Reklama
6-7
Obserwator
8-9
temat numeru
Katedra Notre Dame, którą w kwietniu 2019 r. zniszczył pożar, zostanie zwrócona Paryżowi, Francji, światu, ale przede wszystkim nam, ludziom wierzącym.
8 grudnia, po 5 latach remontu, katedra Notre Dame budzi się do nowego życia. Zdaniem tych, którzy mogli ją zobaczyć – szokująco piękniejsza.
10-15
treści wiary
W prawdzie o Niepokalanym Poczęciu kryje się coś, co jest istotne dla naszej wieczności. Ten dogmat to wiadomość dla nas.
Zawierzajmy się Maryi
16-17
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 1, 26-38
Dlaczego chrześcijanie są chrzczeni „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”, a nie w imiona? – pyta czytelnik.
Pięta w mitologii greckiej oznaczała słabą stronę człowieka. Powszechnie pięty używamy do tego, by coś rozgnieść lub rozdeptać. Hebrajczykom żyjącym na obrzeżach pustyni, gdzie są jadowite węże, kojarzyła się ona z obroną przed tymi gadami. By ta była skuteczna, trzeba było zmiażdżyć wężowi łeb uderzeniem laski lub kija, a gdy ich nie było w zasięgu ręki, pozostawała pięta – najtwardsza część stopy. Ale jako że była odsłonięta (nawet w sandale), była też narażona na ukąszenie.
Na ulicach spotyka się sporo dziewcząt z agresywnym, czarno-fioletowym makijażem, który zohydza, a nie upiększa. Przerażający tatuaż w towarzystwie wszechobecnego piercingu oraz obligatoryjnie tubalnego wulgaryzmu, z elektronicznym, „delikatniutkim”, w zamyśle zapewne zalotnie prowokacyjnym papierosem. To, niestety, obraz wielu młodych i tzw. dojrzałych kobiet.
„Niech będzie waszym wzorem, niech wskazuje drogę do Maryi” – tak o św. Juanie Diego mówił Jan Paweł II.
19-22
28-30
36
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Czym byłby Adwent bez swoich pieśni?
Jednym z najbardziej charakterystycznych wyrażeń biblijnych, które wydaje się emblematyczne zwłaszcza dla okresu Adwentu, jest głos wołającego na pustyni. Słowa są tyleż rozpowszechnione, ile frapujące.
52-61
60-61
dobre rady
Łacińska nazwa Rosa canina (róża psia) wskazuje, że róża ta była wykorzystywana jako lek na wściekliznę. Ale jest też pomocna w leczeniu innych chorób.
Nadwaga i otyłość są przyczynami wielu chorób. Wiedza o tym, jak utrzymać prawidłową wagę ciała, jest dobrą inwestycją w nasze zdrowie.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Naszą przewodniczką w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa jest Matka Boża. O roli Maryi w życiu swojej rodziny Angelice Kaweckiej opowiada Kinga Rybarczyk.
Ksiądz Sebastian Kosecki, tiktoker, w swojej najnowszej książce porusza wiele ważnych, nie tylko dla młodego człowieka, zagadnień.
Prawie 500 lat temu na terenie dzisiejszego Meksyku miał miejsce jeden z największych cudów maryjnych w dziejach. Jego świadkiem był skromny Indianin.
Może je stawiać każdy, u wielu będą bardzo pomocne w likwidacji stanów zapalnych czy dla wzmocnienia odporności.
Cynamon to nie tylko przyprawa do pierników. Od wieków stosowany jest w medycynie ludowej.
Co zrobić, by bożonarodzeniowa radość pozostała na dłużej? Pomoże w tym własnoręcznie wykonana szopka.
Szukasz pomysłu na sałatki na przyjęcie czy do pracy? Oto kilka naszych propozycji.
Aromat cynamonu, imbiru i goździków unosi się na średniowiecznych uliczkach Torunia zwłaszcza w grudniu. Pierniki stąd są wyjątkowe, a ich historia i smak przyciągają turystów z całego świata.
66-79
Niedziela Plus
...centrum handlowe przyjmuje księdza po kolędzie?
Bardzo dużo osób zgłosiło się, by pomóc w przygotowaniu koncertu, co jest wyrazem ich szlachetnego i pięknego serca – podkreślił o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin.
To było prawdziwe święto młodzieży w Tarnowie. Prawie 2 tys. młodych cieszących się sobą i Bogiem!
To, co robiłem i robię, traktuję jako swoją misję – przyznaje Jan Hajduga.
W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Słupsku od 40 lat posługuje Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. To jedyne miejsce obecności nazaretanek w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Po raz szósty w Ciechanowie odbyło się spotkanie młodzieży „Wake up”, animowane przez wspólnotę Wojsko Gedeona. Z młodzieżą spotkał się także bp Szymon Stułkowski.
Warsztaty, w których wzięło udział prawie stu uczniów, pozwoliły przygotować pierwszy symbol, a zarazem znak wejścia w nowy rok liturgiczny.
Wystawa stu szopek w Watykanie to niezwykle prestiżowe wydarzenie o charakterze międzynarodowym.
Niedziela bielsko-żywiecka
Nie dajcie sobie wmówić, że jesteście sami. Nie dajcie sobie wmówić, że nie ma młodych w Kościele. Są – wy ich reprezentujecie – takie słowa usłyszało 450 młodych, którzy zostali pobłogosławieni do posługi ministranta słowa Bożego.
Żyjemy w świecie, w którym jest niedobór prawdziwego kochania – mówił ks. Kamil Kuchejda podczas Diecezjalnych Światowych Dni Młodych.
Trwają prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym w parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej.
Niedziela częstochowska
Myślę, że to jest niesamowita łaska, że Maryja, jako Matka, odwiedza swoje dzieci. Jesteśmy blisko Częstochowy, niemniej jednak to, że możemy dzisiaj spotkać się z Maryją, czuwać przy Niej, to jest to dla nas ogromne wydarzenie, zwłaszcza dla rodzin – mówi Manuela Boral.
„Posłał mnie Pan, abym opowiadał Ewangelię ubogim i leczył rany skruszonych serc” (por. Łk 4, 18) – to słowa, które wypisał na swoim obrazku prymicyjnym ks. prał. Józef Kania. Stały się one programem jego życia.
Dziś Jasna Góra jest tutaj. Obecności, miłości, radości i łaskawości Maryi, przybywającej w znaku Ikony Jasnogórskiej, doświadczyli wierni z parafii św. Marii Magdaleny w Koziegłowach.
Niedziela podlaska
Ponad sto osób z diecezji drohiczyńskiej oraz z okolic Lublina i Warszawy, w tym organiści, członkowie chórów kościelnych oraz miłośnicy muzyki sakralnej, dla których śpiew liturgiczny stanowi ważną część życia duchowego i kulturalnego, wzięło udział w diecezjalnej „Cecyliadzie”.
Czy jest coś, co może połączyć dwie z pozoru niezależne od siebie dziedziny życia człowieka? Jak najbardziej! Piłka nożna i służba przy ołtarzu mają ze sobą wiele wspólnego.
Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników – będących obok Księży Salezjanów i Sióstr Salezjanek gałęzią Rodziny Salezjańskiej wzbogaciło się o nowych członków.
Niedziela kielecka
Eucharystia, koncert uwielbienia, spotkanie z Jaśkiem Melą oraz zabawa taneczna – w tych wydarzeniach uczestniczyła młodzież w wigilię uroczystości Chrystusa Króla w ramach obchodów diecezjalnego 39. Światowego Dnia Młodzieży w Kielcach.
Jak wspomina pamiętny strajk młodzież ówczesnego Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie, która wystąpiła w obronie krzyży, usuniętych przez dyrekcję szkoły z sal lekcyjnych w grudniu 40 lat temu?
Jak pensjonariusze przygotowują się do Bożego Narodzenia? Opowiada ks. Sylwester Robak, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Niedziela małopolska
Po raz siódmy przyznano Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor.
W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na os. Azory w Krakowie działa wspólnota Domowego Kościoła, obecnie pod duchową opieką proboszcza o. Jacka Komana, franciszkanina.
To wystawa, z której każdy ma szansę wyjść choć odrobinę odmieniony – przekonuje Rafał Kossowski.
Niedziela lubelska
Noszenie sutanny jest znakiem przynależności do Chrystusa i pójścia za głosem powołania – powiedział bp Artur Miziński.
Przeciwstawiajmy się głosom, że pójście za Chrystusem to naiwność – powiedział bp Adam Bab.
Nie znam innego Kościoła, jak wypełnionego młodymi, pełnymi radości i wiary ludźmi – powiedziała Aleksandra Reszko.
Niedziela legnicka
Po raz 7. młodzież z diecezji, skupiona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, zaprasza do udziału w akcji „Polak z sercem”. O inicjatywie opowiada Daria Pańczyszyn.
Ponad 200 młodych osób z diecezji przyjechało do Bolesławca na 39. Światowy Dzień Młodzieży.
Przed uroczystością Chrystusa Króla wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych, działające w diecezji, spotkały się w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie.
Niedziela łódzka
Pan Jezus zaprasza nas, byśmy nie tylko byli z Nim w Kościele na modlitwie, ale także w spotkaniu z drugim człowiekiem – mówił bp Zbigniew Wołkowicz.
Dla wszystkich naszych Kościołów światło jest znakiem Chrystusa, który przychodzi na świat, rozprasza mroki. Świeca ta jest znakiem, że w pomagamy dzieciom, które znajdują się pod opieką Caritas, Eleos i Diakonii – powiedział Tomasz Kopytowski, dyrektor łódzkiej Caritas.
We wspólnocie Kościoła jest miejsce dla każdego człowieka i musimy zrobić wszystko, by ludzie to zobaczyli i zrozumieli – przekonuje ks. Krzysztof Majda w rozmowie z Niedzielą.
Niedziela przemyska
Jego władza jest władzą miłości i służby – powiedział bp Stanisław Jamrozek.
W dobie tak wielu zagrożeń pytamy, co mamy robić? Jaka jest nasza rola do spełnienia? Nie da się naprawić świata bez Chrystusa! – podkreślił abp Adam Szal.
Przedmiotem rozważań prelegentów były wizerunki maryjne ze Starej Wsi, Sędziszowa Małopolskiego oraz z Dąbrówek k. Łańcuta. Warto przypomnieć ich niezwykłe historie.
Niedziela rzeszowska
Uroczystość Chrystusa Króla była, jak co roku, Świętem Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. Ponad 2 tysiące młodych ludzi spotkało się w niedzielę, 24 listopada 2024 r., aby świętować 39. Światowy Dzień Młodzieży w diecezji.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nienaszowie, położona w południowej części diecezji rzeszowskiej, ma długą, bo sięgającą 1480 r. historię.
W wielkiej batalii o wolną Wigilię, która rozgorzała kilka tygodni temu, tkwi pewna pułapka. Nie wiem, jakie intencje przyświecały inicjatorom ustawy o wolnej Wigilii. Mam nadzieję, że zbożne: ot, oszczędzić ludziom nużącego pośpiechu w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia, dać im trochę więcej wytchnienia i radości rodzinnego świętowania. Brzmi sensownie!
Niedziela sandomierska
W ramach cotygodniowych spotkań KSM Junior, dziecięcej grupy działającej przy parafii św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, na zajęciach plastycznych dzieci z pomocą rodziców wykonały szopkę.
W wigilię Uroczystości Chrystusa Króla, obchodzonej jako XXXIX Światowy Dzień Młodzieży, młodzi ze wspólnot i stowarzyszeń działających w diecezji przybyli licznie do kościoła parafialnego w Gorzycach, a następnie bawili się w Domu Parafialnym.
To nie był zwyczajny wieczór, to wieczór nadzwyczajny, koncert na cześć Jezusa Chrystusa i koncert dla Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Jan Biedroń
Niedziela sosnowiecka
Działający w parafii św. Joachima w Sosnowcu chór „Lutnia” wydał pierwszą w swojej historii płytę.
Kończy się kolejny etap prac konserwatorskich grodzieckiej perły – XVII-wiecznego kościółka na wzgórzu św. Doroty w Będzinie.
Paraspartakiada Śląska i Zagłębia od ponad 20 lat integruje środowiska osób z niepełnosprawnościami z różnych stron regionu z ich sprawnymi kolegami. To jest już marka sama w sobie.
Niedziela świdnicka
Adwent to czas, w którym przez nadzieję rodzącą się ze spotkania z Bogiem możemy odnaleźć pokój, miłość i sens życia – tymi słowami bp Marek Mendyk rozpoczął uroczyste nieszpory w katedrze świdnickiej, inaugurując nowy rok liturgiczny.
Tegoroczne rekolekcje diecezjalne zgromadziły blisko tysiąc osób, które przez cztery dni odkrywały, jak słowo Boże może stać się lampą w ich codziennym życiu.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to wyjątkowy dzień dla wspólnot parafialnych, szczególnie dla służby liturgicznej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Otrzymana nagroda, dedykowana jest często bezimiennym osobom, bez reszty zaangażowanym w troskę o najwyższą wartość ludzkiego życia.
Wpisujemy się w sztafetę pokoleń, która współtworzyła to miejsce przez ponad 700 lat – powiedział Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków.
Betania – miejsce w Szczecinie, cały kwartał domów, który jest świadectwem bardzo przemyślanej, opartej na Ewangelii dobroczynności zachodniopomorskich przemysłowców półtora wieku temu.
Niedziela toruńska
W świecie, który próbuje negować wartości chrześcijańskie, młodzi z diecezji toruńskiej pokazują, jak ważne jest dla nich uczestnictwo w życiu Kościoła. Co sprawia, że chcą kroczyć za Jezusem?
– Normalnie jestem twarda, a tu ze dwa razy nie mogłam powstrzymać łez! – to słowa jednej z uczestniczek po warsztatach Talitha Kum.
Kiedyś zachęcałam do tranzycji, bo myślałam, że pomagam dzieciom i młodzieży. Dziś biję na alarm! – to słowa Jamee Reed, która niegdyś pracowała w klinice umożliwiającej zmianę płci.
Niedziela warszawska
W sobotę 14 grudnia o godz. 11.00 odbędzie się ingres abp. Adriana Galbasa do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Kim jest następca kard. Kazimierza Nycza?
Archidiecezja warszawska ma pięciu nowych diakonów. Święceń diakonatu udzielili im kard. Kazimierz Nycz oraz bp Michał Janocha.
Centrum ich życia jest Najświętsze Serca Jezusa. To Ono wyznacza sposób bycia i działania ich serc. Wyrazem tego jest łączenie głębokiej duchowości z pomocą bliźniemu i byciem kontemplatywnym w działaniu.
Niedziela wrocławska
Kilkaset osób z różnych stron archidiecezji wrocławskiej wzięło udział w centralnym spotkaniu synodalnym w kościele NMP na Piasku.
Siostry Maryi Niepokalanej już od 170 lat czynią miłosierdzie i kontynuują charyzmat troski o dziewczęta i kobiety.
Po dwóch miesiącach wytężonej pracy pierwsze normy przygotowane przez pięć komisji synodalnych trafiły do parafialnych i tematycznych zespołów synodalnych.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Jednym z najtrudniejszych i najbardziej przykrych przeżyć w dzieciństwie bywa chwila, gdy młody człowiek z różnych powodów dochodzi do wniosku, że św. Mikołaja tak naprawdę nie ma. Jednak z perspektywy chrześcijańskiej to smutne odkrycie jest absolutnie błędne.
We współczesnym świecie można dostrzec dwie rzeczywistości, które wzajemnie wykluczają się i nie mogą współistnieć. Są nimi wartości i antywartości.
Uroczystość Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny i przygotowuje nas do Adwentu. Przeżywając ten czas w Kościele przygotowujemy się na spotkanie z Panem. W parafii NNMP w Krasnobrodzie zorganizowane zostało uwielbienie Chrystusa Króla w Najświętszym Sakramencie. Była to modlitwa, która ukazała rysopis naszego Króla.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Górnicy z zielonogórskiego oddziału PGNiG świętowali „Barbórkę”.
– Jednym z istotnych elementów programu „Boża Renowacja” jest rozeznanie, do czego wzywa nas Pan Bóg w konkretnym miejscu. Ważna jest pomoc osób świeckich, którzy uczestniczą w tym rozeznawaniu – mówi ks. dr Paweł Łobaczewski.
W 2024 r. był realizowany III etap ministerialnego projektu w ramach programu badania polskich strat wojennych, który dotyczy obiektów sakralnych na terenie województwa lubuskiego.