Reklama

Niedziela Legnicka

Letnie propozycje muzyczne

Chojnów, Jawor, Jelenia Góra, Krzeszów, Legnica, a ostatnio dołączył do tych zdarzeń Lubin. W tym miejscach, w lokalnych kościołach, rozbrzmiewają koncerty i festiwale muzyczne i organowe.

Niedziela legnicka 36/2022, str. V

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Gratulacje dla wykonawców ze strony organizatorów: Grzegorza Czapskiego i ks. Marka Osmulskiego

Gratulacje dla wykonawców ze strony organizatorów: Grzegorza Czapskiego i ks. Marka Osmulskiego

Melomani, którzy lubią ten rodzaj muzyki, zarówno klasycznej jak i współczesnej, mają więc szeroki wybór w proponowanym repertuarze.

Powiatowo

Jedną z propozycji, jest Międzynarodowy Festiwal Letnich Koncertów Organowych w Powiecie Legnickim. W ramach tego Międzynarodowego Festiwalu, 21 sierpnia, w chojnowskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zgromadzeni słuchacze mogli uczestniczyć w koncercie w wykonaniu prof. dr hab. Henryka Botora, oraz kwintetu Pax Musicorum.

Wykonawcy

Profesor Henryk Botor, jest związany z Akademią Muzyczną w Krakowie. Jest kompozytorem, organistą, laureatem wielu międzynarodowych konkursów, autorem kompozycji dedykowanych m.in. papieżom: św. Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI czy też kard. Stanisławowi Dziwiszowi i in.). Jego utwory były i są wykonywane w Polsce i poza jej granicami (np. w katedrze Notre-Dame w Paryżu), a pieśni jego autorstwa takie jak: Misericordias Domini oraz Deus Caritas est, są śpiewane przez chóry na całym świecie.

Kwintet Pax Musicorum, tworzą natomiast muzycy grający na instrumentach dętych: Rafał Czermarmazowicz, Marcin Król, Grzegorz Krause, Jacek Bałka i Marcin Wołowiec. Są związani z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Wykonują złożony repertuar, a wykorzystując szerokie instrumentarium, posiadają szerokie możliwości prezentacji brzmień różnych epok i stylów.

Czego można było spodziewać się po takim „Duecie”?

Przede wszystkim utworów wykonywanych równocześnie na organach i instrumentach dętych – i owszem, takich nie zabrakło. Od radosnej La Mourisque z Renaissance Dances Tylmana Susato otwierającej koncert, aż po Te Deum Marc-Antoin’a Charpentiera. Jednak to nie wszystko, były bowiem i autorskie wykonania i aranżacje Gości wieczoru.

Nie zabrakło kilku improwizacji w wykonaniu prof. Botora, dla których motywem były pieśni religijne (Boże w dobroci; Ave Maria Stella; czy też Tryptyk Maryjny – Z dawna Polski Tyś Królową, Brzmi cichej godziny, Królowej Anielskiej).

Reklama

Również Pax Musicorum zaprezentowało swoje wykonania ciekawych utworów, np.: Benjamina Brittena Fanfare for St. Edmundsbury, które wybrzmiało na trzech trąbkach z trzech miejsc w przestrzeni kościoła, czy też Marsz z Aidy G. Verdiego.

Każdy z prezentowanych utworów nagradzany był przez zgromadzonych oklaskami. Nie mogło się też koncertowanie skończyć inaczej, jak owacjami na stojąco, jako podziękowanie za ten muzyczny wieczór, na którym wcześniej powitał zebranych proboszcz parafii ks. Marek Osmulski, oraz Grzegorz Gapski z Zarządu Powiatu, a zarazem konferansjer i organizator wydarzenia.

Można jeszcze skorzystać

Kolejny koncert w Chojnowie, już w niedzielę, 11 września, o godz. 19.30. Będzie to przedostatni wieczór muzyczny, którego gośćmi będą dr Adam Tański ze Scholą Gregoriańską Szkoły Muzycznej w Lutomiersku.

W bieżącym roku, koncerty i osoby zasiadające przy organach, stają się „bliższe” uczestnikom, dzięki transmisji wideo, oraz na ustawionym w kościele telebimie. Koncerty są też udostępniane online w Internecie.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tego jeszcze nie było

Niedziela łódzka 17/2021, str. III

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Archiwum parafii

Organy pochodzą z holenderskiego warsztatu Van den Berg & Wendt

Organy pochodzą z holenderskiego warsztatu Van den Berg & Wendt

I Festiwal Organowy w parafii św. Jana Pawła II.

Wydarzenie rozpocznie się w ostatnią niedzielę kwietnia. Zostali na nie zaproszeni wybitni artyści młodego pokolenia, wykładowcy i profesorowie uczelni wyższych, zdobywcy licznych nagród w międzynarodowych konkursach, którzy koncertują w Polsce i na świecie. Podczas pierwszego koncertu przy organach zasiądzie Krzysztof Urbaniak, a koncert poprowadzi Janusz Janyst i Kinga Ścieszko.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję