Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski na Jasnej Górze: Eucharystia odzwierciedla wspólnotę

Przeżywamy wciąż rok duszpasterski poświęcony refleksji nad Eucharystią, którą mamy przeżywać jako zgromadzenie na Świętej Wieczerzy, a Eucharystia odzwierciedla wspólnotę – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w homilii, podczas Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Piotrowski Jan

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Eucharystia była sprawowana na zakończenie 40. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej, która 6 sierpnia wyruszyła z Wiślicy i dzisiaj dotarła na Jasną Górę.

Jak podkreślił w homilii biskup kielecki, wyjątkowość tegorocznej pielgrzymki wynika nie tyle z ograniczeń pandemicznych, ale właściwej dla tego roku liturgicznego refleksji nad Eucharystią. Przypomniał także hasło pielgrzymki: „Jestem tylko dla Ciebie” oraz „duchowe bogactwo Kościoła”, wynikające z trwającego Roku św. Józefa i Roku św. Rodziny.

- Przez te osiem dni [pielgrzymowania] Jezus Eucharystyczny był dla nas i był obecny pośród nas, bo On jest zawsze ten sam, wczoraj, dziś i na wieki – mówił bp Piotrowski. – Dziś, u stóp Jasnogórskiej Pani w Kaplicy Jej Cudownego Obrazu i w roku jubileuszowym 850 lat bazyliki kieleckiej, pozdrawiam was, utrudzeni pielgrzymi i dzielę z wami tę radość, że tutaj jesteśmy, zgodnie z życzeniem Maryi: uczyńcie wszystko, cokolwiek Jezus wam powie – mówił. Zaznaczył także, że choć wymagania Jezusa nie są łatwe, ale „w nich odzwierciedla się całe życie chrześcijańskie”.

Reklama

Nawiązując do odbytej pielgrzymki kieleckiej, której bp Piotrowski był uczestnikiem, zauważył, że przepowiadanie pielgrzymkowe ks. prof. Stefana Radziszewskiego – proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie, „pomogło do zrozumienia naszego chrześcijańskiego powołania” oraz tego, że „na pielgrzymce rodzi się nowy człowiek”.

Zauważył także, że „Maryja dla Boga nie była narzędziem, ale wypełniała rolę Matki Mesjasza, bo z Niej przyszło na świat Wcielone Słowo (…). Bez Wcielenia nie byłoby krzyża, nie byłoby Eucharystii”.

Bp Piotrowski, stwierdzając liczne możliwości pielgrzymowania do sanktuariów, podkreślił zarazem, że „w sanktuariach trzeba słuchać Jezusa, do którego prowadzi nas Maryja, najlepsza z Matek”.

Przypomniał także liczne tytuły Maryi, przysługujące Jej w cudownych wizerunkach w diecezji kieleckiej, zwrócił uwagę na wymagania wobec chrześcijan z jednej strony, a z drugiej na różne formy restrykcji i prześladowań wobec nich, także w Polsce, gdzie „ciągle komuś przeszkadzają krzyże, kapliczki, bijące dzwony, procesje i pielgrzymki”.

- Nasza pielgrzymkowa szkoła wiary, nadziei i miłości (…) uzdalnia nas do pojednania i przebaczenia. Dziękujemy Maryi za pielgrzymkowe dni – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.

2021-08-13 20:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: Wielki Post to nasza osobista droga do Bożej miłości

[ TEMATY ]

Środa Popielcowa

bp Jan Piotrowski

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Wielki Post to nasza osobista droga do zrozumienia, czym jest Boża miłość, to jednocześnie czas naszego zwrócenia się do Boga różnymi dyskretnymi drogami, które wskazał nam Pan Jezus, a są nimi jałmużna, modlitwa i post - mówił bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. w bazylice kieleckiej w Środę Popielcową, w koncelebrze z biskupami pomocniczymi, bp. Marianem Florczykiem i bp. Andrzejem Kaletą.

- Jeśli nie żyjemy jak dzieci Boże, jesteśmy wrogami samych siebie, niszcząc w sobie to, co dobre – mówił bp Piotrowski, zachęcając do odnowy bliskości z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy

2023-02-01 10:34

[ TEMATY ]

prezydent

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Od ceremonii oficjalnego powitania przed zamkiem ryskim rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa. Przywódcy mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda przebywa z oficjalną wizytą na Łotwie od wtorku, w środę po powitaniu przez łotewskiego przywódcę nastąpi wzajemne przekazanie najwyższych odznaczeń państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję