Reklama

Niedziela Małopolska

Będzie się działo!

Wspólne śpiewanie, dialogowanie to też modlitwa i to nie byle jaka – przekonuje o. Augustyn Piotr Spasowicz, cysters.

Niedziela małopolska 47/2022, str. VI

[ TEMATY ]

muzyka kościelna

Archiwum parafii

Organista Michał Zdanowski z Zosią animującą śpiew podczas Mszy św. z udziałem dzieci

Organista Michał Zdanowski z Zosią animującą śpiew podczas Mszy św. z udziałem dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa dni przed wspomnieniem św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, 20 listopada w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na Szklanych Domach w Krakowie odbędzie się Niedziela Muzyki Kościelnej, która wpisuje się w realizowany przez parafię projekt – cykliczne koncerty.

Instrument

Rozpisane na kolejne miesiące muzyczne wydarzenie łączy się z remontem organów piszczałkowych. – Instrument firmy Steinmeyer posiada 50 głosów rozmieszczonych na III manuałach – informuje organista Michał Zdanowski. Przypomina, że organy zostały wybudowane w latach 50. XX wieku dla jednego z kościołów w Norwegii, skąd w 2004 r. sprowadzono je do świątyni na Szklanych Domach. – Transportem organów i ich ponownym złożeniem zajmował się organmistrz Lech Skoczylas – przekazuje Zdanowski i wyjaśnia, że upływający czas, gra na instrumencie sprawiły jego znaczne zużycie. Swoje zrobiła ulewa w 2007 r., kiedy nastąpiło zalanie głównej nawy kościoła oraz części organów. – Po tym zdarzeniu Lech Skoczylas podejmował prace nad instrumentem, zostały wymienione te elementy, które tego wymagały, jednak to nie wystarczyło i aktualnie parafia przymierza się do generalnej renowacji – informuje organista i dodaje, że w ramach inwestycji planowane są: wymiana systemu sterowania organami (ten obecny jest z lat 50. minionego wieku) oraz wyczyszczenie instrumentu. Remont przeprowadzi organmistrz Konrad Dybczak. Parafia nawiązała także współpracę z Januszem Korczakiem i Piotrem Matogą, członkami Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Realizowany cykl koncertów (pierwszy odbył się w drugą niedzielę października) ma pokazać możliwości instrumentu. Ponadto stanowi formę podziękowania za wsparcie renowacji. Organista podkreśla, że pomysłodawcą inicjatywy był proboszcz parafii o. Augustyn Spasowicz. Opowiada: – Gdy zaproponowałem remont organów, ojciec proboszcz powiedział, że powinniśmy nie tylko prosić o pieniądze na ten cel, ale też dać parafianom coś w zamian. – Mam świadomość, że to ofiarodawcy pokryją ten remont – zaznacza o. Augustyn i dodaje: – Myślę jednak, że trzeba docenić ich wsparcie i pokazać, że nie czekamy na nie biernie, że dokładamy od siebie taką cegiełkę, organizując koncerty bardzo różnych artystów. Chcemy, aby poprzez prezentowaną muzykę, śpiew słuchacze mogli się ubogacić, ale też usłyszeć nasze organy. Równocześnie proboszcz wyznaje: – Brakowało mi na Szklanych Domach koncertów, które mogą uwrażliwić ludzi na piękno muzyki sakralnej.

Reklama

Koncerty

Wydarzenie cykliczne jest rozpisane na wybrane niedziele poszczególnych miesięcy aż do lutego 2024 r. – W ramach koncertów wystąpią nie tylko organiści – zapowiada Michał Zdanowski i dodaje: – Obok recitali organowych planujemy koncerty chórów, solistów i instrumentalistów. Te wydarzenia wpisują się w rok liturgiczny, więc np. w kwietniu 2023 r. planujemy koncert wielkanocny Alleluja!, w którym wystąpią Katarzyna Wiwer-Monita (sopran) i Łukasz Dulewicz (kontratenor) z akompaniamentem Urszuli Dereń-Kokoszki (plakat z koncertami znajduje się na stronie internetowej parafii: www.szklanedomy.cystersi.pl – przyp. red.). Zależy nam bardzo, aby w muzycznych wydarzeniach uczestniczyło jak najwięcej osób, aby znalazły w ofercie to, co ich zainteresuje i ubogaci.

Michał Zdanowski podkreśla szczególną rolę muzyki, wyjaśnia, że stanowi ona integralną część liturgii, a nie dodatek czy oprawę. Z kolei proboszcz parafii zaznacza: – Muzyka organowa to tradycja Kościoła. Nadaje smak ceremoniom, dodaje im majestatu. Można górnolotnie powiedzieć, że umysły wiernych, słuchając muzyki, śpiewając odpowiednio dobrane pieśni, podnoszą się do Boga. Piękna muzyka sakralna, dobrze wykonana zachęca do wspólnego śpiewania, dialogowania, a to też jest modlitwa i nie byle jaka, tylko konkretna. Nie od dzisiaj powtarzamy za św. Augustynem, że kto śpiewa, ten się podwójnie modli.

Reklama

Muzyczna niedziela

O idei tej formy modlitwy zainteresowani dowiedzą się w kościele na Szklanych Domach podczas wspomnianej Niedzieli Muzyki Kościelnej. – Będzie się działo! – zapowiada Michał Zdanowski: – Kazania na temat muzyki kościelnej, jej roli w liturgii wygłosi ks. Patryk Kucharski z diecezji sosnowieckiej. Zostanie wystawiony feretron św. Cecylii, wypożyczony od cystersów z Mogiły, a namalowany specjalnie dla działających tam chóru i orkiestry. Będzie też ogłoszony konkurs na pieśń parafialną. O godz. 17 rozpocznie się Eucharystia, w czasie której zaśpiewa Chór Szkół Sióstr Prezentek w Krakowie. A po wspólnej modlitwie da także koncert. Zaznacza, że to jedynie namiastka planów na ten wyjątkowy dzień.

Siostra Wanda Putyra, prezentka, prowadząca chór wspólnie z Maciejem Rutkowskim, informuje, że zespół, w którym śpiewają zarówno uczennice, jak i uczniowie, powstał 10 lat temu. W repertuarze mają głównie utwory sakralne, śpiewają w czasie nabożeństw oraz uroczystości organizowanych przez szkołę. – Początkowo śpiewaliśmy na dwa, trzy głosy – opowiada s. Putyra i dodaje: – Zespół muzycznie się rozwinął, w tej chwili możemy śpiewać i na 4 głosy! W repertuarze mamy muzykę od renesansu do współczesności. Śpiewamy też pieśni maryjne i eucharystyczne. Zostaliśmy zauważeni i jesteśmy zapraszani, aby uświetnić różne uroczystości nie tylko w Krakowie. Z powodzeniem uczestniczymy w konkursach i przeglądach. Chór śpiewał w czasie ŚDM w Krakowie, kiedy papież Franciszek odwiedził prezentki w kościele św. Jana. Koncertował także m.in. na Węgrzech w czasie spotkania prezydentów Polski i Węgier.

Siostra przekonuje, że muzyka pełni ważną rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży, kształtuje ich charakter. Wyjaśnia: – Uczniowie występujący w zespole szybciej odnajdują się w szkolnej społeczności, uczą się obowiązkowości i odpowiedzialności za siebie, za młodszych. Poza tym pokonują tremę przed występami, stają się pewniejsi siebie. Rozumieją też, jak ważna jest praca, udział w ćwiczeniach, próbach, że bez tego nie ma pozytywnych efektów.

Reklama

Zaproszenie

Gdy pytam, co zaprezentują w świątyni na Szklanych Domach, s. Wanda zapewnia, że na pewno będzie to muzyka sakralna. – Przekrój tego, co śpiewamy – informuje, uogólniając i zapewnia: – Na pewno warto się wybrać!

– To będzie Niedziela Chrystusa Króla kończąca rok liturgiczny w kościele, ale też rozpoczynająca coś nowego – przypomina o. Spasowicz. I przekonuje: – Ufam, że zaplanowane wydarzenia zachęcą do przyjścia osoby, które cenią dobrą muzykę. Ponadto zmotywują do śpiewania jeszcze więcej wiernych. Na pewno warto być z nami, dołączyć do wspólnoty modlących się w naszej świątyni.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karl Jenkins laureatem Nagrody Europejskiej Muzyki Kościelnej

[ TEMATY ]

nagroda

muzyka kościelna

Karl Jenkins

wikipedia/autor:Welsh Government / Llywodraeth Cymru na licencji Creative Commons

Karl Jenkins, muzyk i kompozytor

Karl Jenkins, muzyk i kompozytor

Nagrodę Europejskiej Muzyki Kościelnej za 2024 rok otrzyma brytyjski kompozytor Karl Jenkins. Miasto Schwäbisch Gmünd w Niemczech uhonoruje Jenkinsa, który 17 lutego skończy 80 lat, za jego „twórczość kompozytorską, przekraczającą granice gatunków i dociera do ludzi na całym świecie”. Muzyka Jenkinsa łączy elementy różnych stylów i kultur, ogłosiło jury nagrody.

Podkreślono, że w swoich kompozycjach („Adiemus”, Msza Pokoju, „The Armed Man”) Jenkins porusza aktualne tematy i kwestie społeczno-polityczne. Poprzez „uniwersalny język muzyki” kompozytor opowiada się za pokojem i porozumieniem między narodami.

CZYTAJ DALEJ

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dotacje na zabytki

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania w czwartek 28 marca ogłoszono, że katedra świdnicka, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska otrzyma wsparcie finansowe z corocznego programu ministerstwa. Informację przekazała w mediach społecznościowych Prezydent Świdnicy. - Z corocznego programu prowadzonego przez ministerstwo, wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, jest świdnicka katedra! Moja ulubiona figura św. Floriana, patrona strażaków, nareszcie zostanie odnowiona – napisała Beata Moskal-Słaniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję