Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Za wstawiennictwem Prymasa Wyszyńskiego modlono się o pokój

- Bł. Prymas Wyszyński jest dla nas bardzo wielkim darem ze swoją postawą miłości Boga i człowieka, także tego, który ma nas w nienawiści, postawą przebaczania, które jest podstawą jedności - przypomniano podczas drugiego nocnego czuwania na Jasnej Górze w cyklu „Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki”. Rozpoczęło się ono Apelem Jasnogórskim w niedzielę, 27 lutego, a zakończyło Mszą św. o północy. Modlitwę poprowadzili Rycerze Kolumba.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rycerze Kolumba

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Przychodzimy dziękować za beatyfikację, ale także prosić za wstawiennictwem błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego o pokój na Ukrainie, dla naszej Ojczyzny i całego świata. Bo kto jak nie Błogosławiony bardziej doświadczył tragedii wojny i prześladowań przez władzę i służby ustroju komunistycznego. Dzisiaj kontynuatorzy tego ustroju wzniecają drogę wojenną w sąsiednim kraju – mówił Stanisław Dziwiński, Radca Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Program duchowy czuwań nawiązuje do ogłoszonego przez kard. Wyszyńskiego, na progu Wielkiego Postu w 1967 r., listu pasterskiego z programem ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Bł. Prymas pisał w nim, że „dziś coraz częściej dochodzimy do wniosku, że wszystkie księgi, traktaty i układy międzynarodowe są bezsilne wobec olbrzymiego zamówienia zagrożonego świata na większą jeszcze miłość”.

- Dzisiaj tyle narodów toczy wojnę i wysyła do siebie pociski, którymi godzi przeciwnika z iście Kainową logiką. Matko Pokoju, która Synowi swojemu podsuwałaś pierś napełnioną mlekiem z nieba, jak mówi nam liturgia, spraw niechaj w Twoich dłoniach te pociski, które ludy zasobne wysyłają do głodnych zamieniają się w chleb. Spraw Matko, żeby te ciężkie rakiety, które ustawia świat przemieniły się w pokarm dla ginących z głodu – proszono w modlitwie.

Podziel się cytatem

Reklama

Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zwróciła uwagę w swojej konferencji także na wielkie znaczenie nauczania kardynała o szacunku do człowieka i o prawach człowieka oraz przede wszystkim na jego postawę życiową, która była realizowana w duchu Chrystusowego niesienia pokoju i przebaczenia.

Nocne czuwania w cyklu „Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki” wpisują się także w przygotowania do planowego na 3 maja narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, które odbędzie się na Jasnej Górze.

- Czuwania na Jasnej Górze są dziękczynieniem, ale pozwalają również zgłębiać nauczanie błogosławionego - powiedziała Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. - To był człowiek nie na jedno pokolenie. Bóg dał w historii naszego narodu takie filary, które wspierają całość i dlatego warto się na nich opierać - zauważyła.

Organizatorami czuwań są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem.

Kolejne czuwanie z 27 na 28 marca poprowadzi katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

2022-02-28 12:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruńscy rycerze Kolumba u św. Wojciecha

W dniach 27-28 kwietnia członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba działającego na terenie diecezji toruńskiej uczestniczyli w odpuście ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Przedstawiciele wspólnoty rycerskiej reprezentowali Radę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu działającą przy parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie II oraz Radę im. Sługi Bożego kard. Prymasa Stefana Wyszyńskiego z Brodnicy działającą przy parafii pw. św. Katarzyny. Toruńscy i brodniccy rycerze stanowili oficjalną delegację na uroczystościach. Opiekę duchową sprawował ks. Paweł Dąbrowski, wikariusz parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu, który na co dzień jako lektor rady toruńskiej wspomaga w duszpasterstwie rycerskim kapelana toruńskich Rycerzy Kolumba ks. kan. Jana Ropla, proboszcza tejże parafii.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2022-07-06 15:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjnie koniec czerwca to czas zmian personalnych, dotyczących duchowieństwa diecezjalnego. Biskup Gliwicki Jan Kopiec wręczył dekrety Księżom Proboszczom, Wikariuszom oraz duchownym kierowanym do innych zadań w ramach lokalnego Kościoła. Poniżej znajduje się lista aktualnych zmian personalnych w Diecezji Gliwickiej.

Przejścia na emeryturę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję