Za to, co robi także dla Polaków, tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa otrzymał odznaczenie.
Ambasadorowie
Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w przedostatnią niedzielę października – w tym roku 20 października – jest okazją do ukazania realiów życia i pracy misjonarzy. Kapłani, siostry zakonne, świeccy głoszą Ewangelię, ale także realizują wiele dzieł, które mają na celu poprawę warunków życia mieszkańców. Misjonarze są często ambasadorami Polski. Diecezja tarnowska cieszy się z powołań misyjnych, kolejni kapłani wyjeżdżają do dalekich krajów, aby mówić innym o Bogu. Są także duchowni, którzy od lat służą lokalnym wspólnotom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ksiądz Stanisław Worwa w 2000 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po przygotowaniu do posługi misyjnej został posłany do Czadu w 2004 r. Od tego momentu jego działalność związana jest z archidiecezją Ndżameny. – Wzór do naśladowania dali mi moi poprzednicy misjonarze, więc kontynuuję to, co oni rozpoczęli – podkreśla kapłan i dodaje: – To wszystko jest możliwe dzięki wsparciu diecezji tarnowskiej. Dzień przed otrzymaniem odznaczenia udało nam się otworzyć przedszkole, a po kilku dniach nadarzyła się okazja zdobycia terenu pod budowę szkoły podstawowej, więc są kolejne plany. Miejscowy arcybiskup chciałby, żeby każda parafia miała szkołę.
Wyróżnienie
Reklama
Kapłan otrzymał odznaczenie państwowe „Bene Merito” (łac. Dobrze Zasłużonemu), przyznane przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Odznaczenie wręczyła duchownemu Patrycja Özcan-Karolewska, pełniąca obowiązki ambasadora Polski w Algierii.
Misjonarz „przez swoją działalność społeczną, skierowaną zarówno do chrześcijan, jak i do muzułmanów, promuje obraz Polski i Polaków jako aktywnych i otwartych”. Ponadto „spaja on polską społeczność w Czadzie złożoną z misjonarzy, wolontariuszy i pracowników organizacji międzynarodowych”. W laudacji na cześć uhonorowanego napisano też: „Mocno zaangażowany jest w ochronę interesów Polaków w Czadzie, oferując wsparcie i ułatwiając kontakty z miejscowymi władzami. Dzięki jego wydatnej pomocy doszło do ewakuacji polskich turystów z Czadu w czasie pandemii COVID-19 w 2020 r. W lutym 2024 r. aktywnie włączył się w uwolnienie polskiej obywatelki Aleksandry Kuligowskiej, zabiegając o działania czadyjskich władz, ułatwiając kontakty polskiej służby konsularnej z miejscowymi władzami oraz z Ambasadą Francji w Czadzie”. Od 2009 r. ks. Worwa pracuje w parafii Świętej Rodziny w Ndżamenie-Dembe. Jego dziełem jest budowa kościoła parafialnego Miłosierdzia Bożego. Jest to trzecia świątynia w Ndżamenie, a czwarty w całej archidiecezji. Misjonarz jest również budowniczym centrum parafialnego, które obejmuje m.in. bibliotekę z ok. 10 tys. książek. W działaniach na rzecz ułatwienia codziennego życia parafian zapewnił odwiert czterdziestu dwóch studni głębinowych.
Powołania misyjne
Na misje wyjeżdżają kolejni kapłani. We wrześniu odbyło się posłanie ks. Wojciecha Rymuta, który rozpoczyna posługę w Bimbo, w Republice Środkowoafrykańskiej. To czterdziesty piąty ksiądz diecezji tarnowskiej, aktualnie posługujący. Zasilił on grono dwunastu misjonarzy pracujących w Republice Środkowoafrykańskiej, a w 37-letniej historii obecności tarnowskich księży w tym kraju zapisuje się jako dwudziesty dziewiąty kapłan diecezjalny tam posłany. Na początku października odbyło się natomiast misyjne posłanie ks. Mateusza Opolskiego, który będzie głosił Ewangelię na Kubie.