Komentarz
Nadciąga pogrom?
Rannych 15 chrześcijan i podpalonych 15 domów, w których mieszkali - to smutny bilans aktów przemocy wymierzonych w chrześcijańską wspólnotę w Karaczi, na południu Pakistanu. Teraz 700-osobowa grupa wyznawców Chrystusa boi się wychodzić z domów. W Pakistanie mniejszości chrześcijańskiej nigdy nie było łatwo. Ale teraz jest jeszcze gorzej. Coraz słabsza władza centralna oddaje pole talibańskiej ideologii, która groźbami zdobywa posłuch ludności i wymusza na władzy ustępstwa. Celem talibów jest wprowadzenie prawa szariatu w całym państwie. Zgodnie z nim, mniejszości muszą albo przejść na islam, albo płacić „Jizyia” - haracz od niewiernych. Udało się to już zrobić w dolinie Swat, na północnym zachodzie Pakistanu. Tamtejsi chrześcijanie masowo uciekają w inne regiony kraju - tam gdzie wpływy talibów jeszcze nie sięgają. Zdaniem pakistańskich chrześcijan, sytuacja pogarsza się niemal z dnia na dzień. Minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti nie widzi problemu i powtarza, że chrześcijanie mają takie same prawa jak inni.
Wszystko wskazuje na to, że na naszych oczach dokonuje się wstęp do kolejnego antychrześcijańskiego pogromu. Świat nie robi niemal nic, nie wywiera żadnego nacisku na pakistańskie władze, aby zajęły się problemem. Obudzi się, gdy będzie za późno.
Tomasz Musiał
Niemcy
Sympozjum w Polskiej Misji Katolickiej
Reklama
Jak wygląda życie religijne młodych Polaków żyjących w Niemczech? Jak przygotować ich do sakramentu bierzmowania? Jak formować? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy sympozjum zorganizowanego przez Polską Misję Katolicką w Niemczech.
Spotkanie odbywało się w dniach 21-24 kwietnia w Schönstatt pod hasłem: „Bierzmowanie i co dalej? Duszpasterskie problemy sakramentu bierzmowania“. Skierowane było przede wszystkim do księży pracujących z młodzieżą w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Sympozjum przewodniczył bp Edward Janiak z Wrocławia. W swoim wykładzie mówił o potrzebie ewangelizacji, która podejmie podstawy wiary: rozumienie Dekalogu oraz znaczenie sakramentów świętych i Kościoła jako wspólnoty wierzących w życiu młodych ludzi. Wykłady wygłosili również: ks. prof. Marian Zając, ks. dr Paweł Mąkosa i ks. dr Jerzy Smoleń z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Z inicjatywy ks. Stanisława Budynia, rektora Misji, otworzyła się możliwość opracowania w dwóch językach katechizmu dla osób przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania w Polskich Misjach Katolickich na terenie Niemiec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Joanna Mielniczuk
Litwa
Manifestacja polskości w Wilnie
Polacy na Litwie świątecznym pochodem, który przeszedł ulicami wileńskiej Starówki z pl. Niepodległości do Ostrej Bramy, uczczili 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a także 20-lecie założenia Związku Polaków na Litwie (ZPL). W tej swoistej demonstracji polskości wzięło udział ok. 8 tys. osób.
Przemarsz ulicami Wilna połączył ponad 30 organizacji polskich, działających na Litwie. W pochodzie wzięli również udział przedstawiciele polskiego parlamentu: wicemarszałek Sejmu RP Jarosław Kalinowski, senator Maria Pańczyk-Poździej z Komisji ds. Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, poseł Artur Górski z PiS-u oraz ambasador RP na Litwie Janusz Skolimowski.
Trwający 1,5 godziny przemarsz zakończyła Msza św. w kaplicy Ostrej Bramy w intencji wszystkich Polaków.
Mariusz A. Roman
Ludzie
Kard. Oscar Rodríguez Maradiaga
Reklama
Kardynał z Hondurasu Oscar Rodríguez Maradiaga ostrzegł najbogatsze kraje świata, że zmniejszająca się, w związku z kryzysem ekonomicznym, pomoc dla państw najuboższych, przyniesie kolejne cierpienia dla ludności w tych krajach. - Umrze 400 tys. więcej dzieci, a miliony ludzi pogrążą się w ubóstwie - mówił w siedzibie Caritas w Watykanie. Podkreślił, że pomoc dla najuboższych nie jest łaską, ale moralnym obowiązkiem tych, którzy mają więcej. - Obawiamy się - przestrzegał - że najubożsi, którzy najmniej skorzystali na ekonomicznym rozwoju gospodarek światowych, zapłacą największą cenę za głupotę najbogatszych. Wyjaśnił, że ubogie kraje już odczuwają zmniejszenie pomocy, bo bogaci pompują pieniądze w swoje przedsiębiorstwa, wstrzymując w pierwszej kolejności środki na pomoc charytatywną.
Cudzysłów
Myślę, że nawet w relacjach z Kościołem w Chinach, nie tylko dajemy coś, ale również otrzymujemy: te dwie wspólnoty są beneficjentami siebie nawzajem.
Bp John Tong, biskup Hongkongu
Święci są konkretnymi znakami nadziei na przyszłość braterstwa, radości i pokoju.
Kard. Angelo Amato
Bez znaczenia jest, jak często nas straszą, grożą obrażają. Nie zatrzymają nas.
Ignacio Arsuaga - po pobiciu wolontariuszy zbierających podpisy przeciwko nowelizacji ustawy aborcyjnej w Hiszpanii
Krótko
18 maja prezydent Lech Kaczyński zostanie przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI.
Komisja Europejska prognozuje, że Unię Europejską czeka największy kryzys od czasów II wojny światowej. Dochód narodowy 27 państw wspólnoty zmniejszy się w tym roku o 4 proc. Po raz pierwszy KE przewiduje także recesję w Polsce. Nasza gospodarka ma się skurczyć o 1, 4 proc. Przełoży się to na bezrobocie. Według ekonomistów KE, aż 8,5 mln ludzi w tym i przyszłym roku straci pracę.
Czeski Senat ratyfikował Traktat Lizboński. Do tego, aby Czechy go ostatecznie przyjęły, brakuje podpisu prezydenta. Eurosceptyczny Vaclav Klaus zapowiedział, że traktat podpisze dopiero na jesieni, po powtórce referendum w Irlandii.
Rząd USA ogłosił raport o stanie banków, z którego wynika, że ich kondycja finansowa jest lepsza niż obawiali się inwestorzy, i być może nie będą już potrzebne dalsze pożyczki z budżetu, ratujące banki przed upadłością.
Politycy niemieckiej koalicji chcą zaostrzyć przepisy dotyczące posiadania broni, w tym wprowadzić zakaz gier symulujących zabijanie, jak paintball. Krok ten ma być reakcją na masakrę w szkole w miejscowości Winnenden dwa miesiące temu. 17-latek zastrzelił wówczas 15 osób, po czym popełnił samobójstwo podczas próby ucieczki.
Czy w Gruzji doszło do próby puczu wojskowego? Prezydent Michel Saakaszwili twierdzi, że tak. Opozycja utrzymuje, że to prowokacja. 5 maja świat obiegła wiadomość, że jedna z gruzińskich jednostek wojskowych przygotowuje się do puczu. Jej teren został otoczony, a przywódcy rebelii aresztowani.
Izraelczycy popierają atak na Iran. Dwóch na trzech opowiada się za nalotami na irańskie instalacje nuklearne, nawet bez wyraźnej czy domyślnej zgody USA.
Ponad 100 afgańskich cywilów zginęło w wyniku nalotu lotniczego wojsk USA w Afganistanie. Akcja była skierowana przeciw talibom, ale bomby zabiły w większości niewinnych cywilów. Amerykańska administracja zapowiedziała gruntowne wyjaśnienie sprawy.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.