Reklama

Polska

40. jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Kielecka dotarła na Jasną Górę

Dzisiaj pątnicy 40. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej, po ośmiu dniach marszu i pokonaniu ok. 200 kilometrów - dotarli na Jasną Górę. Z pielgrzymami, którzy 6 sierpnia wyruszyli z sanktuarium maryjnego w Wiślicy, szedł biskup kielecki Jan Piotrowski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kielce

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

- To dla nas miłe, cenne i dodające sił, że swoje intencje niesie wraz z nami ksiądz biskup – mówi KAI pątniczka Anna Zielińska-Brudek. – Kto mi towarzyszył? Szła ze mną cały czas Maryja, drogą przemienienia i wdzięczności. Ponad 300 tysięcy kroków przeszłyśmy razem. Nie pytam o czas. Wiem, że potrzebuję go mniej, niż sądziłam. I że mam więcej, niż myślałam – tłumaczy w rozmowie z KAI. Zielińska-Brudek jest uznaną kielecką poetką.

Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Jestem tylko dla Ciebie”. W tym roku powstało sześć grup, liczących od 50 do 100 osób. Spano w namiotach. Homilie i konferencje związane z Rokiem Rodziny i Rokiem św. Józefa głosił ks. prof. Stefan Radziszewski, a także księża, ks. Grzegorz Stachura i ks. dr Jan Jagiełka.

Ks. prof. Radziszewski w jednej z homilii mówił m.in. o nudzie. - Salvador Dali napisał, że „nigdy, nic go nie nudzi”. Nuda nie jest czymś zewnętrznym, co przychodzi do człowieka. To pustka, którą niesiemy w sobie, jeśli brakuje wrażliwości i uważności. Człowiek patrzy wówczas z pretensjami w niebo i na innych – nie na siebie. Po to, aby się jej pozbyć, warto zachwycić sobą innych i pozwolić się prowadzić w życiu przez Pana Boga. Wówczas każdy dzień jest fascynującą przygodą – tłumaczył ks. Stefan Radziszewski.

Reklama

Dzisiaj, tuż przed jasnogórskim szczytem, pątnicy wysłuchali konferencji ks. Jana Jagiełki o ustawieniu Jezusa w centrum każdej rodziny, także Świętej Rodziny.

Pierwszy raz pielgrzymka kielecka weszła na pątniczy szlak w 1982 r. Zwykle uczestniczyło w niej 1200–2000 osób.

2021-08-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Oratorium „Soli Deo per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim

[ TEMATY ]

Jasna Góra

oratorium

W dniu dziękczynienia za 100. rocznicę odzyskania wolności w niedzielę, 4 listopada w bazylice jasnogórskiej zabrzmi po raz pierwszy Oratorium „Soli Deo per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, dla uczczenia Matki Bożej Królowej Polski.

Oratorium powstało w 2017 r. w celu pokazania osoby i dziedzictwa czcigodnego sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia - miłośnika Pani Jasnogórskiej. W swoim życiu i pasterskim posługiwaniu heroicznie wierzył on Bogu i „wszystko postawił na Maryję”, Jej oddał się bez granic, od Niej czerpał moc i siłę na czas więzienia, cierpienia, na lata służby Kościołowi i Ojczyźnie. Przez osobiste oddanie się Maryi w niewolę miłości i pielgrzymowanie ze wszystkimi sprawami na Jasną Górę, przez Śluby Jasnogórskie i Milenijny Akt Oddania Narodu Polskiego za Wolność Kościoła w Polsce i w Świecie, przez peregrynację Matki Bożej w Obrazie Nawiedzenia i liczne inicjatywy duszpasterskie, słowa i ofiary wobec Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski, wskazywał: „Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza i jeśli jaki program - to Ona!”. To był jego program i jego testament na trudne czasy, które miały nadejść!

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję