Reklama

Kościół

ŚRK prosi Cyryla o interwencję ws. rozejmu wielkanocnego

Światowa Rada Kościoła zwróciła się do patriarchy moskiewskiego Cyryla z prośbą o jego publiczną interwencję w sprawie zawieszenia broni „choćby na kilka godzin” w czasie prawosławnych świąt Wielkanocy. Miałoby to umożliwić prawosławnym i grekokatolikom Ukrainy i Rosji oraz całego świata pokojowe obchody świąt, które w kalendarzu juliańskim wypadają w tym roku 24 kwietnia.

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Artur Stelmasiak

Sekretarz generalny ekumenicznej organizacji, skupiającej 352 Kościoły prawosławne, protestanckie, starokatolickie i anglikańskie, ks. Ioan Sauca zawarł tę prośbę w liście do zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Po raz drugi od początku rosyjskiej inwazji zwrócił się on listownie do patriarchy Cyryla. Za pierwszym razem prosił go o mediację i pomoc w zakończeniu działań wojennych.

- Tragiczna i brutalna wojna w Ukrainie, rozpoczęta w przeddzień okresu Wielkiego Postu spowodowała wiele niewinnych ofiar wśród cywilów, kobiet i dzieci, doprowadziła do olbrzymich zniszczeń, wysiedleń i milionów uchodźców. Ludzie są w wielkiej rozpaczy i cierpią – napisał ks. Sauca.

Poinformował Cyryla, że codziennie otrzymuje od wiernych z Rosji i Ukrainy prośby o to, by zwrócił się do niego w sprawie poszukiwania pokojowego zakończenia konfliktu, wspierając dialog, a nie konfrontację, aby położyć kres rozlewowi krwi.

Reklama

- Jestem świadomy, że nie jest w Waszej mocy zatrzymanie wojny lub wpłynięcie na tych, którzy mają taką moc decyzyjną. Ale wierni oczekują od Waszej Świątobliwości słów pocieszenia. Myślą, że wpływ mogłoby wywrzeć to, gdyby [Wasza Świątobliwość] wystąpił z publicznym oświadczeniem i prośbą, jako duchowy ojciec milionów prawosławnych Rosji i Ukrainy – przekonywał sekretarz generalny ŚRK.

Ujawnił, że docierają do niego wieści o planach atakowania świątyń w czasie wielkanocnych liturgii w noc paschalną, by szerzyć jeszcze więcej terroru, strachu, wzajemnych oskarżeń i demonizacji. - Od początku działań wojennych nie przestajemy prosić przywódców politycznych o zawieszenie broni i powrót do stołu dialogu, ale bezskutecznie. Przeciwnie, w obecnych okolicznościach wszyscy widzimy, że wojna uległa nasileniu, co wskazuje, że pokoju nie można osiągnąć tak szybko, jak wszyscy byśmy tego chcieli i oczekiwali – przyznał rumuński duchowny prawosławny.

Dlatego skierował do Cyryla „pokorną prośbę” o to, by publiczne poprosił „o zawieszenie broni na co najmniej kilka godzin podczas liturgii Zmartwychwstania”. Pozwoliłoby to żołnierzom i cywilom uściskać się i wymienić wielkanocne życzenia, „uciszyć na chwilę bomby i pociski, a zamiast tego wsłuchać się w triumfalny dźwięk dzwonów kościelnych i radosny śpiew wiernych”. – Niech tak krótkie zawieszenie broni będzie przedsmakiem i dowodem na to, że można osiągnąć trwały pokój – napisał ks. Sauca.

2022-04-19 20:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moskwa: Putin wziął udział w liturgii wielkanocnej pod przewodnictwem patriarchy Cyryla

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Putin

twitter.com/agencja_KAI

Patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I przewodniczył liturgii wielkanocnej w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Krótko po północy zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego złożył wiernym życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. W Boskiej Liturgii, która była transmitowana na żywo przez telewizję w całym kraju, wziął udział także prezydent Władimir Putin.

Podczas liturgii Cyryl nie poruszył tematu wojny na Ukrainie. W kazaniu powiedział m. in., że pierwszą rzeczą, jaką każdy chrześcijanin powinien wynieść z Wielkanocy, jest "absolutna pewność ostatecznego zwycięstwa prawdy", ponieważ właśnie po to Zbawiciel cierpiał i zmartwychwstał. „Oznacza to, że wszyscy chrześcijanie są po stronie zwycięstwa, niezależnie od tego, jak trudne jest ich codzienne życie” - powiedział. "I niech Pan pomoże nam zachować to poczucie udziału w wielkim zwycięstwie naszego Zbawiciela nad grzechem, nad klątwą, nad śmiercią" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymki z diec. sandomierskiej i zielonogórsko-gorzowskiej już na Jasnej Górze

O pokój dla Ukrainy i świata, w duchu pokuty także za grzechy przeciwko życiu i o nowe powołania kapłańskie i zakonne dotarły na Jasną Górę przed południem dwie piesze pielgrzymki z diec. sandomierskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Jako pierwsi weszli dziś pątnicy z Ziemi Sandomierskiej. - Była radość ze wspólnoty, był duch pokuty, adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie w drodze, dużo spowiedzi - podsumowali pielgrzymi, a przyszło ich 850. Towarzyszyło im hasło: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Najstarsza Kaliska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

2022-08-13 20:17

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Adobe Stock

Prawie 1800 pielgrzymów 385. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 31. Diecezji Kaliskiej weszło 13 sierpnia na Jasną Górę. Do pątników dołączyły trzy grupy rowerowe i grupa biegowa ministrantów. Jako pierwsza na Jasną Górę weszła grupa oliwkowa z Opatówka. Kaliskich pątników witał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Wszystko zaczyna się w rodzinie”.

Kierownikami pielgrzymki byli: ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Łukasz Zawidzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję