Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezjalny wieczernik

Uwielbienie, konferencja, Msza św. z bp. Markiem Mendykiem i adoracja. Tak wyglądało diecezjalne czuwanie grup, ruchów i wspólnot w Pieszycach.

Niedziela świdnicka 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

czuwanie modlitewne

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ważnym elementem spotkania była modlitwa uwielbienia, którą aranżowała diakonia muzyczna Effatha ze Strzegomia

Ważnym elementem spotkania była modlitwa uwielbienia, którą aranżowała diakonia muzyczna Effatha ze Strzegomia

Czuwanie poprzedziło uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Do wspólnej modlitwy w kościele św. Antoniego zachęcał od kilku tygodni diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym i miejscowy wikariusz ks. Mateusz Kulig, który wspólnie z Agnieszką Lesiów – liderką Odnowy ze Strzegomia, prowadził modlitwę uwielbienia. – Bóg chce, abyś zawsze był blisko Niego i nigdy nie czuł się samotny i opuszczony. On chce, żebyś wiedział i zawsze pamiętał o tym, że w Jego oczach jesteś wyjątkowy. A ponieważ jesteś stworzony na obraz i podobieństwo Boga, więc jesteś najpiękniejszy ze wszystkich stworzeń – podkreślil ks. Kulig.

Budowanie na emocjach

Ten sam kapłan następnie wygłosił konferencję o emocjonalnym przeżywaniu wiary. – Emocje z jednej strony mogą podprowadzić nas pod wiarę, ale nie wolno na nich budować. Może się zdarzyć tak, że ktoś nas zdenerwuje, albo wpadniemy w kryzys, wtedy zaczynamy wątpić i wiara oparta na emocjach jest zagrożona – powiedział kapłan, wskazując, że emocje są tylko dodatkiem, bardzo potrzebną częścią naszego życia, jednak nie nadrzędną – dlatego należy mieć nad nimi pełną kontrolę, dostrzegać je, rozumieć, ale panować nad zachowaniem.

Moc i narzędzie

Centralnym punktem pieszyckiego spotkania była Msza św. o północy pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który przypomniał, że skuteczność głoszenia słowa Bożego nie zależała od apostołów, którzy byli jedynie narzędziem, a brała się z mocy Ducha Świętego. – Apostołowie po ludzku nie wykazali się żadnymi szczególnymi zdolnościami, a jednak za ich przyczyną Ewangelia rozprzestrzeniła się po całym świecie i nabrała jeszcze większej mocy – stwierdził biskup, przypominając, że do dzisiaj tym narzędziem i nosicielem mocy jest Kościół. – Cieszę się, że do takiego Kościoła należę. Bramy piekielne go nie przemogą! Co nam pozostaje na dzisiaj? Dać się poprowadzić Duchowi Świętemu! Uśmiechajmy się do świata, pomagajmy sobie nawzajem, bądźmy mężnego ducha – podsumował biskup świdnicki, który na zakończenie udzielił indywidualnego błogosławieństwa z nałożeniem rąk.

Reklama

Dodajmy, że nad bezpiecznym przebiegiem spotkania i dobrą atmosferą, czuwał gospodarz parafii ks. prał. Edward Dzik.

Więcej miejsc modlitwy

Tego samego wieczoru wigilijne czuwania odbyły się w wielu kościołach diecezji. W katedrze Mszy św. połączonej z pierwszymi nieszporami i dłuższą Liturgią Słowa, przewodniczył neoprezbiter ks. Krystian Stasiak, udzielając na zakończenie błogosławieństwa prymicyjnego. W Bystrzycy Kłodzkiej modlitwa zakończyła się wspólną agapą. W Nowej Rudzie odśpiewano charakterystyczny dla Kościołów wschodu Akatyst. Z Wir na Ślężę wyruszyła Droga Światła. Modlitewne spotkania odbyły się także w Doboszowicach, Kudowie – Zdroju, Krajanowie, Walimiu, Kłodzku, Wałbrzychu, Głuszycy czy obu ząbkowickich parafiach.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

24 godziny nieustającego czuwania. Pompejańska Święta Noc Modlitwy w domach czcicieli Maryi

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

pompejańska święta noc modlitwy

czuwanie modlitewne

Matka Boża Pompejańska

MJscreen

Modlitwę transmitowano również z kościoła św. Stanisława w Andrychowie.

Modlitwę transmitowano również z kościoła św. Stanisława w Andrychowie.

Modlitewne czuwanie odbyło się ponownie w domach czcicieli Maryi.

Coroczny maraton modlitewny w ramach Pompejańskiej Świętej Nocy Modlitwy z powodu epidemii odbył się w dniach 7 i 8 maja nie w sanktuarium św. Jana Sarkandra w Skoczowie na Kaplicówce, lecz znów w domach czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i osób skupionych przy Apostolstwie Dobrej Śmierci (ADŚ) z całej Polski i z zagranicy.

CZYTAJ DALEJ

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Ekstremalne życie z Jezusem

2022-12-08 13:01

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Bp Maciej Małyga odwiedził w Akademii Wojsk Lądowych młodych żołnierzy z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni”. Opowiadał m.in. jak szedł pieszo 1350 km z Turcji do Jerozolimy.

Na wyprawę wybrał się ze swoim bratem w 2010 roku. Przeszli 1350 km w 40 dni, z Tarsu do Jerozolimy. Jak zacząć taką podróż? – Nie bać się nieznanego. I wziąć darmowy autobus na Bielany, a stamtąd złapać stopa do Turcji – rozpoczął z uśmiechem opowiadanie bp Maciej. – Pamiętam do dziś: 27 samochodów, 6 krajów, 6 dni. Tak znaleźliśmy się w Stambule. Autostop to czekanie na miłosierdzie ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję