Reklama

TN II ruszyła

Niedziela warszawska 33/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy telewizyjny kanał tematyczny - Telewizję Niepokalanów II możemy oglądać od 12 sierpnia. Co nam proponuje rozmawiamy z rzecznikiem prasowym TN II o. Robertem Czeszkiewiczem, franciszkaninem.

IRENA ŚWIERDZEWSKA: - Z Ojcami Franciszkanami związane są nadająca od kilku miesięcy TV Puls, i na starcie TV Niepokalanów II. W jakim pozostają związku między sobą?

O. ROBERT CZESZKIEWICZ: - Jesteśmy nadawcami obu tych programów. W ramach koncesji, którą otrzymaliśmy w 1994 r., zaproponowaliśmy w marcu bieżącego roku nową ofertę programową - Telewizję PULS. Stąd zmiana nazwy programu z Telewizja Niepokalanów na Telewizja PULS. Telewidzowie jeszcze obecnie widzą jakkolwiek na ekranie dwa loga: TN i TV PULS. To efekt bezzasadnego w naszej ocenie stanowiska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w kwestii zmiany nazwy programu. Koncesja z 1994 r. była koncesją na program o charakterze uniwersalnym. Oferta Telewizji Puls to efekt końcowy dokonującej się przez kilka lat ewolucji zmierzającej w kierunku umieszczenia na polskim rynku medialnym programu realizujacego w pełni i w sposób profesjonalny zapisy koncesyjne.

TV Puls jest telewizją komercyjną, respektującą wartości chrześcijańskie i próbującą patrzeć na świat poprzez te wartości. Ma charakter uniwersalny. Natomiast TV Niepokalanów II to nowy program o charakterze ściśle religijnym, który emitujemy dzięki nowej koncesji z czerwca bieżącego roku.

- Czym TN II będzie różniła się od dawnej TV Niepokalanów?

- Będzie kontynuacją i rozwinięciem poprzedniej formuły Telewizji Niepokalanów. Nowy program ujmujemy w pasma tematyczne i tym samym czynimy go bardziej przejrzystym. Powstaną pasma nadawane o stałych porach dnia. W paśmie modlitewnym - Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, modlitwy nowennowe a już w niedalekiej przyszłości codzienna Msza św. na żywo z kościołów i sanktuariów polskich. W paśmie formacyjno-katechetycznym - informacje o życiu Kościoła powszechnego i lokalnego np. kontynuacja cyklu rozmów o Katechizmie Kościoła, magazyny diecezjalne, tydzień w Kościele - wydarzenia z życia Kościoła, kalendarz liturgiczny, bogate i niezwykle interesujące materiały z zagranicznych stacji katolickich. Nowością i czymś wyjątkowym w stosunku do innych stacji telewizyjnych będzie retransmisja audiencji generalnych u Ojca Świętego. Nie zabraknie relacji z modlitwy Anioł Pański z Ojcem Świętym.

Poza wymienionymi pasmami będą też pasma programów publicystycznych, filmów dokumentalnych i fabularnych. Znajdzie się oczywiście miejsce i na programy dla najmłodszych. Dzięki takiemu posegregowaniu stali widzowie będą wiedzieli, jaki program zobaczą w określonej porze dnia. Dla telewidzów uruchomiliśmy też telefon, pod którym mogą kierować do nas pytania.

- Jak będzie wyglądała oferta filmowa?

- Oferujemy filmy familijne, dokumentalne dotyczące historii i aktualnych wydarzeń w życiu Kościoła, cieszące się ogromną popularnością filmy o charakterze krajoznawczym, turystycznym. Pokażemy też filmy prezentujące ważne postaci biblijne.

- Czy w ofercie będą informacje z wydarzeń w Polsce lub na świecie?

- Do produkcji dziennika nie mamy w tej chwili zaplecza technicznego. W przyszłości planowana jest budowa studia do produkcji programów na żywo. Będziemy natomiast przygotowywać przegląd wydarzeń z życia Kościoła.

- Jak będzie wyglądała powtarzalność programów?

- Tego nie da się uniknąć. Z resztą żadnej stacji telewizyjnej nie stać na stałe nadawanie nowości.

- Czas dziennej emisji to...

- Koncesja mówi o 16 godzinach dziennie. Będziemy nadawać od godz. 8.00 do godz. 24.00.

- Czy będziecie produkować własne programy?

- Tak, oczywiście. Jesteśmy do tego zobowiązani.

- Czy będą osobowości na stałe związane i identyfikowane z TN II?

- Siła programu o charakterze religijnym nie polega, jak sadzę, na obecności "gwiazd", które przyciągają publiczność. TN II wychodzi natomiast naprzeciw głębokim i realnym potrzebom wspólnoty wierzących w naszym kraju, potrzebie wspólnoty modlitewnej, potrzebie pogłębienia wiary czy uczestniczenia w życiu Kościoła.

- W jaki sposób telewizja dotrze do odbiorców?

- Przekaz nastąpi drogą satelitarną, czyli będzie dostępny dla posiadaczy odbiorników telewizji cyfrowej oraz przez sieć telewizji kablowej. Daje to możliwość dotarcia do 50% gospodarstw domowych w naszym kraju, a więc do ponad połowy Polaków. Nadawanie programu przez nadajniki naziemne byłoby zbyt kosztowne. Dla kanału telewizyjnego, który utrzymuje się dzięki ofiarności telewidzów, byłby to ciężar nie do udźwignięcia. Pozostawała alternatywa: albo nie istnieć albo nadawać satelitarnie. Program TN II można odbierać bezpośrednio z satelity Astra 1 G w całej Europie. Użytkowników sieci kablowych zachęcamy, aby pytali o nasz program swoich operatorów. Gdyby występowały jakiekolwiek problemy z wprowadzeniem naszego programu do sieci prosimy o kontaktowanie się z nami. Jesteśmy w stałym kontakcie z operatorami sieci kablowych i czynimy starania, aby zasięg TN II szybko wzrastał.

- Wspomniał Ojciec, że źródło utrzymania TN II to ofiary darczyńców...

- Jesteśmy telewizją niekomercyjną, non-profit, czyli źródłem utrzymania stacji nie są reklamy. Będziemy się opierać na dobrowolnych ofiarach darczyńców i sponsorów.

- Długo przygotowywaliście się do wystartowania z nową formułą programową?

- Projekt powstania nowego programu Telewizja Niepokalanów II, w oparciu o nową koncesję zbiega się w czasie z planami przedstawienia oferty programowej TV PULS. To element strategii medialnej Ojców Franciszkanów. Z jednej strony chcieliśmy emitować program o charakterze uniwersalnym i komercyjnym, alternatywnym dzięki swemu profesjonalizmowi wobec innych propozycji telewizyjnych w kraju. Z drugiej strony program ściśle religijny o charakterze formacyjnym i ewangelizacyjnym. Nawiązuje to do idei św. Maksymiliana. Wydawał on w

ogromnym nakładzie Rycerza Niepokalanej o charakterze religijnym i formacyjnym, w 1938 r. nakład osiągnął milion egzemplarzy. Był także wydawcą najpopularniejszego przed wojną Małego Dziennika o charakterze uniwersalnym, kierowanego do szerokiego odbiorcy.

- Nie ma obawy przed konkurencją np. TV Puls?

- Nie ma takiej obawy ponieważ jest to oferta innego rodzaju.

- Telewizja ma swojego adresata?

- Skierowana jest do szerokiej publiczności. Będziemy starali się program religijny uczynić programem odpowiadającym na potrzeby religijne, ale i nie tylko, wszystkich przedziałów wiekowych, programem, który podejmie szeroką gamę ważnych tematów.

- Czy telewizja ma w założeniu przeprowadzanie kampanii reklamowej?

- Wydajemy od sześciu miesięcy bezpłatny Magazyn przyjaciół Radia i Telewizji Niepokalanów II. Jest on pomostem między nami, a telewidzami i próbą dotarcia do nowych odbiorców. Zawiera informacje dotyczące aktualnej sytuacji telewizji oraz planów na przyszłość. Próbujemy zasięgać opinii autorytetów środowisk kościelnych czy świeckich w dziedzinie medialnej. Przedstawiamy i komentujemy ofertę programową. Przedstawiamy cykle nowennowe zachęcając w ten sposób do modlitwy, prezentujemy ofertę księgarni wysyłkowej "Antonio" i franciszkańskiego biura turystycznego "Patron Travel". Docieramy do odbiorców przez parafie. Magazyn można znaleźć w kilku polskich sanktuariach. Ostatni numer ukazał się w nakładzie 100 tys. Zachęcamy księży proboszczów, aby sprowadzali Magazyn do swoich parafii. Dla odbiorców służy on jako informator, a dla nas jest ważnym narzędziem podtrzymującym rozwój.

- Posiadacie korespondentów bądź współpracowników na terenie Polski?

- Od Gdańska aż po Kraków mamy współpracowników, którzy przygotowują dla nas materiały. Duże nadzieje wiążemy z Niedzielą. Pomyślnie układa się współpraca z redaktorem naczelnym ks. dr. Ireneuszem Skubisiem, który tworzy zaplecze telewizyjne w Częstochowie. Mam nadzieję, że będą tworzone programy, które będą emitowane w TN II. Był to również pomysł ks. I. Skubisia, aby nie tylko w Częstochowie, ale również na terenie całego kraju przy udziale TN II i redakcji gazety stworzyć studia telewizyjne.

- Współpraca z innymi mediami jest brana pod uwagę?

- Bardzo owocnie układa nam się współpraca z zagranicznymi stacjami katolickimi takimi jak włoskie TelePace, Sat 2000, z CTV czyli Watykańskim Centrum Telewizyjnym, z amerykańską EWTN, popularnie zwaną telewizją Matki Angeliki, z austriacką KTV czy francuską KTO. Dzięki tym kontaktom mamy dostęp do bogatych archiwów tych telewizji. Telewizja Niepokalanów generalnie chce być otwarta na współpracę z diecezjami, stowarzyszeniami, wydawnictwami, ruchami katolickimi w kraju i za granicą. Prowadzone są w tym zakresie rozmowy.

- A twórcy telewizji jakie wiążą nadzieje z TV Niepokalanów II?

- Jest to jedyny religijny kanał telewizyjny w kraju. Mamy z tego powodu dużą satysfakcję, jednocześnie świadomi jesteśmy dużej odpowiedzialności, jaka na nas ciąży. Mamy nadzieję, że będzie to kanał ewangelizacyjno-formacyjny, który będzie odzwierciedleniem życia Kościoła polskiego i który w sposób odpowiedzialny i profesjonalny będzie temu Kościołowi i jego misji służył.

- Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

CZYTAJ DALEJ

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

rok jubileuszowy

Jubileusz 2025

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Franciszek wyraził uznanie dla działalności komisji, wspominając m.in. o cieszących się dużym zainteresowaniem Dniach Katakumb, które są organizowane dwa razy do roku. Instytucja dzięki współpracy z różnymi uniwersytetami wciąż koordynuje ponadto badania archeologiczne na terenie całych Włoch.

CZYTAJ DALEJ

AFP: Zełenski spodziewa się, że Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy

2024-05-18 09:00

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Porwich/Niedziela

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji AFP prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się, iż Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy. Dodał jednak, że mimo postępów Rosjan sytuacja ukraińskich sił jest lepsza niż tydzień wcześniej.

Intensywny atak armii rosyjskiej nastąpił 10 maja. "Rozpoczęli operację, która być może będzie składała się wielu fal. A ta jest pierwsza" - oznajmił Zełenski w wywiadzie przeprowadzonym w piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję