Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz

Przyjaźniej dla czytelników

Miejska Biblioteka Publiczna została otwarta na nowo.

Niedziela sandomierska 38/2022, str. II

[ TEMATY ]

Miejska Biblioteka Publiczna

Ks. Wojciech Kania

Starodruki wyeksponowano w specjalnych gablotach

Starodruki wyeksponowano w specjalnych gablotach

Poponad roku gruntownego remontu i rozbudowy, w przestronnych pomieszczeniach zorganizowano nowoczesne warunki do wypożyczania książek. Przygotowano wygodną czytelnię oraz odrębną salę ze starodrukami i rękopisami, wyeksponowano pozycje regionalne i audiowizualne. Ponadto, powstała sala konferencyjna na 49 miejsc. – Wiemy, że kultura, oświata czy sport nie są dziedzinami dochodowymi, ale samorządy są po to, aby czynić nakłady na nie, bo warto dbać o kulturę, o obiekty, w których może się ona rozwijać z korzyścią dla mieszkańców. Dzięki nakładom finansowym powstała piękna biblioteka, która będzie wykorzystywana również do organizowania kameralnych, ciekawych spotkań. Prace były kosztowne, pochłonęły prawie 4,9 mln zł. Dofinansowanie unijne i rządowe wyniosło ok. 3,5 mln zł, a reszta była wkładem własnym samorządu – powiedział Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, podczas otwarcia wyremontowanego gmachu.

Radości z otwarcia wyremontowanej książnicy nie kryją jej pracownicy. – Teraz w bibliotece wszystkie książki mają swoje godne miejsce: na półkach albo w gablotach. Wcześniej z powodu ciasnoty trzeba je było układać na górnej części regałów, albo na podłodze. We wszystkich działach jest także bezpośredni dostęp do księgozbioru. Wyjątkiem jest dział specjalny ze starodrukami i rękopisami. Te pozycje są zdigitalizowane i można je oglądać na miejscu, w komputerze – powiedziała Małgorzata Rzeszowiak. Otwarcie wyremontowanego gmachu zbiega się z jubileuszem 115-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czytali o miłości

10 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej radomszczanie czytali wybrane fragmenty adhortacji apostolskiej papieża Franciszka o miłości w rodzinie „Amoris laetitia” („Radość miłości”). Spotkanie z udziałem abp. Wacława Depo oraz przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych odbyło się w ramach XXI Radomszczańskich Dni Rodziny.

Wyrażając radość z faktu, że wydarzenie może się odbywać po przerwie wymuszonej pandemią, Anita Janczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku, powiedziała, że instytucja „ma ogromny zaszczyt być cząstką tego pięknego dzieła”. Nawiązując do tematu lektury, podkreśliła, że miłość i rodzina „to jedne z najpiękniejszych i najważniejszych wartości w naszym życiu”.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję