Reklama

Niedziela Świdnicka

Wołanie o pokój i solidarność

W 150. rocznicę śmierci ojca polskiej opery narodowej – Stanisława Moniuszki, już po raz 60. w Kudowie-Zdroju odbył się międzynarodowy festiwal poświęcony temu wielkiemu kompozytorowi.

Niedziela świdnicka 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Stanisław Moniuszko

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Chór Concordia z Białorusi wystąpił w kościele Miłosierdzia Bożego

Chór Concordia z Białorusi wystąpił w kościele Miłosierdzia Bożego

W bogatym programie festiwalu znalazły się koncerty zespołów i solistów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Austrii, które można było usłyszeć w kudowskich świątyniach. Kompozycje religijne Moniuszki wykonali m.in. ks. Zbigniew Stępniak, obdarzony unikalnym głosem basso profondo oraz znany polski organmistrz Rafał Sulima, a także w języku polskim i białoruskim zaprezentował chór Concordia (Wolna Białoruś).

Otwarcie na drugiego człowieka

Niewątpliwie największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu był koncert solidarności polsko-ukraińskiej w wykonaniu Chóru i Orkiestry Narodowej Opery Lwowskiej.

– Gdy w ubiegłym roku przygotowywałem program festiwalu, czułem potrzebę zaproszenia artystów z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Myślę, że był to taki impuls do pokazania światu, aby mówić o wolności, trzeba w pewnym sensie ludzi jednoczyć ze sobą. I takim zwornikiem okazał się zupełnie niespodziewanie Stanisław Moniuszko – stwierdził w wypowiedzi dla Niedzieli Świdnickiej dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk. Dodał, że jubileusz 60-lecia muzycznej imprezy oraz 150. rocznica śmierci Moniuszki zostały wzmocnione wołaniem o pokój, tym symbolem przyjaźni i solidarności.

– Tutaj w Kudowie-Zdroju wszyscy wiemy, czym jest utrata ojczystego domu i konieczność odnalezienia się w nowej przestrzeni, w obcych krajobrazach, architekturze, historii. Dzisiaj to doświadczenie jest udziałem milionów Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski. Z tym wielkim wzruszeniem słuchałem tego koncertu wyrażającego największą wartość ludzkiego życia – otwarcie na drugiego człowieka w potrzebie – podkreślił senator Aleksander Szwed.

Ważna rola muzyki

Mieszkańcy i kuracjusze podziwiali również tradycyjny Korowód Moniuszkowski z udziałem mażoretek z czeskiego Nachodu, Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, Narodowego Chóru Adżarii Batumi, Zespołu Rekonstrukcyjnego w stylu biedermeier z Hradec Kralove.

Reklama

W czasie Mszy św. w ostatnim dniu festiwalu o. Łukasz Miśko, dominikanin, wskazał m.in., że możemy się uczyć takiego podejścia do Boga, żeby umieć Go widzieć w pracy, sztuce, miłości i przyjaźni, w tym, co nas jako ludzi spełnia. – Dzięki temu muzyka, którą celebrowaliśmy przez ostatnie dni, ma też do odegrania niezwykle ważną rolę – stwierdził prezes Fundacji Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa.

Z kolei ks. kan. Daniel Słowik, proboszcz, wskazał w rozmowie z Niedzielą Świdnicką na ogromne znaczenie moniuszkowskiego festiwalu zarówno dla kierowanej przez niego parafii jak i dla całej Kudowy. – Przez Moniuszkę odwołujemy się do tradycji chrześcijańskiej, co było przywoływane w trakcie tego cennego wydarzenia. Jestem otwarty na takie inicjatywy – podkreślił.

Festiwal został zorganizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne w Kudowie-Zdroju przy współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Patronem medialnym była Niedziela Świdnicka, a już dziś organizatorzy zapraszają na kolejną, 61. edycję tego muzycznego święta.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kompozytorski geniusz cz. 2

Niedziela sosnowiecka 23/2019, str. 5

[ TEMATY ]

Stanisław Moniuszko

NAC

„Halka” Stanisława Moniuszki w Teatrze Estonia w Tallinnie. Scena z udziałem Olgi Tideberg i Martina Tarasa – 1937 r.

„Halka” Stanisława Moniuszki w Teatrze Estonia w Tallinnie. Scena z udziałem
Olgi Tideberg i Martina Tarasa – 1937 r.

Z ks. dr. hab. Pawłem Sobierajskim – profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, duszpasterzem środowisk twórczych diecezji sosnowieckiej – o operze „Halka” Stanisława Moniuszki rozmawia Piotr Lorenc

PIOTR LORENC: – „Halka” to sztandarowe dzieło ojca polskiej opery Stanisława Moniuszki. Zanim zaprosimy do posłuchania, porozmawiajmy o jej genezie, wątkach i akcji.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Czesław Michniewicz: nie myślę o rezygnacji

2022-12-08 08:42

[ TEMATY ]

mundial

Adobe Stock

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Czesławem Michniewiczem.

"Co zrobi prezes Kulesza to nikt z nas nie wie, łącznie ze mną, ale na pewno nie jestem w żadnym konflikcie z prezesem" - powiedział Michniewicz na antenie Radia Zet i dodał, że szef związku cały czas mu pomaga i go wspiera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję