Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie tylko w styczniu

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był dobrą okazją do ekumenicznej rozmowy w redakcji Niedzieli.

Niedziela częstochowska 4/2022, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Michał Janik/Niedziela TV

Częstochowska ekumenia ma się dobrze

Częstochowska ekumenia ma się dobrze

Lokalna ekumenia jest bardzo dynamiczna. Jako chrześcijanie spotykamy się po to, żeby się przede wszystkim razem modlić. Bardzo nam dzisiaj potrzeba świadectwa modlących się duchownych razem ze swoimi parafianami – podkreślił ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika oraz kierownik Referatu dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Nie tylko styczeń

Duchowny wskazał, że przeżywany w styczniu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan nie wyczerpuje działalności ekumenii częstochowskiej. – Ona trwa przez cały rok – dodał. Ksiądz Grabowski zaznaczył również, że ekumenizm nie jest uprawiany na pokaz. – Musimy być świadectwem, że chrześcijanie, mimo podziałów, nie są skłóceni – przyznał.

Bracia i siostry

Czy wspólna modlitwa podzielonych chrześcijan ma sens? – Oczywiście, że tak – odpowiedział z przekonaniem ks. Marcin Bielawski, nowy proboszcz prawosławnej parafii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Częstochowie. Duchowny zauważył, że w Modlitwie Pańskiej Chrystus nauczył nas mówić nie: Ojcze mój, ale: Ojcze nasz. – Świadczy to o tym, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami – przypomniał.

Chrystusowi

Reklama

Ksiądz Adam Glajcar, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, zwrócił uwagę, że „nasze parafie nie są tylko zamkniętymi ciałami”. – One muszą być otwarte i są otwarte. Jesteśmy skazani jeden na drugiego. Ekumenizm pokazuje Chrystusa, który jednoczy. Ludzie żyją ze sobą, obok siebie i przy sobie. Są skazani na siebie, na wspólne szanowanie sie i modlenie się – zaznaczył. Odwołując się do historii pierwotnego Kościoła, duchowny przypomniał, że już wtedy jedni chrześcijanie mówili, że są Piotrowymi, a drudzy określali się Pawłowymi. – Nie, jesteśmy Chrystusowymi i mamy dążyć do Chrystusa, który jest naszą drogą, prawdą i życiem – stwierdził.

Podstawa, nie suplement

Ksiądz Grabowski życzył wszystkim większej świadomości ekumenicznej. – Ekumenizm nie jest jakimś suplementem do działalności kościelnej. Ekumenizm to podstawowa droga Kościoła. Po prostu wypełniamy wolę Jezusa – zauważył. Ksiądz Bielawski zachęcił, aby koncentrować się na tym, co łączy chrześcijan, a nie na tym, co ich dzieli. – W łączności będziemy znajdować wspólną drogę do Trójjedynego Boga – wskazał.

Materiał wideo będzie dostępny na stronie: www.tv.niedziela.pl . Fragment rozmowy zostanie również wyemitowany w Telewizji Orion 30 stycznia między godz. 17 i 18 w magazynie Niedziela w mieście.

2022-01-18 11:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 13 stycznia konferencja prasowa przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Vatican News

Chrześcijanie w Iraku

Chrześcijanie w Iraku

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, Polska Rada Ekumeniczna oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zapraszają w poniedziałek, 13 stycznia, o godz. 11.00 do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6) na konferencję prasową z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie on obchodzony od 18 do 25 stycznia 2020 roku pod hasłem "Życzliwymi bądźmy" (por. Dz 28,2).

W konferencji udział wezmą: bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu, biskup sandomierski, ks. Grzegorz Giemza, Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Sławomir Pawłowski SAC, z KUL, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, prof. Jan Grosfeld z UKSW, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem oraz prof. Agata Skowron-Nalborczyk z UW, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, współprzewodnicząca (ze strony katolickiej) Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

CZYTAJ DALEJ

Edmund Wojtyła wpłynął na życiowe wybory św. Jana Pawła II

2022-07-05 11:22

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

Milena Kindziuk

Archiwum Mileny Kindziuk

Ciekawe jest, że to właśnie Edmund po raz pierwszy zabrał swojego o 14 lat młodszego brata w góry, a także na przedstawienie teatralne w Wadowicach, w którym sam zagrał rolę. Pasja papieża do górskich wędrówek i do teatru w dużym stopniu wzięła się od Edmunda – mówi dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka książki pt. Edmund Wojtyła. Biografia brata św. Jana Pawła II, badaczka dziejów rodziny Wojtyłów.

Ireneusz Korpyś: Wybór Karola Wojtyły na papieża sprawił, że cały świat zaczął pytać, kim jest ten „człowiek z dalekiego kraju”. Za tym pytaniem poszło kolejne: o rodzinę nowego papieża. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o Edmundzie, starszym bracie Karola. Dlaczego, pomimo upływu tak wielu lat, jego postać nadal dla wielu pozostaje tajemnicą?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2022-07-06 15:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjnie koniec czerwca to czas zmian personalnych, dotyczących duchowieństwa diecezjalnego. Biskup Gliwicki Jan Kopiec wręczył dekrety Księżom Proboszczom, Wikariuszom oraz duchownym kierowanym do innych zadań w ramach lokalnego Kościoła. Poniżej znajduje się lista aktualnych zmian personalnych w Diecezji Gliwickiej.

Przejścia na emeryturę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję