Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileuszowe znaki nadziei

Bazylika katedralna, a zarazem sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej z ponad 850-letnią historią, w Roku Jubileuszowym znalazła się wśród 16 kościołów stacyjnych w diecezji. Jakie wydarzenia przygotowała na ten rok parafia katedralna?

Niedziela kielecka 6/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

TER

Otwarcie Roku Jubileuszowego – uroczystości w katedrze

Otwarcie Roku Jubileuszowego – uroczystości w katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz ks. kan. Adam Kędzierski zachęca do jak najlepszego wykorzystania tego czasu łaski danego od Boga.

W modlitwie przy krzyżu papieskim

W pierwsze piątki miesiąca wspólnota z parafii Przymierze Dwóch Serc zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po Mszy św. o godz. 18 i trwa do godz. 22. Wspólnota wyszła również z inicjatywą nabożeństwa Drogi Krzyżowej przy krzyżu papieskim. Jak przypomina ks. kan. Kędzierski, jest to wyjątkowy krzyż, który stał się symbolem Jubileuszowego Roku w naszej diecezji. Podarował go papież Jan Paweł II bp. Mieczysławowi Jaworskiemu na wiadomość o strajku włoszczowskiej młodzieży w obronie krzyży. Od wydarzenia minęło w ubiegłym roku 40 lat. Krzyż podarowany przez papieża peregrynował po całej diecezji na prośbę ówczesnego bp. kieleckiego Stanisława Szymeckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Skąd pomysł, by stał się on symbolem jubileuszu w naszej diecezji? – Przez te lata był przechowywany u nas, w katedrze. Jak wiemy, papież Franciszek w swojej bulli na Jubileuszy Rok Święty zachęcał, aby obchodom inaugurującym jubileusz i procesji do katedry, będącej w programie, w każdej diecezji, towarzyszył szczególny symbol religijny – wizerunek bądź krzyż, mający znaczenie dla wiary i historii konkretnej diecezji. Wtedy pomyślałem o krzyżu, który należał do św. Jana Pawła II, podarowanym bp. Jaworskiemu, zaproponowałem, aby był on niesiony w procesji z kościoła Trójcy Świętej do katedry. W czasie Mszy św. inaugurującej został on ustawiony przy ołtarzu głównym. W Roku Jubileuszowym odwiedzający katedrę będą mogli się przy nim pomodlić – mówi ks. kan. Kędzierski.

Pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych

Jak zapowiada ks. kan. Kędzierski, w okresie Wielkiego Postu parafianie będą mieli możliwość nawiedzić piętnaście kościołów jubileuszowych, jakie wyznaczył bp Jan Piotrowski na Rok Święty. Stanie się to w trakcie trzech zorganizowanych pielgrzymek. Na mapie miejsc, które odwiedzą pątnicy, znajdą się historyczne kościoły, sanktuaria maryjne i pasyjne oraz bazyliki mniejsze w naszej diecezji. Parafianie i kapłani będą uczestniczyli również w pielgrzymce diecezjalnej do Rzymu z bp. Piotrowskim, nawiedzając w jej trakcie rzymskie bazyliki.

Kustosz podkreśla, że w duszpasterskiej pracy istotą jubileuszu jest oczywiście na pierwszym miejscu posługa sakramentalna. – Katedra jest jednym z dwóch kościołów w mieście obok parafii Ojców Kapucynów, gdzie przez cały dzień trwa dyżur w konfesjonale i adoracja Najświętszego Sakramentu. W roku jubileuszowym warto o tym przypominać i zachęcać wiernych, aby korzystali z łask, by uzyskali odpust zupełny – mówi. – Sens i cel Roku Jubileuszowego, łaski z nim związane były tematem poruszanym w trakcie wizyty duszpasterskiej – dodaje ks. kan. Kędzierski. Parafianie przyznawali, że potrzeba nadziei we współczesnym świecie, ogarniętym konfliktami zbrojnymi i niepokojami.

Od małej do wielkiej nadziei

Reklama

Dodaje, że rozmowy z parafianami były okazją do podkreślania istoty Roku Świętego, która jest związana z odbudowaniem chrześcijańskiej nadziei, będącej łaską samego Boga. – Czym ona różni się od tej, którą żywimy w różnych sprawach na co dzień? – Najlepiej wyjaśnił to wielki teolog papież Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi”, w której rozróżniał tzw. małą nadzieję i wielką nadzieję. Małej nadziei doświadcza każdy, spodziewając się jakiegoś dobra: zdrowia, pomyślności, rozwiązania problemów. Nadzieja dochodzi do głosu, kiedy to dobro jest zagrożone: zdrowie, rodzina, praca czy relacje. Niezależnie od tego czy jest się chrześcijaninem, czy nie, przeżywa się nadzieję. Nie można jej znaczenia deprecjonować, ona jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Jednak „mała nadzieja” zamyka się w kręgu doczesności, za którym jest śmierć człowieka – tłumaczy przesłanie encykliki o nadziei ks. kan. Kędzierski. – Jest jednak chrześcijańska nadzieja, którą Benedykt XVI nazywa wielką. Ona przerzuca kotwicę w wieczność i wyprowadza człowieka poza horyzont doczesności. Trzeba wracać do Benedykta XVI, by zrozumieć i uchwycić, czym jest nadzieja chrześcijańska – podpowiada. Wielka nadzieja wyróżnia chrześcijan. – Skąd ona się bierze? Wypływa z obietnicy Bożej, która wypełniła się w Jezusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Jeśli uwierzymy w tę obietnicę Bożą i w to, co mówi do nas Chrystus, możemy otrzymać łaskę nadziei chrześcijańskiej. Jak mówi św. Paweł: „Ile tylko obietnic Bożych, wszystkie w Chrystusie” – tłumaczy Proboszcz katedry. Jubileusz, jak podkreśla, „nie jest jedynie po to, aby odnawiać te małe nadzieje, choć nie można ich deprecjonować”. – Aby przeżyć owocnie Rok Jubileuszowy, trzeba przejść do tej wielkiej nadziei, a ona jest łaską, jak wiara i miłość. Jest dana od Boga – zaznacza.

Skorzystać ze skarbów Kościoła

Podczas spotkania księży dziekanów i kustoszy sanktuariów kościołów jubileuszowych związanego z otwierającym się Rokiem Jubileuszowym bp Piotrowski podkreślał, że istota jubileuszu wiąże się z posługą sakramentalną. – Biskup przestrzegał też przed zagubieniem tej istoty w różnych aktywnościach, wydarzeniach. Uzmysławiał, że fundamentem skorzystania z łaski jubileuszu są: spowiedź, Eucharystia i adoracja. Patrzymy na nie jako na coś zwyczajnego, spodziewając się jakichś nadzwyczajnych wydarzeń, ale to są największe skarby Kościoła, które pomagają owocnie przeżywać Rok Jubileuszowy, odnowić relację z Bogiem, drugim człowiekiem i odbudować chrześcijańską nadzieję – mówi ks. kan. Kędzierski.

W tym duchu rozbudzania chrześcijańskiej nadziei jako kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej zachęca zorganizowane grupy pielgrzymkowe do nawiedzania bazyliki katedralnej. – Oferujemy profesjonalne oprowadzanie po wnętrzach katedry. Współpracujemy z Muzeum Diecezjalnym, jego pracownicy w wyjątkowy sposób opowiadają o historii i skarbach katedry – mówi. Zapewnia, że dla grup przybywających z księdzem jest również możliwość odprawienia Mszy św. Wystarczy wcześniej telefonicznie uzgodnić przyjazd grupy.

Fundamenty chrześcijaństwa odkrywane przez sztukę

Trzeba sobie uświadomić, że katedra kielecka to również bogactwo historii, piękno i Biblia zamknięta w sztuce, którą można odkrywać, czytać i rozumieć przy pomocy ekspertów. Akcja Katolicka Diecezji Kieleckiej we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, Akademią Wiara-Kultura-Nauka oraz Radiem eM Kielce przygotowała cykl dwunastu katechez jubileuszowych pod wspólną nazwą: „Obraz i Wiara”. – To okazja do poznania fundamentów chrześcijaństwa na podstawie wyjątkowych malowideł zdobiących kielecką katedrę – wyjaśniają organizatorzy.

Katechezy będą głosić teologowie, historycy sztuki, ludzie nauki, czerpiąc inspiracje z dzieł katedralnych. Raz w miesiącu (od stycznia do grudnia) zebrani będą mieli okazję zgłębić prawdy wiary przez pryzmat sztuki. Pierwszej katechezy w katedrze wierni wysłuchali 20 stycznia. Była ona poświęcona tematowi Bożego macierzyństwa Maryi. Kolejne już wkrótce. – Serdecznie zapraszamy do udziału w tych katechezach, które przez pogłębianie wiary są formą przeżywania Roku Jubileuszowego – mówią organizatorzy.

2025-02-04 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znajdą miejsce przy stole

Niedziela kielecka 51/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

Leszek Trzciński

Parafialna wigilia dla potrzebujących. Tak było w ubiegłych latach

Parafialna wigilia dla potrzebujących. Tak było w ubiegłych latach

Najważniejsze jest spotkanie, przełamanie się opłatkiem, wzajemna, życzliwość i ktoś drugi obok, a wtedy choć na chwilę znika poczucie samotności. To jest najgłębszy i podstawowy cel spotkań wigilijnych, które od 10 lat organizuje parafia św. Maksymiliana w Kielcach. Nie tylko ta parafia.

Przy wigilijnym stole na plebanii znajdą miejsce samotni i potrzebujący wsparcia, seniorzy, ale i rodziny, doświadczające różnych form ubóstwa. A to odczuwalne jest teraz bardziej zwłaszcza wśród osób żyjących samotnie, schorowanych. Więcej parafian, zwłaszcza samotnych seniorów, skarży się na rosnące ceny rachunków, żywności, lekarstw, na które po prostu często ich nie stać – zauważa ks. kan. Grzegorz Pałys, proboszcz.
CZYTAJ DALEJ

Święty Brunon-Bonifacy z Kwerfurtu - arcybiskup misyjny

[ TEMATY ]

Brunon z Kwerfurtu

pl.wikipedia.org

Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu

Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu

W kalendarzu liturgicznym przypada 12 lipca wspomnienie obowiązkowe św. Brunona-Bonifacego z Kwerfurtu - mnicha benedyktyńskiego, kapelana cesarskiego, arcybiskupa misyjnego i męczennika. W 2009 r. Kościół uroczyście obchodził 1000. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w okolicach Giżycka.

Brunon-Bonifacy urodził się w 974 r. w arystokratycznej rodzinie saskiego grafa w Kwerfurcie. Kształcił się w szkole katedralnej w Magdeburgu. W 995 r. został mianowany kanonikiem na dworze cesarza Ottona III i wraz z nim udał się do Rzymu. Tam w 998 r. wstąpił do zakonu benedyktynów w klasztorze na Awentynie. Zapewne wówczas otrzymał imię zakonne Bonifacy. Pięć lat przed nim w tym samym klasztorze przebywali św. Wojciech i bł. Radzim. W 999 r. Brunon złożył śluby zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję