Reklama

Niedziela Świdnicka

Ostatnie pożegnanie Medarda Plewackiego - aktora, pedagoga, nauczyciela

Dziś we Wrocławiu odbyły się uroczystości pogrzebowe Medarda Plewackiego, zasłużonego aktora, pedagoga, nauczyciel fonetyki dolnośląskich kleryków.

[ TEMATY ]

Wrocław

bp Ignacy Dec

Medard Plewacki

Ks. Grzegorz Umiński

Obrzęd ostatniego pożegnania Medarda Plewackiego

Obrzęd ostatniego pożegnania Medarda Plewackiego

Mszy św. pogrzebowej w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Karmelkowej przewodniczył bp Ignacy Dec.

- Dzisiaj podczas pożegnania śp. Medarda Plewackiego do wieczności, duchowieństwo dolnośląskie wyraża moimi ustami serdeczną wdzięczność wobec niego, za uczenie nas kultury wypowiadanego słowa. Jako kapłani jesteśmy przecież sługami słowa Bożego, a przepowiadania słowa Bożego od strony formy uczył nas dziś żegnany Pan Medard – mówił biskup senior diecezji świdnickiej.

ks. Grzegorz Umiński

Medard Plewacki

Medard Plewacki

Reklama

Medard Plewacki urodził się w 1929 roku w Gniewkowie k. Inowrocławia. Zadebiutował na scenie Teatru Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w 1955 roku. Na swoim koncie miał występy na deskach wielu teatrów, pojawiał się również na szklanym ekranie. Aktor na emeryturze udzielał się jako pedagog i prowadził zajęcia z fonetyki, m.in. dla kleryków w seminariach duchownych we Wrocławiu, Świdnicy i Legnicy. Do samej śmierci udzielał się jako aktor i lektor. Wielu kleryków świdnickiego seminarium zapamiętało Pana Medarda, jako cierpliwego, wymagającego pedagoga, który kładł nacisk przede wszystkim na poprawną wymowę i dykcję przyszłych kapłanów, co było i jest niezmierne ważne podczas publicznego zabierania głosu.

ks. Grzegorz Umiński

Procesja żałobna

Procesja żałobna

- Panie Medardzie, oto wybiła godzina pożegnania cię do wieczności, w tej wrocławskiej świątyni. Nad twoją urną dziękujemy Bogu za ciebie, za dobro które przekazał nam tu na ziemi przez twoje szlachetne życie, przez twoją szlachetną, kompetentną posługę. Dziękujemy tobie za dar uczenia nas kultury wypowiadanego słowa, także słowa Bożego, które Bóg wkłada w nasze usta i kieruje do swojego ludu. Pełni wiary i wdzięczności prosimy dobrego i miłosiernego Boga, który był dla ciebie najważniejszy, aby cię przybrał w szaty zbawienia – mówił w słowach pożegnania bp Dec.

ks. Grzegorz Umiński

Uroczystości na cmentarzu

Uroczystości na cmentarzu

- Dziś żegnamy mistrza, który uczył nas, który uczył nas tak kształtować słowo ludzkie, żeby jak najlepiej mogło wypowiedzieć tajemnicę Boga niewidzialnego – napisał w kondolencjach bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki.

ks. Grzegorz Umiński

Obrzędy na cmentarzu

Obrzędy na cmentarzu

Urna z prochami zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Zabrodzkiej we Wrocławiu.

2021-10-02 22:30

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław – Dom Edyty Stein

Niedziela wrocławska 41/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Wrocław

Edyta Stein

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

W październiku mija 125. rocznica urodzin współpatronki Europy Edyty Stein. We Wrocławiu – jak sądzę – osoby niedocenianej i zapomnianej. Tymczasem opowieść o wrocławskim okresie życia Edyty Stein, począwszy od narodzin aż po studia na Uniwersytecie Wrocławskim, jest niezwykle bogata. Weźmy matkę Edyty – Augustę. To po niej przyszła patronka Europy odziedziczyła cechy, które zdecydowały o jej życiu – upór, konsekwencję, pracowitość, zaufanie, poszanowanie ludzkiej wolności, a nade wszystko wiarę. Te cechy uwidoczniły się, kiedy Augusta – dotąd opiekująca się gromadką dzieci – po śmierci męża postanawia wbrew radom rodziny przejąć zadłużone przedsiębiorstwo. Kolejne lata pokazują heroiczną walkę Augusty o materialny byt rodziny, pokazują częste zmiany wynajmowanych czynszowych mieszkań. Z ul. Dubois wdowa z dziećmi przeniosła się na ul. Kurkową, a potem na Myśliwską, Henryka Pobożnego i Roosevelta, aby ostatecznie po wielu latach osiąść w zakupionej kamienicy przy ul. Nowowiejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Warto pięknie żyć - 5. rocznica śmierci Helenki Kmieć

2022-01-22 22:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Archidiecezja Krakowska

- Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Dnia Islamu czytane będą fragmenty Biblii i Koranu nt. nadziei

2022-01-25 17:43

[ TEMATY ]

Biblia

Koran

Dzień Islamu

Archiwum Redakcji Rzeszowskiej

Fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do nadziei czytać będą katolicy i muzułmanie podczas obchodów przypadającego jutro XXII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiciele obydwu religii będą też modlić się o to, aby “dzielili się ze sobą i innymi ludźmi świadectwem głębokiej wiary, niezłomnej nadziei i prawdziwej miłości w naszym pielgrzymowaniu do Boga”.

Wydarzeniu towarzyszy hasło: "Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei". Podobnie jak przed rokiem, z powodu pandemii spotkanie odbędzie się wyłącznie w formule on line i będzie transmitowane na kanale YouTube (https://youtu.be/TmTgJwt-0bc).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję