chrystus przez śmierć na krzyżu dokonał zbawienia człowieka i świata. – Stąd też od zarania chrześcijaństwa krzyż stał się znakiem świętym i jakby wizytówką Kościoła. Stał się przedmiotem czci i kultu i był brany w obronę przed wrogami, którzy chcąc niszczyć chrześcijaństwo uderzali zawsze w krzyż – mówił hierarcha, przypominając pierwszą teologię krzyża sformułowaną przez św. Pawła Apostoła, wielkiego konwertytę, który z żarliwego judaizmu przeszedł na jeszcze bardziej żarliwe chrześcijaństwo. – Oto niektóre teksty o krzyżu, które znajdujemy w jego listach – cytował biskup: „Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża” (Ga 2, 19); „Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa” (Ga 6, 14); „Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia” (1 Kor 1, 18).

Wspólnie z lekarzami

Homileta zaapelował do zgromadzonych na szczycie góry wiernych, wśród których w tym roku znaleźli się lekarze z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich sekcji ginekologiczno-położniczej. – Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa – apelował.

Pielgrzymka stała się także okazją do dziękczynienia za dar beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Matki Róży Czackiej. O tych dwóch ważnych postaciach przypominał bp Dec.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pandemia ich nie powstrzymała

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

pielgrzymowanie

Archiwum uczestniczek

Koniec wieńczy dzieło

Koniec wieńczy dzieło

Sześć kobiet odbyło pielgrzymkę szlakiem Caminho Portugues wiodącą z Porto do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela.

Liczącą 281,58 km trasę pokonały: Agnieszka, Beata, Dominika, Lidia, Klaudia oraz Katarzyna Piecha, która była główną inicjatorką całej ekspedycji. Zainspirowała ją książka Żyje się tylko raz Grzegorza Polakiewicza. Jej autor z taką charyzmą opisywał swoje przejście portugalskim wariantem camino, że bez żadnych zastrzeżeń postanowiła pójść jego tropem. Od pomysłu do realizacji minęło niemal 6 lat. W tym czasie dzieci pani Kasi nie tylko, że zdążyły się usamodzielnić, ale i osobiście zaangażowały się w ten projekt. Najlepszym tego przykładem była jej córka Kludia, która postanowiła towarzyszyć mamie w wędrówce. Entuzjazm Kasi udzielił się także czterem innym kobietom. To spowodowało, że w Portugalii wylądowała całkiem pokaźna reprezentacja Pietrzykowic.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego zwolniony za zniechęcanie do szczepień

2021-12-01 12:43

[ TEMATY ]

szpital

Archiwum Aspektów

Kapelan z oddziału klinicznego psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie został dyscyplinarnie zwolniony, ze skutkiem natychmiastowym za zniechęcanie pacjentów do szczepień. Informacje te potwierdziła w środę PAP dyrekcja placówki.

W piśmie do krakowskiej kurii dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski opisał sytuację i zwrócił się z prośbą o wyznaczenie nowego kapelana do posługi w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Louvain: zmarł nuncjusz apostolski przy UE, abp Aldo Giordano

2021-12-02 19:54

[ TEMATY ]

Unia Europejska

zmarły

Nuncjusz Apostolski

Wikipedia

Abp Aldo Giordano

Abp Aldo Giordano

Dziś w Louvain po długim pobycie w szpitalu zmarł abp Aldo Giordano - był nuncjusz przy Unii Europejskiej. Wcześniej abp Giordano, pochodzący z diecezji Cuneo, przez siedem lat pełnił funkcję nuncjusza w Wenezueli. We wrześniu zachorował na COVID i od października przebywał na oddziale intensywnej terapii, do końca wspierany przez rodzinę. Jego stan zdrowia stopniowo się pogarszał.

Abp Aldo Giordano urodził się 20 sierpnia 1954 r. w Cuneo, w Piemoncie na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 28 lipca 1979 r. i należał do prezbiterium diecezji Cuneo. W 1980 r. uzyskał kościelny licencjat z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pracował duszpastersko, a także jako wykładowca w międzydiecezjalnym studium teologicznym oraz innych uczelniach diecezji Cuneo. 15 maja 1995 został wybrany sekretarzem generalnym Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i pełnił tę funkcję przez 13 lat. 7 czerwca 2008 r. Benedykt XVI mianował go stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu. 26 października 2013 roku Papież Franciszek wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Tamada i mianował swoim przedstawicielem w Wenezueli, gdzie zastąpił obecnego watykańskiego sekretarza stanu, kard. Pietro Parolina. W Brukseli abp Giordano zastąpił Francuza, abp. Alaina Paula Charlesa Lebeaupina, który 16 listopada ub. roku przeszedł na emeryturę. 8 maja bieżącego roku mianował go nuncjuszem apostolskim przy Unii Europejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję