W Parku Pokoju w Cieszynie podczas inauguracji 21 września zaśpiewali schola dziecięca Bliżej Nieba z Chybia i zespół Gedeon. Zainteresowani mogli medytować nad słowem w obrazie, patrząc na wystawę prac Małgorzaty Sikory z Jaworza. Jak podkreśla artystka, malując, często sięga do słowa, więc zrodził się pomysł, aby opowiedziała malarskim językiem Drogę Światła od Zmartwychwstania do zesłania Ducha Świętego. Należy do wspólnoty Zacheusz, więc sama zaproponowała, żeby pokazać te obrazy na TzE. Odbyły się też warsztaty z flagowania: – Życie ma wiele kolorów. Angażujemy w nim psychikę, umysł, ducha, duszę i ciało. Tu pojawiła się myśl, aby w kolorze i ruchu wyrazić Słowo Boże. Odpowiedzią było flagowanie, podczas którego ludzie mogli się modlić kolorem i ruchem, ciałem i duchem – mówi „Niedzieli” koordynatorka wydarzeń w Cieszynie Magdalena Szczerska ze Wspólnoty i Szkoły Nowej Ewangelizacji Zacheusz.
Balonowe przedstawienie
Reklama
Atrakcję dla najmłodszych stanowił spektakl balonowy: „Zrobił to mój Tata, stworzenie mnie i świata” i warsztaty balonowe. – Podczas adoracji pojawiła się myśl, żeby włączyć dzieci czynnie w głoszenie chwały Bożej, jak podpowiada słowo: „Usta dzieci śpiewają Ci chwałę”. Pozytywnie odpowiedziała nam schola dziecięca Bliżej Nieba. Dostaliśmy też natchnienie, żeby pokazać dzieciom, że mają wspaniałego, bliskiego Ojca. I tu odważnie przyszedł pomysł, aby stworzyć przestawienie balonowe o stworzeniu świata, w którym dzieci mogły nie tylko zobaczyć piękne kolorowe figury balonowe, lecz również doświadczyć tego, jak mocno Bóg nas ukochał – zaznacza M. Szczerska. W Parku Pokoju znalazły się stoiska z książkami oraz z darmowymi Bibliami i poczęstunkiem przygotowanym przez różne wspólnoty. – Słowo Boże dane jest za darmo, tak jak Boża miłość dana jest za darmo – zaznacza o. Archanioł Borek OFM. Dodaje, że jednocześnie wiele osób modliło się za TzE w swoich domach i parafiach. W kościele św. Marii Magdaleny trwała całodzienna adoracja, a wieczorem odbyło się tam czuwanie z modlitwą o uzdrowienie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z Jezusem na ulicy
Część wolontariuszy zaangażowała się w modlitwy wstawiennicze i ewangelizację uliczną, gdzie wychodzili ze słowem do tych, którzy sami nie przyjdą do Boga. Rozdawali kieszonkowe Biblie dla dorosłych i obrazkowe dla dzieci. – Każdy z nas jest powołany, żeby być świadkiem Jezusa. Zaangażowałam się w pomoc techniczną, a także z Radkiem z grupy „Radość” głosiłam Jezusa i Jego miłość na ulicach miasta. W trakcie ewangelizacji zatrzymywaliśmy się na chwilę i pytaliśmy Jezusa, do kogo nas posyła. Pochodziliśmy i dzieliliśmy się naszym doświadczeniem tego, jak Bóg jest dobry i jak wielkie rzeczy dla nas uczynił – mówi Alina Żyła, liderka Zacheusza. – Przyszłam na TzE, ponieważ chciałam uwielbiać Pana, rozgłaszać słowo Boże, Jego miłość, to, co uczynił w moim życiu. Byłam wstawiennikiem. Posyłałam też ludzi na ewangelizację uliczną – dodaje Ewa Kocot-Dawid, wiceliderka Zacheusza.
Boże dzieło
Jak podkreśla M. Szczerska, zależało im, żeby nie robić TzE dla Boga, ale by ich działania były Jego dziełem. – Konkretne fragmenty Słowa Bożego pokazywały nam, jakie strefy działania mają się pojawić. Św. Paweł powiedział: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”, dlatego nie możemy ukrywać skarbu, jakim jest Ewangelia. Trzeba ją jak świecę postawić na widocznym miejscu. Naszą misją jest doprowadzać osoby do spotkania z Jezusem. Motorem napędowym jest żywe i skuteczne dziś Słowo Boże, a formy przekazania żywego słowa są różne, co też pokazaliśmy na TzE – zaznacza M. Szczerska. W kolejne dni w kościołach całego rejonu odbywały się spotkania modlitewne i uwielbienia. Ludzie gromadzili się m.in. w świątyniach w Górkach Wielkich. Skoczowie, na Stecówce. W Cieszynie ruszyły cykliczne spotkania Seminarium Odnowy Wiary i Szkoły Uzdrowienia Wewnętrznego. U franciszkanów od 11-13 października odbywają się rekolekcje dla kobiet.