Reklama
Wydanie specjalne
Prorocza wizja papieża Franciszka zawierała wiele elementów składających się na całościowy obraz świata i życia człowieka oraz na sposób rozumienia misji Kościoła. Jego dokumenty świadczą o zmyśle prorockim przede wszystkim dlatego, że niosą propozycję nowego poukładania świata, aby był bardziej ludzki i Boży. Nie stanowią zamkniętej w sobie całości, ale znajdowały przedłużenie w konkretnym życiu: w gestach oraz spotkaniach.
Aby zrozumieć pontyfikat Franciszka, trzeba znać jego słowa, wracać do jego nauczania. Wybraliśmy kilka myśli papieża z Argentyny, które mogą nam pomóc odszyfrować, co próbował nam przekazać.
Papież Franciszek był wielkim prorokiem naszych czasów, a wiadomo, że prorocy zawsze łączyli głębokie doświadczenie Boga ze znajomością czasów i ludzi, wśród których żyli.
Papież Franciszek odbył 47 podróży apostolskich, podczas których odwiedził 66 krajów na całym świecie, oraz 40 wizyt duszpasterskich w 49 miastach włoskich.
Każdy papież ma swój własny charyzmat. I jest to piękne, ponieważ urozmaica nauczanie papieskie i sposoby jego przekazywania. Wszyscy znaliśmy charyzmat Jana Pawła II, który prowadził Kościół na świecie, promując prawa człowieka dzięki swojej jasnej wizji doktryny i moralności. Wciąż pamiętamy Benedykta XVI z jego ludzką życzliwością, wezwaniami do sumiennego poszukiwania prawdy i tym jego prostym i wzniosłym mówieniem nam o Bogu. A co można powiedzieć o papieżu Franciszku?
Każdy papież ucieleśnia swoje powołanie następcy Piotra w przewodzeniu Kościołowi powszechnemu w szczególnych cechach swojej ludzkiej osobowości. Również papież Franciszek wykazał pewne charakterystyczne cechy, które wszyscy mogli docenić.
Najbardziej ceniłam u papieża Franciszka jego człowieczeństwo, prostotę i bliskość z ludźmi. Zrobił na mnie duże wrażenie już od pierwszej podróży, którą z nim odbyliśmy do Brazylii.
Co najbardziej ceniłem w papieżu Franciszku? Moja odpowiedź na to pytanie nie może ignorować więzi i uczuć, które żywiłem do Ojca Świętego. Znałem go już ćwierć wieku, czyli odkąd obaj byliśmy biskupami – on w Buenos Aires, a ja w Orii.
3-15
Z Jasnej Góry
5
6-7
Obserwator
8-9
gorący temat
Miał zaledwie 15 lat, gdy zmarł na białaczkę. Czternaście lat później Kościół ogłosił go błogosławionym, a 27 kwietnia tego roku ogłasza go świętym.
W wielu wywiadach mama przyszłego świętego – Antonia Salzano Acutis podkreślała, że bardzo ważny wpływ na katolickie wychowanie jej dziecka miała polska niania. Jako pierwsi w Polsce publikujemy wywiad z Beatą Anną Sperczyńską – nianią Carla Acutisa.
10-12
temat numeru
Kiedy kilkanaście lat temu zaczęto coraz głośniej mówić o tym, że w Kościele w Europie Zachodniej zanika sakrament pokuty, wielu obserwatorów twierdziło, iż wraz ze znikaniem konfesjonałów pojawią się jak grzyby po deszczu gabinety psychoterapeutyczne. Czy rzeczywiście tak się stało? Faktem jest, że posiadanie swojego psychoterapeuty w pewnych kręgach społecznych jest dziś niemal modą nie tylko na Zachodzie, lecz także coraz częściej w Polsce. Czy jest to wynik odchodzenia od praktyki spowiedzi indywidualnej?
Praca nad sobą to wpatrywanie się w Chrystusa, a nie w swój grzech. Skoro mamy poczucie bezsilności, to tym bardziej warto się spowiadać – mówi ks. Janusz Chyła.
12-15
treści wiary
Jakiej szerokości jest brama do nieba? Wąska jak ucho igielne czy szeroka jak Boże Miłosierdzie? Czy każdy z nas ma szansę tam się dostać?
Wierność w miłosierdziu jest istotą Boga. Prośmy Pana, aby dał nam wszystkim spojrzenie miłosierdzia, abyśmy patrzyli na innych tak, jak On patrzy na nas wszystkich.
16-18
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 20, 19-31
Pismo Święte zawiera wiele określeń, które możemy odnieść do życia ludzkiego. Przykładem może być Pierwszy List św. Pawła Apostoła do Koryntian, w którym czytamy: „Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza? Usuńcie więc stary kwas, abyście się stali nowym zaczynem, jako że przaśni jesteście. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha. Obchodźmy więc święto nasze nie przy użyciu starego kwasu złości i przewrotności, lecz w przaśnikach szczerości i prawdy” (por. 5, 6-8).
Księga Apokalipsy św. Jana kończy biblijny kanon ksiąg natchnionych. Jest to księga bardzo tajemnicza, wprost niezwykła, nasycona symbolami, które często, niestety, wymykają się naszym interpretacjom. Wcale nie dlatego, że są one aż takie trudne.
Gdy słyszę słowa: Niedziela Miłosierdzia Bożego, mam automatycznie jedno skojarzenie, i gdy słyszę słowa Ewangelii o spotkaniu Zmartwychwstałego z uczniami i o niewiernym Tomaszu, mam tylko jedno skojarzenie. Jakie? Odejście Jana Pawła II. A raczej moje ocalenie w dniu jego odejścia.
Ta święta sprowadziła papieża z Awinionu do Rzymu.
19-22
życie Kościoła
O specyfice pracy misyjnej w Ameryce Południowej z bp. Janem Piotrowskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Działanie Ducha Świętego zwykle przekracza ludzkie pomysły i oczekiwania. Tak było i tym razem...
24-27
historia
Komuniści chcieli, aby Nowa Huta stała się pierwszym miastem bez kościoła, gdzie u mieszkańców będzie można kształtować wyłącznie światopogląd materialistyczny. Chcieli, ale im nie wyszło.
Rosjanie, Polacy, a także rumuńscy, duńscy i szwajcarscy lekarze byli prześladowani za rozpowszechnianie prawdy o zbrodni katyńskiej. Niektórych świadków Sowieci uśmiercili. Inni, świadomi zagrożenia, musieli ukrywać się przed długim ramieniem KGB.
30-33
moim zdaniem
Mamy zdobywać królestwo Boże gwałtownie, ze wszystkich sił, używając wszelkich swoich talentów.
W Polsce tworzą się struktury dobrze zorganizowanej mniejszości narodowej, która już zaczyna upominać się o swoje przywileje i wpływy.
36-37
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Jednym z motywów, które przewijają się przez czytania i pieśni paschalne, jest kamień odrzucony przez budujących, który stał się kamieniem węgielnym. Po dziś dzień nie mogę się oprzeć skojarzeniu, że określenie to wiąże się z węglem – mamy wszak także, co wydaje się wręcz pewną grą słów, węgiel kamienny.
Cuda, których Jezus dokonał w trakcie swojego ziemskiego życia, to temat wcale niełatwy do zrozumienia dla dorosłego. A jak opowiedzieć o tym dzieciom…?
53-61
56-57
60-61
dobre rady
Jest to warzywo mało znane, w związku z czym rzadko gości na stołach Polaków. A może warto się do niego przekonać?
W marcu do szpitala we Wrocławiu trafiło dziecko, które po wakacjach w Afryce zachorowało na błonicę.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Paulina Ligocka-Andrzejewska jest jedną z najlepszych polskich snowboardzistek. W rozmowie z naszym tygodnikiem podkreśla, jak ważne są dla niej tradycyjne wartości i wiara katolicka.
Kochane życie
Czy tańcem można się modlić i wielbić miłosiernego Jezusa?
Pączki traktuje się jako odpowiedniki komórek macierzystych, czyli zalążki życia. Niektórzy sugerują, że to „esencja życia”.
Dobrze jest sadzić obok siebie warzywa czy kwiaty, które wspierają wzajemnie swój rozwój i plonowanie oraz chronią się przed szkodnikami.
Kolkwicja chińska to krzew ozdobny. Wiosną obsypany jest obficie kwiatami w kształcie dzwoneczków.
Wydawać by się mogło, że resztki jedzenia pozostałe po świętach nie nadają się już do spożycia. Ale wszystko zależy od naszej kreatywności i chęci zużycia tych produktów. Podpowiadamy, co można zrobić, by ich nie zmarnować.
Pan Jezus powiedział s. Faustynie, że z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na Jego ostateczne przyjście. I tak od dziesiątek lat na całym świecie powstają kaplice, sanktuaria i figury z dającym nadzieję podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Zapraszamy na wyprawę ich szlakiem.
66-79
Niedziela Plus
„Bądź moim światłem” to hasło sercańskich czuwań młodzieży na terenie diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim (diec. sandomierska) pod nazwą „Noc Światła”.
Na trasie drogi powiatowej nr 431 z Mosiny do Kórnika natkniemy się w pewnym momencie na osobliwą budowlę.
Na osiedlu Mała Poręba w Nowym Sączu od 6 lat powstaje nowy kościół. Przy ul. Stadnickich widać też dwa inne budynki w stanie surowym – plebanię i dom parafialny, a także konstrukcję dzwonnicy.
Śpiewanie, wspólne próby, koncerty bardzo nas łączą – przyznaje Lucyna Migdał
Tylko wspólne działanie wszystkich stron w imię bezpieczeństwa i dobrobytu ojczyzny zapewni nam trwałość i dostatek naszej państwo-wości – powiedział bp Arkadiusz Okroj podczas otwarcia wystawy Chrabri vis moderna w Muzeum Diecezjalnym im. bp. Stanisława Okoniewskiego w Pelplinie.
Papież Franciszek zamknie Drzwi Święte w Rzymie, a my mamy nadzieję otworzyć drzwi do sanktuarium św. Jana Pawła II – mówi o. Damian Dybała, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Opolu.
Do końca kwietnia trwa szkolny etap Diecezjalnego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży „Błogosławiony Carlo Acutis – pielgrzym nadziei”.
Niedziela bielsko-żywiecka
W tym roku spektakl wystawiany przez Zespół Teatralny w Cieszynie przyciągnął tłumy widzów i skłaniał do refleksji i zadumy.
O wyjątkowej pielgrzymce i sile rodziny z ks. Marcinem Samkiem rozmawia Mariusz Rzymek.
O marzeniach, pułapce złudzeń i nawróceniu z Adrianem Nadolskim, rozmawia Mariusz Rzymek.
Niedziela częstochowska
Ksiądz Władysław Gołąb do dzisiaj jest wspominany jako gorliwy duszpasterz i wielka postać w dziejach Kościoła częstochowskiego.
Czym jest prawda o Bożym Miłosierdziu i jak je praktykujemy w swoim życiu?
Bycie w Kościele częstochowskim rodzi we mnie radość – powiedziała Niedzieli Sylwia Trzeciak ze scholi „Magnificat” przy parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku.
Niedziela podlaska
Po raz czwarty Szkoła Podstawowa im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie stała się gospodarzem Diecezjalnego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Życie w Biblii, Biblia w życiu”. Temat tegorocznej edycji nawiązuje do hasła Roku Jubileuszowego. Gala finałowa konkursu obyła się 9 kwietnia.
Rok 2024 był jubileuszowym 30. rokiem pracy Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Tradycyjnie w numerze wydawanym na Święto Miłosierdzia pragniemy podzielić się informacją z działalności charytatywnej w minionym roku.
Biskup Piotr Sawczuk w niedzielę 6 kwietnia w ramach wizytacji kanonicznej odwiedził parafię Matki Bożej Królowej Polski w Niemyjach Nowych.
Niedziela kielecka
Na ile dziedzictwo św. Jana Pawła II stało się naszą osobistą spuścizną i jakie miejsce zajmuje w niej kult Bożego Miłosierdzia? Obchody 20. rocznicy śmierci papieża z Polski były okazją do refleksji.
Ola, dwie Anie, Przemek, Seweryn, Grzegorz, Maciek i Stasiu oraz ciocia Wiesia i wujek Jarek – oto Rodzinny Dom Pomocy Caritas Kieleckiej w Komorowie, dom najprawdziwszy, zbudowany na podwalinach wzruszających historii każdej z tych osób. Jego fundamenty są bardzo trwałe, choć mieści się w starej, zaadaptowanej szkole.
O istocie sakramentalnego małżeństwa, rodzinie, ojcostwie i wspólnym biegu za Jezusem – Przewodnikiem – mówił do młodzieży akademickiej i małżonków Marcin Gomułka, gość spotkania z cyklu „Głębia Tradycji” w Projekcie Moc Modlitwy.
Niedziela małopolska
W 10. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej wzięło udział 764 uczniów ze szkół podstawowych i średnich – poinformował przedstawiciel organizatorów animator Stanisław Ogonowski.
To święty, który stał się symbolem nowego chrześcijańskiego Kościoła – mówi Radosław Lebowski.
Znajdujemy się w miejscu, które wpisało się głęboko w historię nie tylko naszego miasta, ale także całej ojczyzny – powiedział ks. dr Andrzej Scąber.
Niedziela lubelska
Lubelska Caritas od 34 lat pomaga potrzebującym – osobom ubogim, bezdomnym, bezrobotnym, chorym, niepełnosprawnym, uchodźcom.
Krzyż jest wołaniem o miłość; przypomina, że nie ma miłości bez ofiary, bez zapomnienia o sobie, bez poświęcenia się dla innych – powiedział abp Stanisław Budzik.
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzczonowie od 30 lat pielęgnowana jest tradycja wicia kilkumetrowych palm. Przynoszone do świątyni w Niedzielę Palmową, są nie tylko piękną ozdobą, ale nade wszystko świadectwem wiary.
Niedziela legnicka
Tradycyjnie już w Wielki Poniedziałek bp Andrzej Siemieniewski odwiedził jedyny na terenie diecezji zakład karny w Zarębie koło Lubania.
7 kwietnia rano na nowym legnickim cmentarzu w Jaszkowie odprawiona została Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili dzieci. Następnie w zbiorowym grobie spoczęła urna z prochami dzieci utraconych.
5 kwietnia w Legnicy odbyła się modlitwa za Ojczyznę. Około pół tysiąca wiernych przeszło w procesji z Sanktuarium św. Jacka do katedry.
Niedziela łódzka
Bóg okazuje nam miłość za darmo, nawet wtedy, a może szczególnie wtedy, kiedy Go zawiodę sto dwudziesty ósmy raz – przekonuje Marta Przybyła w rozmowie z Niedzielą.
Zakończył się etap diecezjalny 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
To jest nasz jedyny cel, by gromadzić łódzki Kościół na uwielbieniu Boga – powiedział lider wspólnoty Efez.
Niedziela przemyska
Oni byli wierni 0jczyźnie, bo potrafili dla niej złożyć ofiarę najwyższą– powiedział abp Adam Szal.
W kościele św. Józefa, już po raz dziesiąty odbyło się 24-godzinne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.
Transplantologia to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin medycyny– powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska.
Niedziela rzeszowska
Każdy dzień jest dobry, aby dziękować Bogu za Jego miłosierdzie. Szczególną okazją do tego jest Niedziela Miłosierdzia Bożego, która jest świętem patronalnym Caritas.
XV Diecezjalny Kongres Nauczycieli w Rzeszowie to ważne wydarzenie ze względu na szerzenie kultu bł. Natalii Tułasiewicz – patronki polskich nauczycieli w 80. rocznicę jej śmierci.
Wrzucenie białych i czerwonych róż do jeziora Schwedt było znakiem pamięci o męczeństwie bł. Natalii Tułasiewicz, która została zamordowana w Ravensbrück.
Niedziela sandomierska
Najważniejsze, abyście pozostali w jedności z Chrystusem, byli blisko Niego oraz Maryi tak, jak dzisiaj. Ta relacja nada życiu sens, stabilność i przyniesie owoce – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz do maturzystów.
Wyjątkowe spotkanie wielkanocne, zostało zorganizowane dla mieszkańców miasta.
Chcemy być miejscem, gdzie każdy może odetchnąć duchowo, gdzie można odnaleźć pokój serca, a przede wszystkim doświadczyć przebaczającej miłości Boga – mówi ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i kustosz sanktuarium.
Niedziela sosnowiecka
Wśród wielu dzieł Matki Teresy Kierocińskiej nie można zapomnieć o tym, że podczas II wojny ukrywała w klasztorze, wraz z siostrami, żydowskie dzieci.
Wędrując po kościołach jubileuszowych diecezji sosnowieckiej, odwiedzamy dziś Będzin i świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy, malowniczo położoną na wzgórzu, opodal średniowiecznego zamku.
Dzień za dniem, robota za robotą, troska za troską, bez specjalnych zabiegów i starań, z głęboką wiarą, że Pan Bóg dopomoże… Choć życie jej nie rozpieszczało – pani Michalina Gliszczyńska z Michałówki w gminie Trzyciąż w doskonałej kondycji obchodziła niedawno swoje setne urodziny.
Niedziela świdnicka
Na progu Wielkiego Tygodnia w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbył się diecezjalny etap 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Dla nas stał się Bóg posłuszny aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej. Wierzysz w to? – tym pytaniem bp Marek Mendyk zakończył homilię w Niedzielę Palmową.
Świdnica uczciła pamięć tysięcy Polaków zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Życzeniem Pana Boga jest to, byśmy nie byli samotni, żebyśmy byli wspólnotą – powiedział do maturzystów ks. Piotr Sobczyński.
Dla mnie to nie tylko konkurs. To też sposób na pogłębienie relacji z Bogiem, lepsze poznanie Pisma Świętego – mówi jeden z uczestników konkursu.
Każdy z nas zbiera jakiś bagaż doświadczenia życiowego i z roku na rok staje się innym człowiekiem. To doświadczenie, które zbieramy, nas zmienia. I to przenosi się na to, jak odgrywamy Misterium – mówi Bartłomiej Przybył.
Niedziela toruńska
W Niedzielę Miłosierdzia zastanawiamy się, w jaki sposób nieść ludziom miłość Chrystusa. To ona przynagla nas do czynienia dobra w naszych środowiskach.
W sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie wita nas wyjątkowy krzyż. Krucyfiks w postaci Chrystusa Ukrzyżowanego łączy Jego misję arcykapłańską i królewską, a obok odkupieńczego cierpienia i śmierci ukazuje nam chwałę Boskiego Odkupiciela.
Pierwsza wspólnota neokatechumenalna, działająca przy parafii św. Andrzeja Apostoła, przeżywała obrzęd Redditio symboli.
Niedziela warszawska
O tym, czy miłosierdzie wyklucza Bożą sprawiedliwość, co pomaga w przemianie serca i na czym polega posługa misjonarza miłosierdzia, z o. Robertem Wawrzenieckim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Ekumeniczna wspólnota młodzieżowa Chefsiba z Ursynowa zaprasza wszystkich młodych ludzi. Nawet tych, którzy tylko pragną się najeść. Mogą przyjść także ci w kryzysie wiary.
Jednoczą tych, którzy upominają się o pełnoprawną ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W roku milenijnym Narodowy Marsz Życia zyskuje szczególnie podniosły charakter i przypomina, że gdzie bije serce, tam dzieje się historia.
Niedziela wrocławska
Dla nas ten straszny kataklizm nie poszedł w zapomnienie. My o ludziach, którzy ucierpieli podczas powodzi pamiętamy – mówi abp Kupny.
W ramach „Klecińskich spotkań” refleksją na temat Miłosierdzia Bożego i obrazu Jezu, ufam Tobie dzieliła się we Wrocławiu dr Izabela Rutkowska, językoznawca, autorka książki Przez zasłonę ciała.
Kobiety z archidiecezji wrocławskiej spotkały się w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego we Wrocławiu, by wspólnie się modlić, przeżywać swoją wiarę i tworzyć radosną wspólnotę w ramach II Diecezjalnego Dnia Skupienia dla Kobiet.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, w atmosferze modlitwy i wspomnień, zgromadziła się młodzież i nauczyciele Katolickiego Liceum im. Papieża Jana Pawła II oraz mieszkańcy, aby oddać hołd papieżowi, który przez swoje życie nauczył nas, czym jest miłość, dobroć i prawdziwa wiara.
Tarnogród, niewielka miejscowość położona na południu Polski, stał się miejscem szczególnym. Po raz pięćdziesiąty odbył się tutaj Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, który stanowi jednocześnie eliminacje do Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, który odbywa się w październiku, również w Tarnogrodzie.
Już po raz siedemnasty Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II zorganizowała konkurs na „Palmę Wielkanocną”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Spichlerzu – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim otwarta została wystawa prac nadesłanych na 52. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego.
Chcieliśmy, aby nasze uwielbienie Pana Boga poprzez muzykę było odrodzeniem dusz dla nas, jako ją wykonujących oraz dla tych, którzy modlą się nią wraz z nami – mówią członkowie gorzowskiego zespołu „Siloe”.
O działalności i planach na przyszłość wspólnoty, która od niedawna funkcjonuje w diecezji, mówi ks. kan. Andrzej Skoblicki, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia w Głogowie.