Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Papież był tutaj

Wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu to niezapomniane chwile. Nawiązano do nich podczas świętowania 30-lecia diecezji.

Niedziela sosnowiecka 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Wierni zgromadzili się na pl. Papieskim w Sosnowcu jak przed 23 laty

Wierni zgromadzili się na pl. Papieskim w Sosnowcu jak przed 23 laty

Dzień dzisiejszy to nasze wspólne święto, ale też okazja, by w tych niełatwych czasach zamanifestować, i to radośnie, naszą wiarę. Nie bójmy się tego. Świat, nasza Ojczyzna, nasza diecezja i my wszyscy tego potrzebujemy: wiary, nadziei, miłości i pokoju. I o to się teraz módlmy – powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas koncelebrowanej Mszy św. odprawionej na placu Papieskim, której przewodniczył, i która była najważniejszym punktem wydarzenia. W sobotę 4 czerwca świętowano także sto dwudziestą rocznicę nadania praw miejskich miastu Sosnowiec i stulecie przyłączenia Śląska do Polski. Świętowanie trwało przez cały dzień. Więcej na ten temat piszemy na kolejnych stronach numeru.

Homilię wygłosił pochodzący z Dąbrowy Górniczej bp Jerzy Maculewicz, administrator apostolski w Uzbekistanie, który jest ostatnim biskupem mianowanym przez Ojca Świętego Jana Pawła II. – 30 lat temu rodziła się nasza sosnowiecka diecezja, może to nie był ból rodzącej kobiety, ale na pewno odbywało się to w wielkim trudzie. Diecezja utworzona z części trzech diecezji – częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej. Księża z trzech różnych obszarów, innej formacji seminaryjnej i mentalności. Tworzenie jednego Kościoła nie było łatwe, ale śp. bp Adam Śmigielski był odpowiednim człowiekiem na te czasy. Jak powiedział mi jeden z kapłanów, był po prostu ojcem, a tego diecezja wtedy potrzebowała. W tym procesie dzielnie wspomagał go bp Piotr Skucha – przypomniał kaznodzieja. Dodał, że w Zagłębiu przeżył połowę życia. – Mieszkają tu ludzie z dziada pradziada, ale jest też wiele osób, które trafiły tutaj w poszukiwaniu pracy i miejsca do życia, i moja rodzina też tak tutaj trafiła. Często to było oderwanie od domu rodzinnego i od Kościoła. Biskup Maculewicz cytował w tym kontekście słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w Sosnowcu, iż „praca może zdominować życie człowieka do tego stopnia, że przestanie on dostrzegać potrzebę troski o zdrowie, o rozwój własnej osobowości, o szczęście najbliższych czy w końcu o swe odniesienie do Boga”. Przypomniał wiernym, że zawsze w życiu muszą pamiętać o Panu Bogu.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostry Dzieciątka Jezus

Są z nami od 98 lat. Swoje życie zakonne wzorują na osobie Chrystusa-Dzieciątka.

Wobec Boga starają się być jak dzieci – ufne, oddane, przekonane o Jego bezwarunkowej miłości do wszystkich ludzi. I tą miłość niosą do wszystkich osób, do których Bóg je posyła.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję