Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Caritas

Kwesta dla Domu Matki

Przez 2 weekendy grudnia wolontariusze ze szkolnych kół Caritas kwestowali w Auchan na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu-Klimontowie.

Niedziela sosnowiecka 52/2021, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

Dom matki i dziecka

Piotr Lorenc/Niedziela

Zebrane przez wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas fundusze pomogą mieszkańcom Domu Matki i Dziecka

Zebrane przez wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas fundusze pomogą mieszkańcom Domu Matki i Dziecka

Pieniądze zebrane przez wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas podczas kwest w hipermarkecie Auchan w Sosnowcu zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby przebywających w ośrodku matek z dziećmi.

Trzeba zaznaczyć, że każda mama, która mieszka w klimontowskim domu, zyskuje pomoc i jest objęta indywidualnym planem usamodzielnienia. Chodzi o to, aby po pobycie w Domu Matki i Dziecka odzyskała równowagę, zarówno jeśli chodzi o warunki życiowe, jak i kwestie prawne. Dlatego mamy i ich dzieci mogą liczyć na pomoc specjalistów. Mogą też liczyć na opiekę duszpasterską.

Diecezjalny Dom Matki i Dziecka prowadzony przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej działa już od sześciu lat. Na schronienie w tej placówce może liczyć nawet dwanaście matek z dziećmi. Dom posiada trzy kondygnacje, a jego łączna powierzchnia użytkowa to 632,5 metra kwadratowego. Składa się z dziewięciu pokoi pobytu – jednego na parterze, który przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz ośmiu na piętrze i dwóch pokoi dodatkowych na poddaszu. Każdy pokój posiada łazienkę i jest umeblowany. Ponadto w Domu Matki i Dziecka mieści się kuchnia z pełnym zapleczem gospodarczym oraz wyposażeniem. Obok kuchni znajduje się wspólna jadalnia, a po przeciwnej stronie świetlica, przeznaczona dla dzieci. Na parterze jest jeszcze pokój kierownika, który służy również jako pokój spotkań indywidualnych, oraz pokój socjalny z kącikiem medycznym dla personelu. Do dyspozycji podopiecznych przygotowana została również pralnia z suszarnią.

Do placówki są przyjmowane kobiety, kierowane na wniosek na przykład Ośrodków Pomocy Społecznej, Centrów Pomocy Rodzinie czy Ośrodków Interwencji Kryzysowej. Przyjęte osoby zawierają z kierownikiem ośrodka specjalną umowę oraz realizują indywidualny plan usamodzielnienia. Obecnie w naszym Domu Matki i Dziecka przebywa siedem matek z dziećmi.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Miłosierdzia Bożego – świętem Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

miłosierdzie

Archiwum Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Caritas promuje dzieła miłosierdzia

Caritas promuje dzieła miłosierdzia

Najbliższa niedziela – druga Niedziela Wielkanocna – rozpocznie 70. Tydzień Miłosierdzia. W liście pasterskim z tej okazji biskupi dziękują wiernym za wszystkie dzieła miłosierdzia, szczególnie zaś za inicjatywy Caritas, które ukazują „jak wiele wrażliwości i dobra kryje się w sercu człowieka żyjącego na co dzień duchem Ewangelii”.

Święto Miłosierdzia Bożego to także święto Caritas, która przez swoja posługę upodabnia się do uczniów Chrystusa. Tydzień Miłosierdzia jest również wezwaniem do refleksji, rozejrzenia się wokół i dostrzeżenia tych, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy.
Obchody Tygodnia Miłosierdzia odbywają się przede wszystkim w diecezjach. Zazwyczaj przewodniczy im biskup diecezjalny, a organizują je diecezjalne Caritas. Jest to zawsze okazja do radosnego i świątecznego spotkania tych, którzy na co dzień oddają się pracy charytatywnej, niosąc pomoc bliźnim. Chodzi tu przede wszystkim o wolontariuszy, zwłaszcza tych, którzy pracują w Szkolnych Kołach i Parafialnych Zespołach Caritas.
To także święto wszystkich, którzy czują się wewnętrznie wezwani do tego, żeby naśladować Chrystusa, jako Dobrego Samarytanina. Dla samej Caritas jest to natomiast okazja do wyrażenia wdzięczności ofiarodawcom.
Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia jest wyjątkowy ze względu na kanonizację błogosławionego Jana Pawła II, który dla Caritas stał się żywym wzorem, zachętą, orędownikiem i drogowskazem działalności charytatywnej.
- Caritas z radością przyjęła decyzję Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, aby patronem tegorocznego święta Caritas, wypadającego w dniu kanonizacji Jana Pawła II, jak też patronem całego Tygodnia Miłosierdzia, był właśnie Jan Paweł II jako świadek miłosierdzia – mówi ojciec Hubert Matusiewicz, sekretarz Caritas Polska.
W liście pasterskim na drugą Niedzielę Wielkanocną, biskupi podkreślają, że Jan Paweł II wielokrotnie wzywał do bycia apostołem i świadkiem Bożego Miłosierdzia. „Poprzez świadectwo życia, słowo i żarliwą modlitwę, stał się tak czytelnym znakiem Boga dla świata. Jako pasterz Kościoła przewodniczył mu przez 27 lat, a na progu trzeciego tysiąclecia zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu” - piszą biskupi.
Caritas Polska współdziała z 44 Caritas diecezjalnymi, powołanymi przez biskupów diecezjalnych jako autonomiczne struktury charytatywne. Wspiera je w wykonywaniu zadań związanych z bezpośrednią pomocą potrzebującym i pełni rolę koordynującą, z zachowaniem zasady pomocniczości.
Caritas koncentruje swoją działalność wokół następujących priorytetów: wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży, ochrona życia, pomoc ubogim, bezdomnym, chorym starszym i niepełnosprawnym, migrantom i uchodźcom oraz poszkodowanym w sytuacjach kryzysowych.
Caritas wspomaga potrzebujących poprzez wolontariuszy, którzy stanowią jej potencjał i siłę na całym świecie. W Polsce są oni zrzeszeni w Szkolnych Kołach oraz Parafialnych Zespołach Caritas. Caritas rozumie swoją misję nie tyle jako powinność, zadanie czy pracę, ale jako charyzmat, służbę i sposób życia.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ks. Marcjanowicz Ojciec Święty mianował go ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję