Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kolędy nic nie zatrzyma

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika zapraszają do udziału w wydarzeniu.

Niedziela sosnowiecka 49/2021, str. V

[ TEMATY ]

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Piotr Wyparło/MFKiP

Koncert galowy 25. edycji festiwalu

Koncert galowy 25. edycji festiwalu

Kolęda to nośnik prawdy o wcieleniu Boga, ale też świadectwo swoich czasów, zwierciadło epoki, w której powstała, most łączący niebo z ziemią i ludzi między sobą, także pokoleń żyjących przed nami. Opowieść o Bożym Narodzeniu zawarta w bożonarodzeniowej pieśni musi przetrwać – to jedna z misji, jaką stawiają sobie organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

– Pierwsze tegoroczne eliminacje odbyły się w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu – 27 listopada w Krakowie (tam zgłoszenia przyjmowano do 24 listopada). W pozostałych rejonach eliminacji zgłoszenia przyjmowaliśmy do końca listopada. I jak zwykle istna lawina spłynęła nie tylko w ostatnich dniach, ale wręcz ostatnich godzinach. Na bieżąco wprowadzaliśmy je do naszej komputerowej bazy – wyjaśnia dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, ks. Piotr Pilśniak.

Podobnie jak w latach poprzednich w naszej diecezji przesłuchania odbędą się w Dąbrowie Górniczej (10 grudnia w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej przy ul. 3 Maja 30), Będzinie (14 grudnia w Ośrodku Kultury przy ul. Małachowskiego 43) i Jaworznie (od 13 do 17 grudnia w ramach Festiwalu „Złota kantyczka” w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków przy ul. Inwalidów Wojennych 2). Jeśli tylko przepisy epidemiczne nie zmienią się, wstęp na przesłuchania w diecezji sosnowieckiej będzie otwarty dla publiczności. Szczegółowy harmonogram przesłuchań znaleźć można na stronie www.mfkip.pl/i-etap . Tam będą też zamieszczane wyniki eliminacji informujące kto awansował do festiwalowego finału.

Liczba wykonawców (ok. 150 solistów i grup) i osób, które przyjeżdżają na finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika do Będzina (niemal 2 tys., nie licząc oczywiście publiczności) może już pokazywać, z jaką skalą wydarzenia mamy do czynienia. Nie powinno więc dziwić, że trwają bardzo szczegółowe przygotowania, by wydarzenie, które odbędzie się w dniach 13-16 stycznia, było dopięte na ostatni guzik. Tym bardziej, że będzie odbywać się w nowej przestrzeni Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin-Arena.

Reklama

Na szczęście nad całością czuwa doświadczona ekipa. Dzięki niej nic nie może zawieść ani technicznie (kilometry kabli, dziesiątki mikrofonów, nagłośnienie, oświetlenie i realizacja wideo z kilku kamer), ani artystycznie (to już rola jury, w skład którego wchodzą profesorowie uczelni muzycznych – przewodnicząca Agnieszka Franków-Żelazny oraz Ewa Biega, Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski), ani wreszcie w logistyce – wszak festiwalowi wykonawcy traktowani są przez organizatorów zawsze jak wigilijni goście – trzeba nie tylko pozwolić im wystąpić, ale też zaopiekować się nimi, pokazać region, doprowadzić na obiad czy nocleg (to zadanie niemal 100 wolontariuszy pod wodzą Patrycji Niedbały).

– Przygotowania robimy dla naszych drogich wykonawców, ale też publiczności. O ile podczas Koncertu Galowego zawsze mieliśmy wielu widzów, o tyle przesłuchania nie gromadziły aż tak licznej publiczności. A przecież od 13 do 15 stycznia dzieci, młodzież i dorośli z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi będą dzielić się swoim talentem i otwierać serca. Zapraszamy do Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin-Arena, gdzie w komfortowych warunkach będzie można całkowicie za darmo posłuchać najpiękniejszych kolęd niemal przez całe dni! Powiedzcie rodzinie i znajomym, że takich kolęd, jak w Będzinie, nie ma nigdzie – mówi ks. Piotr Pilśniak. To od każdego z nas zależy czy „Pieśń ujdzie cało”.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystąpią na prestiżowym festiwalu

[ TEMATY ]

kolędowanie

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Archiwum Rodziny Kraszewskich

Antonina Kraszewska zaśpiewa w Będzinie. Fot. Archiwum Rodziny Kraszewskich

Antonina Kraszewska zaśpiewa w Będzinie. Fot. Archiwum Rodziny Kraszewskich

Antonina Kraszewska i Kapela „Beskidek” zakwalifikowali się do prestiżowego festiwalu kolęd.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie jest jednym z największych przegląd kolęd i amatorskich festiwali muzycznych w Europie, który gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wykonawców. Jak podkreślają organizatorzy, zależy im nie tylko na promowaniu młodych talentów, lecz również na przybliżeniu roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, oraz na popularyzowaniu tradycji regionalnych i folklorystycznych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Kolbe - prorok nowoczesności

Niedziela Ogólnopolska 42/2007, str. 26

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

ARCHIWUM NIEPOKALANOWA

Szczególny świadek swoich czasów i szczególne świadectwo, jakie pozostawił, każą mi myśleć o nim jak o wyjątkowym Proroku XX wieku - Proroku Nowoczesności.
Od początku był niezwyczajny. Znana jest opowieść matki Maksymiliana o dwóch koronach - białej i czerwonej... Widzenie dziecka, w którym Niepokalana przepowiedziała mu przyszłość męczeńską... A potem, kiedy wybrał habit zakonny Braci Mniejszych Konwentualnych - nieustannie udowadniał, że całym sobą jest franciszkaninem, „szalonym” franciszkaninem, który pragnie przemawiać - do brata mikrofonu, samolotu, do siostry maszyny drukarskiej.
Wszystko, cokolwiek rodziło się w jego głowie - choć z początku prawie bez szans na powodzenie - w końcu stawało się faktem. Ten piękny Niepokalanów niech będzie tego przykładem... ale i Wydawnictwo „Rycerza Niepokalanej”.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo nie jest spółką akcyjną, w której każdy ma po pięćdziesiąt procent udziałów!

2022-08-14 19:57

[ TEMATY ]

małżeństwo

Bp Krzysztof Włodarczyk

adobe.stock.pl

„Małżeństwo nie jest spółką akcyjną, w której każdy ma po pięćdziesiąt procent udziałów” – mówił w kościele św. Sebastiana w Jurgowie bp Krzysztof Włodarczyk. Msza święta zakończyła jego udział w rekolekcjach, które poprowadził pod Tatrami dla Oazy Rodzin.

W swoich rozważaniach Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie skupił się na sakramencie małżeństwa, jego wartości i wyjątkowości. – Małżeństwo jest spółką akcyjną, do której każdy wnosi sto procent udziałów, całkowicie oddany drugiemu – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję