Reklama

Aspekty

Święcenia kapłańskie w Głogowie

Bp Tadeusz Lityński 11 grudnia udzielił święceń kapłańskich dwóm diakonom naszej diecezji. Uroczystość święceń odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie.

[ TEMATY ]

Głogów

święcenia kapłańskie

Kamil Krasowski

Święcenia kapłańskie przyjęli dk. Konrad Jasiewicz pochodzący z parafii pw. Narodzenia św. Jana Reklama Chrzciciela w Kolsku oraz Rafał Zbrożek pochodzący z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach.

- Dzisiaj przeżywamy ważną i radosną uroczystość dla wspólnoty diecezjalnej, bowiem bardzo ważnym jest wydarzenie święceń kapłańskich. To ważne wydarzenie dla wspólnot parafialnych, diakonów, ich rodzin. Wieńczy ono dzieło wieloletniej formacji. Posługa, w której Chrystus formuje kapłanów zawsze wymagała od powołanych odwagi wobec zewnętrznych przeciwności, całkowitego zawierzenia i zaufania Mistrzowi z Nazaretu, modlitwy dawania świadectwa, ofiary - mówił na początku homilii pasterz diecezji.

- Treścią kapłańskiej posługi jest dawanie Imienia Jezusa Chrystusa. Jak bardzo pięknym darem jest, gdy w momencie udzielania Komunii świętej możemy mówić: "Ciało Chrystusa", w słowach konsekracji wypowiadane słowa: "To jest Ciało Moje, to jest Krew Moja", a w sakramencie pokuty i pojednania: "Ja odpuszczam Twoje grzechy". Kapłaństwo jest właśnie po to, by dawać Imię Jezusa, do takiej posługi upoważnić może tylko Bóg - kontynuował bp Lityński.

- Dzisiejszy świat pokazuje nam jak wśród licznych głodów jest także ciągle głód słowa, słowa, którym dajemy miłość - dar, dzięki któremu człowiek żyje. Nasze własne słowo, własna miłość będą często zbyt słabe i niewystarczające, by zaspokoić głód ludzi, do których Bóg nas posyła. Mamy dawać więcej, mamy dawać Boga i to właśnie jest sensem kapłańskiej posługi. To jest sens tej posługi, do której odczytali swoje powołania nas bracia - dodał biskup.

Ks. Rafał Zbrożek o święceniach prezbiteratu: Zobacz

Ks. Konrad Jasiewicz o swojej drodze do kapłaństwa: Zobacz

ks. Tadeusz Kuźmicki, ojciec duchowny w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym o dzisiejszych święceniach prezbiteratu: Zobacz

- Zostać kapłanem, to być tam, gdzie jest Jezus - szukać Go, być do Jego dyspozycji, słuchać, iść za Nim. I kapłaństwo przynosi owoce tylko wtedy, gdy jest zakorzenione w tajemnicy krzyża i zmartwychwstania. Wyrażam nadzieję, że nasi bracia, dzięki okresowi formacji, różnych prób i doświadczeń są dojrzali, aby pomagać innym zakorzeniać się w tajemnicy krzyża i zmartwychwstania naszego Pana, że są dojrzali do tego, żeby towarzyszyć innym w drodze do poznania Pana i że w ich życiu będzie ujawniało się dzieło Bożej miłości - zakończył ksiądz biskup.


2021-12-11 13:47

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiana terminu III edycji uroczystości Lubuski Samarytanin

[ TEMATY ]

Głogów

lubuski samarytanin

Karolina Krasowska

Po konsultacjach z Organizatorami i Członkami Kapituły wyróżnienia Lubuski Samarytanin, Ksiądz Biskup Diecezjalny postanowił o przeniesieniu w czasie III edycji uroczystości, które miały mieć miejsce 6 lutego 2021 roku w Głogowie.

W marcu br. zostanie dookreślony termin wyróżnienia Lubuski Samarytanin, którego celem jest promocja oraz przybliżenie opinii społecznej osób i instytucji, które podejmują przykładną, oddaną, bezinteresowną i holistyczną służbę względem osób chorych, cierpiących oraz ich rodzin.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas ukoronowania cierniem

2022-07-05 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Przywódcy żydowscy żądają od Piłata, aby skazał Jezusa na ukrzyżowanie. Ukoronowanie cierniem staje się najbardziej ekspresywnym momentem w całym objawieniu. Jezus jest wyśmiany, jednakże prawdziwie jest Królem, ponieważ Jego królewskość jest „inna” niż ta z tego świata.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze: apostolstwo chorych jest najcenniejszym w Kościele

2022-07-06 15:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

BP Jasnej Góry

Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. - To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych - mówił.

Zauważył, że łatwo jest kochać życie, wyznawać wiarę i mówić, że Jezus jest naszym Panem, gdy wszystko idzie dobrze, gdy życie jest beztroskie i łatwe, ale nie wtedy, gdy „nie można zejść z łóżka, trzeba doczołgać się do łazienki, gdy nie można przełknąć kawałka chleba, gdy tępo patrzy się w sufit i każda minuta to wieczność, gdy nie ma się włosów tylko perukę, gdy nic nie boli, a boli tylko życie i nic się nie chce”. Jak podkreślał kaznodzieja właśnie wtedy, „gdy masz swój Ogrójec, a nie Górę Błogosławieństw, zimny, ciemny i straszny, staraj się nie zwrócić Bogu biletu, staraj się powiedzieć - Jezu ufam Tobie! Tylko Tyś jest Panem i choć nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego …, ale ofiaruję Tobie to razem z krzyżem, ofiarowuję to, jak perłę, Ty wykorzystaj to jak trzeba”. Powierzył chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem: „Jej was powierzamy z waszym wieloimiennym cierpieniem, z doświadczeniem własnej bezradności i bezwolności, z bólem fizycznym, psychicznym i duchowym, z pustką i poczuciem wymykającego się i kończącego życia, z doświadczeniem straty, opuszczenia, samotności, lęku, beznadziei, bycia nie u siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję