Reklama

Niedziela Świdnicka

Domaszków

Ma przyciągnąć turystów

W parafii św. Mikołaja dobiegła końca renowacja pochodzącej z XVIII wieku ambony. Prace konserwatorskie trwały blisko rok.

Niedziela świdnicka 1/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

Ks. Paweł Kilimnik

Na zaproszenie proboszcza ks. kan. Jana Maciołka odnowione miejsce głoszenia słowa Bożego poświęcił bp Marek Mendyk

Na zaproszenie proboszcza ks. kan. Jana Maciołka odnowione miejsce głoszenia słowa Bożego poświęcił bp Marek Mendyk

Rokokowa ambona w kościele parafialnym w Domaszkowie wykonana została w 1765 r. przez niemieckiego rzeźbiarza Michała Ignacego Klahra, działającego na przełomie XVIII i XIX wieku na Dolnym Śląsku, głównie na obszarze ziemi kłodzkiej. Klahr, który przejął tradycję rzeźbiarską i warsztat po swoim ojcu, wybitnym rzeźbiarzu tworzącym w duchu baroku, jest autorem szeregu dzieł o tematyce sakralnej, które znajdują się w kościołach m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej, Dzikowcu, Jugowie, Lądku-Zdroju, Lewinie Kłodzkim i Różance.

Ambona dzięki ofiarności wiernych i funduszom z projektu „Renowacja zabytków sakralnych na pograniczu polsko-czeskim” odzyskała dawny blask. Partnerem przy realizacji mikroprojektu była przygraniczna czeska miejscowość Obec Orlické Záhoří, z którą podpisana została stosowna deklaracja partnerstwa.

Odnowiona rokokowa ambona, stanowiąca wyposażenie kościoła, ma podnieść atrakcyjność obiektu, a tym samym przyciągnąć turystów i zwiększyć zainteresowanie potencjałem kulturowym regionu. W ramach projektu wydany został również dwujęzyczny folder polsko-czeski, którego dystrybucja będzie miała miejsce po obu stronach pogranicza. Prace konserwatorskie wykonała firma Agaty Malik-Ptaszyńskiej z Krakowa, a budżet projektu wyniósł blisko 35 tys. euro.

2021-12-28 11:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątynia w Łodygowicach pięknieje. Efekty prac zaskakują

[ TEMATY ]

remont

prace konserwatorskie

wieża kościoła

sygnaturka

M. Godek

Efekt prac na wieży robi wrażenie.

Efekt prac na wieży robi wrażenie.

Trwają prace prowadzone przy kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach.

Jedną z widocznych prac, którą udało się zrealizować w Łodygowicach w ramach unijnego projektu, jest wymiana starych kamiennych schodów prowadzących do świątyni, na nowe. Na samej górze znalazły się odrestaurowane kropielnice z XVIII w.

CZYTAJ DALEJ

Uratowała niejednego kapłana

2022-07-04 15:48

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Apostolat Margaretka

Katarzyna Dobrowolska

- Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ilu może uratowaliście księży, biskupów, osób. konsekrowanych swoją modlitwą. Nie chodzi o ratunek przed upadkiem, ale również o to, że waszą modlitwą dodajecie nam siły i nadziei – mówił bp Marian Florczyk w kościele na Ślichowicach do Margaretek.

Ks. bp Marian Florczyk dowiedział się, że w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza działa wiele wspólnot Apostolstwa Modlitwy za kapłanów i zapragnął spotkać się i wspólnie pomodlić z nimi – mówił proboszcz ks. kan. Bogdan Pękacki, witając przybyłych przedstawicieli wspólnoty z parafii oraz z sąsiednich, m.in. z parafii św. Franciszka i Hiacynty, katedry, Ducha Świętego, Bożego Miłosierdzia, z Chęcin – modlących się za kapłanów. - Czujemy tę modlitwę, jest ona nam bardzo potrzebna – mówił proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Abp Hesse – przedstawiciel Konferencji Episkopatu Niemiec odwiedził Przemyśl.

2022-07-05 09:24

ks. Maciej Flader

Spotkanie abp. Hesse z abp. Szalem

Spotkanie abp. Hesse z abp. Szalem

Przyjechałem do Polski, ponieważ przybywa tu i jest przyjmowanych wielu uchodźców z Ukrainy. Chce zobaczyć jak to się dzieje, że blisko 4 miliony uchodźców zostało tutaj przyjętych – mówił Abp Stefan Hesse - specjalny wysłannik Konferencji Episkopatu Niemiec, który odwiedził Przemyśl.

Polska jest blisko Ukrainy, więc chcę w tym tygodniu odwiedzić Ukrainę i zobaczyć, jak tam wygląda sytuacja uchodźców – mówił abp Hesse.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję