Reklama

Polska

Poznań: XVIII Ekumeniczne Święto Biblii (zapowiedź)

Nabożeństwo słowa, debata teologiczna, spotkanie modlitewne i koncert – to wydarzenia przygotowane z okazji XVIII Ekumenicznego Święta Biblii, które rozpocznie się 6 października w Poznaniu. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszą słowa: „Szukaj pokoju i dąż do niego” (Ps 34,15).

[ TEMATY ]

Biblia

„Przesłanie naszego świętowania koncentruje sie głównie na darze, jakim jest pokój. Nic bardziej nie może nam pokoju wewnętrznego przywrócić, jak dobra nowina o miłości i przebaczeniu, jakie daje nam Bóg” – mówi KAI ks. dr Mirosław Tykfer z Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Zaznacza, że pokój jest darem, a słowo Boże pomaga nam go odkryć i przyjąć. „Ale ten dar możemy i powinniśmy dawać innym, aby budować relacje społeczne, także te obejmujące najszerzej relacje międzynarodowe, międzykulturowe i międzyreligijne, na fundamencie miłości i przebaczenia” – przekonuje.

Ekumeniczne Święto Biblii zainauguruje koncert Beaty Bednarz pt. „Obdarz nas pokojem” na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim w stolicy Wielkopolski. Następnego dnia w kościele Łaski Bożej odbędzie się spotkanie modlitewne pt. „Pokój – Biblia – Świat”.

W środę 9 października o godz. 18 w Urzędzie Marszałkowskim zaplanowano debatę z udziałem abp. Grzegorza Rysia i bp. Mariana Niemca z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wydarzeniu będą towarzyszyć słowa „Panowie, co mam czynić, abym został zbawiony?” (Dz 16,30).

Tradycyjnie, najważniejszym punktem Święta Biblii będzie nabożeństwo słowa, któremu w poznańskim kościele pw. św. Marcina będą współprzewodniczyć abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, i bp Marian Niemiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nabożeństwo odbędzie się 10 października o godz. 18.30. Oprawę muzyczną zapewni zespół „Trzy Akordy” z parafii pw. św. Andrzeja w Boruszynie.

„Jako członkowie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej chcemy dać wspólne świadectwo siły pojednania, jaka rodzi sie z usłyszanego i przyjętego sercem słowa Bożego” – zaznacza ks. dr Tykfer.

Organizatorem ekumenicznego święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, do której należą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy oraz Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów w Poznaniu.

Reklama

Ekumeniczne Święto Biblii potrwa do 10 października.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: www.archpoznan.pl.

2019-10-05 15:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkania z Biblią

Niedziela toruńska 29/2013, str. 8

[ TEMATY ]

Biblia

spotkanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Ukoronowaniem tegorocznego cyklu „Spotkań z Biblią”, które odbywały się co miesiąc w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu, były przedwakacyjne prelekcje ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego - biblisty, dziekana Wydziału Teologicznego UMK oraz ks. prof. dr. hab. Jana Perszona - teologa, wykładowcy UMK. Pierwszy podjął temat: „Za kogo uważają Mnie ludzie? (Mk 8, 28). Chrystologiczny wymiar wiary”, a drugi „Wierzę w jeden Kościół - trudne dojrzewanie do jedności (J 17, 20-24)”.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję