Reklama

Polityka

Prezydent: polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe; dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki eksportowe - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Zadeklarował, że będzie wspierał działania polepszające sytuację rolników.

[ TEMATY ]

prezydent

rolnicy

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent, który w sobotę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w Dożynkach Gminy Tarnów w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie), ocenił, że polskie rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, coraz lepiej funkcjonuje, ale - jak dodał - rolnictwo, gdy staje się przemysłowe, "traci element swojskości".

"Jest dla mnie rzeczywiście niezwykłe to, że polscy rolnicy cały czas potrafią wytwarzać wspaniałą, doskonałą żywność, dzięki której zdobywamy kolejne rynki eksportowe" - mówił Andrzej Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To niezwykłe dar, który polscy rolnicy, polska wieś ofiaruje całemu społeczeństwu" – dodał.

Prezydent zapewnił, że w Polsce "żywności nie brakuje i nie zabraknie".

Duda wskazując, że "władze Rzeczpospolitej czynią wszystko, co mogą, aby w jak największym stopniu pochylić się nad polskim rolnictwem i nad polskim rolnikiem, który jest pochylony nad swoim polem", zadeklarował, że będzie rozmawiał z premierem i ministrem rolnictwa nt. kolejnych działań systemowych dotyczących, np. ubezpieczeń rolniczych, wzmocnienia sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych czy ich eksportu.

Reklama

Prezydent zwrócił uwagę, że "jest wiele zadań jeszcze do zrealizowania", chociaż, jak dodał, "wiele się udało zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat". "Ale zadań cały czas jest wiele i polskie rolnictwo będzie zawsze wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa, trzeba wiele elementów zrobić zwłaszcza tych systemowych, chociażby w dziedzinie ubezpieczeń" – tłumaczył.

Poinformował, że będzie rozmawiał na ten temat z premierem i ministrem rolnictwa. Zdaniem Dudy, "potrzebne jest także wzmocnienie realizacji sprzedaży bezpośredniej oraz wybudowanie portu zbożowego w naszym kraju, po to żebyśmy mogli działać sprawniej i sprawniej realizować działania eksportowe". "To wszystko stoi przed nami" - podkreślił.

Jak ocenił Duda, "rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze, że wieś w związku z tym staje się coraz bardziej nowoczesna, że się zmienia".

Zaznaczył jednocześnie, że wieś "zachowuje swoją tradycję, zachowuje swoje wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne". "To jest ogromna wartość polskiej wsi" - powiedział Duda.

"Cieszę się niezwykle, że zwłaszcza na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci tak bardzo wzmocnił się ten komponent tradycji na wsi. Wzmocnił się dlatego, że jest coraz więcej osób w strojach regionalnych, jest coraz więcej Kół Gospodyń Wiejskich, jest coraz więcej tej wspólnej działalności i jest coraz więcej właśnie tego kontaktu międzypokoleniowego" - mówił prezydent.

Reklama

Duda podziękował rolnikom za ich trud. "Wystarczy spojrzeć na te wieńce i korony dożynkowe - ileż z jednej strony kunsztu, ale z drugiej strony także serca i swoistej miłości do tego zboża, do tych płodów rolnych - widać w tych wspaniałych dziełach sztuki - nie waham się tego powiedzieć" – powiedział.

Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju infrastruktury na terenach wiejskich. Wyraził jednocześnie nadzieję, że środki, które będą rozdzielane w ramach polskiego Nowego Ładu w wystarczającym stopniu dotrą także na te tereny.

"Wiadomo, że tam, gdzie infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta, gdzie są możliwości komunikacji, tam gdzie jest dostęp do różnych elementów nowoczesnej współczesności - jak szerokopasmowy Internet - żyje się lepiej, łatwiej, ma się większe możliwości osobistego rozwoju, także i kulturalnego, ma się również większe możliwości zawodowe" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że "równomierne rozwijanie kraju jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju Rzeczpospolitej. "Nie może być tak, że jest głęboka różnica pomiędzy miastem a terenami wiejskimi" - oświadczył prezydent. "Elementem nowoczesnego państwa jest dobrze rozwinięta infrastruktura na terenach wiejskich" - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że nie wrócą już czasy, kiedy na terenach wiejskich likwidowane są komisariaty a poziom bezpieczeństwa spada. "Komisariaty na wsiach nie będą likwidowane, ale będą też przywracane i budowane nowe" - zapewnił Duda.

Zadeklarował, że będzie realizowany program modernizacji ochotniczych straży pożarnych, tak żeby remizy były coraz lepiej wyposażone. "To jest dla mnie budowanie nowoczesnego państwa" - podkreślił prezydent.

Reklama

Ceremonia dożynkowa, w której wziął udział prezydent wraz z małżonką, odbyła się na stadionie w Zbylitowskiej Górze. Poprzedziła ją msza święta w miejscowym kościele. Na oficjalną część złożyła się prezentacja obrzędów i konkurs wieńców dożynkowych – wygrał go wieniec przygotowany przez mieszkańców miejscowości Jodłówka-Wałki. W programie dożynek były też prezentacje kulinarne, występy i koncerty.

Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł podkreślił, że miejscowi rolnicy kultywują tradycję przekazaną przez przodków. Jak przypomniał, z okolicznych terenów pochodziło wiele zasłużonych dla Polski osobistości, w tym współtwórca ruchu ludowego i premier Wincenty Witos. "Gmina Tarnów, to także gmina nowoczesna, gmina, która się zmienia" - zaznaczył.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ jann/

2021-08-21 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy prezydent Polski może być wierzącym i praktykującym katolikiem?

[ TEMATY ]

prezydent

Anna Przewoźnik/Niedziela

Różnego rodzaju media mętnego nurtu, karmiące się ideologią postmodernizmu - dla której jedyną zasadą jest brak zasad (a więc relatywizm i anarchizm poznawczy oraz moralny), a także ideologią neoliberalizmu, która całe życie osobiste i społeczne pragnie zredukować do logiki rynku: podaż – popyt, krytykują prezydenta elekta Andrzeja Dudę, że w pierwszym dniu po wyborze modlił się na Jasnej Górze. Rzekomo tymi głosami wyrażają „troskę” o ateistów, agnostyków, dewiantów i różne grupy ludzi zagubionych moralnie oraz osoby czyniące z laickości państwa (cokolwiek to oznaczałoby) rzecz świętą, bezdyskusyjną i niepodważalną. Mimo tego iście dogmatycznego i mało dialogowego podejścia, warto zastanowić się, czy wiara prezydenta elekta, przeżywana na co dzień, a nie tylko na pokaz, to zagrożenie dla demokracji i bycia prezydentem wszystkich Polaków, czy wartość dodana? Szukając odpowiedzi na to pytanie należy także sięgnąć do historii Polski, która wyraźnie pokazuje, że Jasna Góra jest dla Polaków szczególnym miejscem, przez co rozumnie rządzący przybywali tam, aby zamanifestować swoją więź z narodem, a rozumnie wierzący przywódcy, aby prosić Boga przez przyczynę Królowej Polski o opiekę i potrzebne łaski dla należytego wypełnienia powierzonych sobie zadań troski o dobro wspólne, któremu na imię Rzeczypospolita. W artykule Czytelnik nie znajdzie gotowej odpowiedzi na to „zaczepne” pytanie. Pragnę za to zaprosić Go do pewnego współmyślenia i osobistej konkluzji.

Wyznawcy starożytnego ateizmu walczyli z Bogiem, który według nich nie istniał. Była to więc walka z przysłowiowymi „wiatrakami”. Ateizm nowożytny bazujący na istnieniu człowieka jako podmiotu myślącego oraz odwołujący się do nauk przyrodniczych, kosmologii, fizjologii mózgu, biologii oraz socjologii stawia sobie za szczytny cel przywrócenie człowieka – człowiekowi. Ojciec nowożytnego ateizmu Ludwig Feuerbach mówił o alienacji, tzn. zagubieniu się człowieka, jego odczłowieczeniu. Źródło alienacji upatrywał w religii. Jedynym zaś lekarstwem na patologiczny stan alienacji (wyobcowania osoby) miał być powrót człowieka do samego siebie poprzez zaakceptowanie swojej absolutnej przynależności do przyrody. Ateizm nowożytny zamyka więc człowieka w obszarze natury. Chcąc być walką „człowieka o człowieka” prowadzoną pod płaszczykiem naturalizmu, racjonalizmu i humanizmu, ateizm w rzeczywistości redukuje osobę ludzką do świata materii, niszcząc ją. Na ten ważny fakt wskazywał już w 1944 r. wielki myśliciel - o. Henri de Lubac w dziele pt. Dramat humanizmu ateistycznego. Przed tak rozumianym humanizmem przestrzegali w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Nowy ateizm jest zjawiskiem złożonym. Obejmuje m.in. ateizm akademicki, kulturowy i denuncjatorski. Zwolennicy pierwszego z nich uważają, że ateizm jest czymś oczywistym i to teiści muszą dowieść istnienia Boga. Wyznawcy ateizmu kulturowego krytykują religię, a w sposób szczególny chrześcijaństwo, powołując się na założenia hedonizmu oraz konsumpcjonizmu i pytając się zarazem złośliwie, co daje religia człowiekowi tu i teraz. Najbardziej złowrogi rodzaj ateizmu prezentują przedstawiciele ateizmu denuncjatorskiego.
CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: Moja pierwsza encyklika wiele zawdzięcza myśli św. Augustyna

2025-05-17 08:05

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Papież Leon XIV

Prevost

Pawia

© Vatican Media

22 kwietnia 2007 — Pawia. Nieszpory w bazylice św. Piotra «in Ciel d'Oro»

„Jestem synem św. Augustyna” tymi słowami Leon XIV przedstawił się światu z Loży Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra, podkreślając swoją przynależność do zakonu założonego w 1244 r., który czerpie ze świętości i mądrości biskupa Hippony. Robert Francis Prevost złożył śluby zakonne w 1981 r., a w latach 2001 – 2013 był przełożonym generalnym augustianów. To pierwszy augustianin, który zasiadł na Stolicy Piotrowej. Jak wyznał kardynałowi Filoniemu, w pierwszej chwili chciał wybrać jako swoje imię papieskie – Augustyn, dopiero później zdecydował się na imię Leon XIV. W każdym bądź razie obecny Papież jest w szczególny sposób związany z duchowością św. Augustyna, jednego z największych myślicieli chrześcijańskich.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Z „wiarą w sercu, z nadzieją u boku” - 30. Pielgrzymka ZHP

2025-05-17 17:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

harcerze

ZHP

Karol Porwich/Niedziela

Z „wiarą w sercu, z nadzieją u boku” po raz 30. na Jasnej Górze zameldowali się w dorocznej pielgrzymce druhny i druhowie ze Związku Harcerstwa Polskiego. Modlitwą otoczyli Ojca Świętego Leona XIV oraz dziękowali za życie i pontyfikat Franciszka, którego przesłanie o nadziei uczynili tematem spotkania.

Harcerze otrzymali m.in. pamiątkowe obrazki z przesłaniem papieża Franciszka o nadziei: „Nadzieja nie umarła, nadzieja jest żywa i ogarnia nasze życie na zawsze. Nadzieja nie zawodzi”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję