W Tarnowie w dniach 18-20 października odbędzie się VII Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, który będzie poświęcony zagadnieniu ewangelizacji w rodzinach, w których dorosłe dzieci odeszły od wiary i Kościoła. Wcześniejsze kongresy koncentrowały się na parafii czy wspólnotach. Tym razem po raz pierwszy skupimy się na najmniejszych wspólnotach – rodzinach. I, co ważne, kongres nie ograniczy się do teoretycznego przeanalizowania problemu – będzie też czas na szukanie praktycznych rozwiązań.
Badania socjologiczne pokazują, że obecnie blisko 80% odchodzących od wiary to młodzi dorośli (przed ukończeniem 23. roku życia), którzy są rozczarowani lub zgorszeni Kościołem, zobojętnieni na problemy religijne czy u których występuje praktyczna, egzystencjalna niezgoda na nauczanie moralne Kościoła (m.in. dotyczące seksualności). Chcemy w czasie kongresu przez szereg wykładów i warsztatów spróbować głębiej zrozumieć tę sytuację kulturową, przyczyny odejść młodych od wiary i Kościoła i przede wszystkim uczyć się komunikacji z nimi oraz budowania dla nich dróg powrotu do wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Do jednych z głównych przyczyn tak nasilonej sekularyzacji młodych ludzi należy kryzys metod, które dotychczas były stosowane do przekazu wiary. A były to kultura i autorytety. Dziś kultura zasadniczo już nie jest chrześcijańska albo – mówiąc precyzyjniej – pewne ziarna chrześcijańskie, które pozostały w kulturze, nie tworzą już spójnego przekazu. No i mamy kryzys autorytetów – nie są już nimi ani rodzice, ani nauczyciele, ani duchowni – do czego mocno przyczyniły się ujawnione przypadki skandali seksualnych. Na to nakłada się również nienowe zjawisko olbrzymiej presji rówieśniczej. Dla młodych szalenie ważne jest to, co inni myślą na ich temat. A ponieważ niewiara czy obojętność religijna są już dość powszechne, znacznie utrudnia to pozostanie przy wierze tym, dla których wartości wyniesione z domu są ważne i do kościoła nadal chcą chodzić. Przynależność rówieśnicza jest dla nich szczególnie istotna.
Ilu rodziców dorastających i dorosłych dzieci zadaje sobie dzisiaj pytanie: „Moje dziecko odrzuciło wiarę, jestem zrozpaczony. Co mogę zrobić?”. Ten kongres będzie przestrzenią wspólnego szukania odpowiedzi na pytanie, co Kościół w Polsce może zrobić, aby nasze parafie i nasze rodziny były przestrzenią powrotu do domu, którym jest Kościół.
Jednym z zaproszonych gości i prelegentów jest kanadyjski kapłan, któremu udało się zrealizować zadanie wskrzeszenia prawie wymarłej parafii: młodych w kościele nie było tam już wcale, chodzili tam wyłącznie starsi ludzie, powoli wymierający. W ciągu kilku lat ks. James Mallon przyciągnął do kościoła wielu nowych ludzi, w tym młodych. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania świeckich, dlatego w czasie naszego panelu ks. James poprowadzi warsztaty: „Jak współpracować ze świeckimi w budowaniu parafii?”, „Jak budować parafię, by młodzi chcieli do niej wracać, by mieli do czego wrócić”. Chodzi o to, by była to przestrzeń spotkania, bo w wielu parafiach nie jest to takie oczywiste.
Z racji zaproponowanego tematu liczymy przede wszystkim na obecność małżeństw i rodziców, dla których te zagadnienia są codziennym doświadczeniem. Zapraszamy też liderów wspólnot ewangelizacyjnych z całej Polski, bo na pewno spotkają się z takim problemem w swoich grupach. Zależy nam na tym, żeby budować szersze środowisko ludzi przygotowanych i kompetentnych, którzy będą przekazywać tę wiedzę w swoich lokalnych wspólnotach. Zapraszamy serdecznie księży, duszpasterzy rodzin i małżonków oraz duszpasterzy akademickich i młodzieżowych.
Autor jest współorganizatorem VII Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, centralnym duszpasterzem akademickim archidiecezji krakowskiej.