Reklama

Zdrowie

Lekarz radzi

Co mówi EKG?

Niedługo minie 150 lat od opublikowania pierwszego EKG, ale wciąż jest to jedno z podstawowych badań, które umożliwiają ocenę czynności serca.

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 55

Adobe.Stock.pl

Kardiologia jest jedną z dziedzin medycyny, które rozwijają się bardzo dynamicznie, ale nadal jednym z podstawowych i powszechnie wykorzystywanych badań diagnostycznych obrazujących czynność serca pozostaje EKG, czyli elektrokardiografia. Jest to badanie znane od dawna. Niedługo minie 150 lat od czasu, gdy brytyjski fizjolog Augustus D. Waller opublikował w 1887 r. pierwszy ludzki elektrokardiogram.

EKG jest badaniem nieinwazyjnym, które można wykonać nie tylko w szpitalu czy poradni kardiologicznej, ale także u lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej jest wykonywane w pozycji leżącej. Pacjent musi mieć odsłonięte klatkę piersiową, nadgarstki i okolice kostek, aby można było w tych punktach ciała umocować elektrody. Aparat EKG rejestruje impulsy elektryczne związane z pracą serca i tworzy zapis w postaci linii na papierze milimetrowym. Taki zapis umożliwia specjaliście analizę rytmu serca oraz czasu trwania poszczególnych cykli pracy serca.

Jest to badanie wykonywane w spoczynku, dlatego trzeba przed nim odpocząć przez kilka minut, uspokoić oddech, rozluźnić się. Jeżeli zażywamy jakieś leki na serce, trzeba powiedzieć o tym lekarzowi. Należy też pamiętać, by do badania zdjąć metalowe przedmioty, np. biżuterię, zegarek.

Reklama

Wykonanie badania EKG jest bardzo ważne w przypadku osób, u których występują: bóle w klatce piersiowej, duszności, uczucie kołatania serca, nasilone zawroty głowy, łatwe męczenie się, zasłabnięcia czy utrata przytomności. To badanie należy wykonywać systematycznie u osób leczonych z powodu zaburzeń sercowo-naczyniowych. EKG jest również elementem profilaktyki wykrywania tych chorób i powinno być jednym z badań wykonywanych u osób, które ukończyły 45. rok życia, a szczególnie u pacjentów, u których występują czynniki ryzyka, np. otyłość, obciążenia rodzinne w kierunku chorób serca i naczyń, podwyższone ciśnienie.

Elektrokardiografia jest elementarnym badaniem w diagnozowaniu wielu chorób serca, np. arytmii, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego. Może też stanowić pierwszy etap diagnozowania innych schorzeń, zaburzenia rytmu serca mogą bowiem wystąpić z przyczyn nie tylko kardiologicznych – ich podłożem mogą być również nadciśnienie, zbyt niskie stężenie potasu we krwi, niedotlenienie organizmu, nadczynność tarczycy, a także przyjmowanie niektórych leków i inne.

Badanie EKG może być również przeprowadzone w formie całodobowego monitorowania czynności serca, jest to tzw. EKG Holter. Urządzenie – aparat rejestrujący, który jest przypinany do paska – też ma elektrody, które są umieszczane na klatce piersiowej pacjenta. EKG Holter pozwala na ocenę czynności serca w trakcie codziennej aktywności, a także w czasie snu. Jest bardzo ważne, aby w czasie trwania badania pacjent prowadził normalny tryb życia i zapisywał wykonywane czynności w specjalnym dzienniczku, który odda wraz z aparatem po zakończeniu badania. Innym rodzajem EKG jest EKG wysiłkowe, wykonywane – zgodnie z nazwą – podczas wysiłku fizycznego. Przebieg tego badania, wykonywanego na bieżni elektrycznej lub rowerze stacjonarnym, jest zawsze nadzorowany przez lekarza kardiologa.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję