Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nauczyciel, wzór wiary i cnót

Święty Stanisław daje nam przykład, że należy bardziej słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Henryk Wejman.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

odpust

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Adam Szewczyk

Odpustowej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman

Odpustowej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman

Za nami uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika jednego z głównych patronów Polski. Z uwagi na to, że data uroczystości zbiegła się tego roku z obchodami IV Niedzieli Wielkanocnej, przesunięto liturgiczną uroczystość.

Bierzmowanie

W szczecińskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Henryk Wejman, którego obecność stanowiła podwójną radość dla parafian, bowiem uroczystości odpustowe poprzedziło przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przez ponad pięćdziesięcioosobową grupę młodzieży. Do nich w trakcie homilii biskup skierował specjalne przesłanie, stanowiące zachętę do odważnego kroczenia w życiu drogą Chrystusowej Ewangelii, z sercem otwartym na tchnienie Ducha Świętego.

Uroczystości odpustowe

W kazaniu podczas Mszy odpustowej bp Wejman przypomniał sylwetkę oraz duchowe bogactwo życia patrona parafii, św. Stanisława ze Szczepanowa. Przykład biskupa krakowskiego rezygnującego w imię wierności Bożej nauce i wartościom moralnym z dobrych relacji z królem, przedstawił jako aktualne w dzisiejszych czasach zadanie dla nas.

– Przypomniane fakty pokazują, jak złożoną mieliśmy w przeszłości sytuację – powiedział biskup. – Ale z drugiej strony ukazują, jak mieliśmy mężnych i odważnych obrońców ładu moralnego w życiu społecznym i publicznym. Ta męczeńska krew św. Stanisława BM jest dla nas, obecnie żyjących, pewnym zadaniem. Ta ofiara, mimo tak długiego już upływu lat od tamtego wydarzenia, wciąż woła o wierność z naszej strony i rządzących naszą ojczyzną wartościom ewangelicznym. Przecież to w służbie tych wartości oddał swoje życie. Nie brak też obecnie przecież ludzi, którzy chcą postawić Boga i Kościół poza nawias społeczeństwa i którzy kwestionują podstawowe prawa Boga i człowieka, z fundamentalnym prawem do życia włącznie.

Biskup Wejman w trakcie kazania podkreślił także rangę życia ludzkiego, tak dziś nieszanowanego: – Dobrze, że odbył się dziś w naszym mieście Marsz dla Życia. Sytuacja naszej ojczyzny przypomina pod pewnym względem tamtą, z przełomu X i XI wieku. Dostrzegamy w niej, trzeba być bardzo jasnym w przekazie, niepokojące tendencje, jak chociażby podważanie wartości małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, kpienie z wartości chrześcijańskich, nade wszystko krzyża i Biblii, czy umniejszanie zasług bohaterów narodowych przy jednoczesnym propagowaniu konsumpcyjnego stylu życia. A przy tym też wzrasta, i to też jest zauważalne, wulgaryzm w słownictwie i w obyczajach. To wszystko sprawia, że trzeba nam dzisiaj na nowo sprawy zasadnicze i istotne dla naszej ojczyzny, postawić wyżej niż układy partyjno-koleżeńskie – wskazywał biskup. – Święty Stanisław daje nam przykład, że w płaszczyźnie wartości jak moralność, jak szacunek dla życia ludzkiego, obrona starszych, wierność ojczyźnie, należy bardziej słuchać Boga niż ludzi. On uczy nas, że prawo Boże winno stać na pierwszym miejscu i być respektowane bez względu na więzy przyjacielskie, związkowe czy społeczne. Święty Stanisław uczy też nas postawy wiary. Ona wiąże się z poświęceniem, aż po gotowość oddania za nią życia.

Reklama

Kończąc biskup Wejman gorąco zachęcał, by nie ustawać w pogłębianiu naszej wiary na drodze wierności Chrystusowym wartościom, z sercem otwartym na Boże tchnienie: – Duchu Święty, budź nasze sumienia i daj siłę, abyśmy wyzwalali się od kłamstwa udającego prawdę i od obłudy udającej szczerość.

Wystawa

Z okazji imienin parafii zorganizowano również wystawę fotograficzną pt. Nie bój się, wierz tylko! – wiara silniejsza od pandemii – serca szerzej otwarte, obrazującą organizację życia społecznego, w tym parafialnego, w okresie obowiązywania różnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Począwszy od tych najsroższych, skazujących obywateli na zamknięcie w domach, przez liczne regulacje dotyczące choćby liczby wiernych mogących uczestniczyć w Mszach św. w kościele, na ich stopniowym luzowaniu i zniesieniu kończąc. Puste ulice Szczecina, puste kościoły, zamknięte instytucje – to obrazy wciąż żywe, choć wolelibyśmy o nich zapomnieć. Wystawę, którą można obejrzeć w kościele św. Stanisława BM na os. Bukowym do końca maja, tworzy kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących głównie, życie wspólnoty parafialnej w okresie od marca 2020 r. do tegorocznych uroczystości wielkanocnych, w których można było uczestniczyć bez jakichkolwiek ograniczeń.

Reklama

Dwa lata pandemii

W ciągu dwóch minionych lat życie parafii należało dopasowywać do różnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych, wprowadzanych drogą administracyjnych zarządzeń. Mimo to odprawiane były Msze św., obchodzone były uroczystości i święta, udzielano sakramentów – choć nierzadko w niemal pustym kościele. Z czasem życie wracało do normalności. Ponownie zaczęły zapełniać się kościoły, zaprzestano liczenia wiernych. Wymownym wydarzeniem były parafialne misje święte u schyłku roku 2021 – swoiste duchowe odrodzenie, jakże symboliczne w pandemicznej jeszcze rzeczywistości.

Otwarcie i wdzięczność

Parafialne uroczystości odpustowe stanowią świetną okazję do refleksji nad minionym czasem z całym jego bagażem doświadczeń, tak dotkliwie przenikających nasze serca. Fotograficzna prezentacja szlakiem od społecznego zamknięcia do pełnego otwarcia, stanowi zachętę do odpowiedzi na pytania, czy w pełni otwarte na Boga i drugiego człowieka zostały nasze serca, czy wyzbyliśmy się paraliżującego życie lęku. Jest też świetną okazją do ponownego uzmysłowienia, że mamy za co dziękować Bogu.

2022-05-24 12:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce to wybrał święty

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Ołtarz z obrazem św. Stanisława

Ołtarz z obrazem św. Stanisława

Wśród pięknych roztoczańskich ziem i lasów położone jest Górecko Kościelne – miejsce wybrane i uświęcone przez św. Stanisława, biskupa i męczennika.

Kapliczki i aleja dębowa, drewniany kościół św. Stanisława to tylko niektóre charakterystyczne miejsca związane z Góreckiem Kościelnym, jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc na Roztoczu. Zwłaszcza piękny, modrzewiowy kościół od lat przyciąga pielgrzymów, którzy przybywają do miejsca objawienia św. Stanisława, bo przecież to miejsce wybrał sam święty. Ale wróćmy do początków...

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję