Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pamięci bohaterów

Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił tablicę upamiętniającą powstańców śląskich i mieszkańców Zagłębia, którzy im pomagali.

Niedziela sosnowiecka 21/2022, str. V

[ TEMATY ]

Powstanie Śląskie

Piotr Lorenc/Niedziela

Poświęcenie tablicy pamiątkowej

Poświęcenie tablicy pamiątkowej

Uroczystości odbyły się 7 maja na cmentarzu katedralnym przy ul. Smutnej w Sosnowcu. Sosnowiecki cmentarz to miejsce szczególne, bowiem to właśnie tam znajdował się pierwszy pomnik upamiętniający powstańców śląskich. Było to mauzoleum, którego odsłonięcia dokonano 19 grudnia 1920 r. Przetrwało ono do września 1939 r., kiedy to zostało zdewastowane przez Niemców. W oparciu o ruiny wybudowano kaplicę cmentarną, zachowując napis: „Poległym Bohaterom Śląska”. Teraz, 102 lata później, na tym samym cmentarzu dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nazwiskami poległych. Tablica została zamontowana na frontowej ścianie kaplicy cmentarnej, tuż obok wejścia.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca, Waldemar Bojanur – wiceprezydent Katowic i ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii. Obecna była także reprezentacja 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana przez bp. Grzegorza Kaszaka w kościele św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu. Po jej zakończeniu obchody przeniosły się na cmentarz katedralny, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. W homilii bp Grzegorz odniósł postawę mieszkańców Zagłębia w okresie powstań śląskich do wypełnienia Jezusowych słów o pomocy potrzebującym. Na zakończenie Eucharystii bp Grzegorz w imieniu abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, wręczył podziękowanie dla Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca, za wsparcie w organizowaniu pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Na cmentarzu katedralnym, przed odsłonięciem tablicy, krótki rys historyczny miejsca przestawił prof. Dariusz Nawrot, dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Przypomniał m.in., że po latach udało się ustalić wszystkich pochowanych w tym miejscu bohaterów. I tak na tablicy znalazły się nazwiska żołnierzy i powstańców pochowanych w mauzoleum. Są to: kapral Wojska Polskiego Jan Wodzyński, szeregowiec Wojska Polskiego Ignacy Duszyński, szeregowiec Wojska Polskiego Mateusz Kuskowski, trzej żołnierze 7. Pułku Piechoty Legionów, którzy polegli w czasie walk z Grentzschutzem 10 marca 1919 r. Ponadto, pochowany jest kapral Wojska Polskiego Franciszek Kolibaba, żołnierz z 11. kompanii 6. Pułku Strzelców Polskich z Armii gen. Hallera, Aleksander Kozłowski – powstaniec styczniowy, dyrektor komory celnej w Modrzejowie, Stefan Laskowski – powstaniec i porucznik Wojska Polskiego z Niwki-Modrzejowa, powstaniec Edward Kołodziej z Mysłowic, który poległ w walce o to miasto 17 sierpnia 1919 r., powstaniec Jan Han, który zginął 21 sierpnia w Szopienicach, powstaniec Augusty Klaja, który zginął 20 sierpnia 1919 r. pod Sosnowcem, próbując przeprowadzić zdobyty w Szopienicach parowóz na polską stronę granicy. Wśród osób pochowanych jest także powstaniec Ludwik Kurtok, żołnierz Bytomskiego Pułku Strzelców. W mauzoleum spoczywa również: powstaniec podchorąży Józef Babiak, powstaniec Piotr Kołodziej – żołnierz Bytomskiego Pułku Strzelców, powstaniec Józef Mondry – żołnierz Bytomskiego Pułku Strzelców, powstaniec, szeregowy aprowizacji Jan Muc i powstaniec Stanisław Latosiński.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w setną rocznicę Powstania Śląskiego

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

rocznica

Paulini

Powstanie Śląskie

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Z okazji 100-lecia III Powstania Śląskiego na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych z terenu woj. śląskiego.

Eucharystii we wtorek, 27 kwietnia, przewodniczył o. Andrzej Grad, paulin. Na modlitwie zgromadzili się wójtowie, burmistrzowie, samorządowcy z terenu woj. śląskiego, a wśród nich: starosta kłobucki Henryk Kiepura; starosta częstochowski Krzysztof Smela; starosta będziński Sebastian Szaleniec i starosta gliwicki Waldemar Dombek.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję