Reklama

Niedziela Sandomierska

Siła młodych serc - maturzyści diec. sandomierskiej (I grupa)

Życzę wam byście zdali maturę celująco i zaręczam, że nawet jak wyjedziecie z naszej diecezji, to i tak zostaniecie w moim sercu - mówił do maturzystów na Jasnej Górze bp Krzysztof Nitkiewicz.

Ponad 600 uczniów z 8 dekanatów diec. sandomierskiej przybyło do Sanktuarium w przedmaturalnej pielgrzymce. Każdy otrzymał różaniec i obrazek Matki Bożej do powieszenia na szyi z modlitwą o zdaną maturę i dobre wybory na przyszłość.

- Wyjechaliśmy z naszych domów, żeby zbliżyć się do serca Matki. Teraz kiedy czekają nas bardzo trudne wybory i nie wiemy co z nami będzie, co Bóg nam przygotował, chcemy uklęknąć, oddać wszystko co mamy i zaufać Maryi – mówiła maturzystka Julia.

Prosimy Matkę Bożą o dobre wybory życiowe, bezpieczną przyszłość dla Polski i o pokój w Ukrainie - mówili maturzyści.

- Nasi rówieśnicy ze Wschodu są do nas podobni, nie czujemy różnic, bardziej dostrzegamy, to co nas łączy. Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie w swoim kraju. Dzisiaj, to my zapewniamy schronienie im, ale wierzymy, że już niedługo będą mogli odbudować to bezpieczeństwo u siebie - powiedział maturzysta Rafał.

Jak dodał, jego największym marzeniem jest wstąpić do Wojska Polskiego. - Obecna sytuacja, która toczy się w Ukrainie tylko upewniła mnie w przekonaniu, kim chcę być. Jeżeli trzeba będzie bronić naszych granic, to chcę być na to gotowy - zaznaczył.

Natomiast Kacper zauważył, że ten ostatni czas pokazuje Polaków jako chrześcijan. Pomagamy, jesteśmy solidarni i potrafimy się zjednoczyć. - Jesteśmy teraz sercem z Ukraińcami. Oni są bardzo blisko nas. Taka krzywda mogła dotknąć każdego. Tym bardziej powinniśmy im pomóc nie tylko przekazując dary, ale również modlitwą. To jest jedyna rzecz, na którą mamy wpływ, bo dajemy to z serca - zaznaczył maturzysta.

Dawid dodał, że wszystkim maturzystom towarzyszą podobne intencje: modlitwą wspieramy wszystkich maturzystów - tak najpiękniej możemy pomóc. Życzymy, żeby każdy z nas zdał maturę i wybrał właściwą drogę.

- Został miesiąc do matury i chcę go przeżyć w spokoju i zastanowieniu się nad swoim życiem. Mam nadzieję, że dzięki modlitwie wszystko się uda. Przez pandemię byliśmy zmuszeni do samodzielnej nauki, dużo nas to kosztowało. Teraz oddajemy to wszystko - powiedziała Izabela.

Reklama

Maturzyści rozpoczęli pielgrzymkę spotkaniem w Sali o. Kordeckiego, w czasie którego wysłuchali świadectw dwóch studentek: jedna podzieliła się historią swego „cudownego” nawrócenia, druga, przedstawicielka Ruchu Czystych Serc, zgłębiła temat „od zagubionej nastolatki do odkrycia Boga i życia z pasją”.

- Poprzez zdanie egzaminu maturalnego przyjmujecie nowe zadania, jednocześnie zwiększa się wasza odpowiedzialność nie tylko za was samych, ale także za innych. Świat jest pełen wyzwań, za które musimy czuć się odpowiedzialni. Musicie chwycić za ster życia zawsze patrząc na Pana Boga – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Kaznodzieja zauważył, że młodzi już wykazali się odpowiedzialnością podczas pandemii, uczestnicząc w zajęciach zdalnych przy ograniczonym dostępie do nauczyciela. - Wiemy, że bardzo wtedy brakowało wam wspólnoty, dlatego teraz jest jeszcze większa potrzeba obecności Boga - mówił.

Biskup Nitkiewicz życzył maturzystom, żeby zdali maturę celująco i zaręczył o modlitwie. - Zaręczam, że nie opuszczę was nawet jak wyjedziecie z naszej diecezji, to i tak zostaniecie w moim sercu - mówił biskup sandomierski.

„Dobry pielgrzym, to szczęśliwy pielgrzym” - to hasło uczniów sandomierskich. Jak zauważył ks. Jan Kania Diecezjalny Duszpasterz Dzieci i Młodzieży, wiemy, że młodość jest czasem radości i uśmiechu, a młodzi potrzebują siły, która płynie od Matki Bożej, ta ich obecność jest tego żywym przykładem.

- Pragniemy, żeby maturzyści wyjechali z Jasnej Góry ze spokojem i pewnością, że Bóg się o nich troszczy, a Maryja będzie ich prowadzić, jeżeli tylko nie puszczą Jej ręki - dodał kapłan.

Reklama

Jutro do sanktuarium przybędzie druga grupa maturzystów diec. sandomierskiej. W sumie modlić się ma ok. 1,4 tys. młodych.

Izabela Tyras/Maria Bareła @JasnaGóraNews

2022-04-07 17:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. To już tradycja, że z różnych stron Polski, przed egzaminem dojrzałości, z modlitwą zawierzenia i prośbą o światło Ducha Świętego na wybory życiowych dróg, przybywają uczniowie ostatnich klas szkół średnich. Ten rok szkolny inaugurują młodzi z diecezji rzeszowskiej. Dziś przybyli z okolic Jasła i Gorlic, jutro i w piątek dotrą z innych części Podkarpacia.

- Prosimy przede wszystkim o pomyślne zdanie matury, bo jest trochę stresu, zwłaszcza ze względu na zmiany, czyli ustną maturę, ale jesteśmy dobrej myśli. Modlimy się też o łaski potrzebne na dalsze życie, bo matura to furtka do przyszłości - powiedziały maturzystki, Wiktoria i Oliwka z II LO z Jasła. Przy okazji pielgrzymki poznawały też Jasną Górę, bo były tu pierwszy raz.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję