Reklama

Watykan

Kard. Krajewski: do stołu z papieżem w Światowym Dniu Ubogich usiądą bezdomni

W Watykanie do stołu z Papieżem w Światowym Dniu Ubogich, który obchodzony będzie w najbliższą niedzielę, zasiądą przede wszystkim ludzie żyjący na ulicy, ponieważ bezdomność stanowi poważny problem w Wiecznym Mieście. Na ulicach Rzymu mieszka osiem tysięcy osób. W rozmowie z Radiem Watykańskim, wskazał na to kard. Konrad Krajewski, podkreślając, że pomoc najuboższym niesie się codziennie, a wspólne momenty celebracji są potrzebne.

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Ubogich

Karol Porwich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia przypomniał, że papież Franciszek uczy nieodwracania oczu od ubogich i zachęca do kreatywności w niesieniu pomocy. Papieski jałmużnik podkreślił, że kolejne projekty nie są wymyślane przy stole, tylko rodzą się z konkretnych potrzeb. Stąd powstanie przy placu św. Piotra przychodni, łaźni i fryzjera dla ubogich oraz noclegowni. „Przed Dniem Ubogich działamy przede wszystkim praktycznie wydłużając godziny opieki medycznej dla naszych potrzebujących” - zaznaczył kard. Krajewski.

Reklama

„Oczywiście przygotowujemy się do tego dnia, bo jest to pewna celebracja, może nawet jakiś szczególny moment, gdyż wraz z Papieżem - na Eucharystii i przy wspólnym obiedzie - będziemy przeżywać ten dzień, ale staramy się każdego dnia dbać o ubogich” - podkreślił papieski jałmużnik.

Podziel się cytatem

Wskazał, iż list Ojca Świętego na Dzień Ubogich pokazuje nam, co mamy robić: po Eucharystii musi być przedłużenie tego stołu eucharystycznego na stół, przy którym możemy się spotkać.

„Ojciec Święty w tym roku zaprasza znowu do Auli Pawła VI. Będzie około 1200 bezdomnych wraz z wolontariuszami, z którymi zasiądzie do wspólnego posiłku” - podkreślił kard. Krajewski. Jak zauważył, praktyczne przygotowanie od obchodów stanowi to, że w całym tygodniu poprzedzającym ten dzień, wydłużona jest praca ambulatorium pod Kolumnadą Berniniego. Każdego dnia normalnie przyjmuje się tam ok. 70 bezdomnych, szczególnie bez dokumentów. Obecnie jest ich znacznie więcej.

Jałmużnik zwrócił uwagę, iż w przychodni wykonywane są podstawowe działania, jak m.in. badania krwi, USG, a potrzebujący otrzymują bezpłatne leki z apteki watykańskiej. Kard. Krajewski przypomniał, że Ojciec Święty zachęca też, aby każda parafia, wspólnota zakonna, ale także każdy z nas zaprosił do domów bezdomnych. „My, Polacy znamy tą tradycję, bo przecież w Wigilię zawsze zostawiamy puste miejsce dla kogoś, kto mógłby przyjść. W ten dzień Ojciec Święty, nie znając tej polskiej tradycji, zaprasza właśnie w podobny sposób, by każdy z nas po Eucharystii zaprosił tego dnia do swego domu, do wspólnego stołu, choćby jedną osobę potrzebującą” - powiedział kard. Krajewski.

Reklama

Papieski jałmużnik przypomniał, iż w pierwszych dniach swej posługi usłyszał od Franciszka, że na początku będzie mu trudno, ale zobaczy, iż przebywanie z ubogimi stanowi najpiękniejszą część życia chrześcijańskiego. Wskazał też na znaczenie papieskiej zachęty, by nie odwracać oczu od ubogich.

„To bardzo ważne przesłanie, byśmy byli wrażliwi, nawet gdy nie możemy pomóc, byśmy nie byli obojętni. Bo przeciwieństwem miłości jest obojętność. I to chyba najgorsze, co by mogło się nam zdarzyć. Pamiętamy ubogiego, który leżał pod schodami człowieka bardzo bogatego i ten nie zorientował się, że ten ubogi był dla niego. Myślę, że Ojcu Świętemu chodzi właśnie o to, byśmy zauważyli tych, którzy są wokół nas, którzy żyją na naszych klatkach schodowych, przed naszymi domami. Chodzi mu o to, byśmy nie byli obojętni. Bo już samo to sprawi, że będziemy w stanie im pomóc” - powiedział papieskiej rozgłośni kard. Krajewski.

Watykańska przychodnia dla ubogich przyjmowała średnio ok. 700 osób miesięcznie. Ostatnio liczba ta się niemal podwoiła. Po pomoc coraz częściej zgłaszają się ubożejące rodziny i osoby samotne, które z powodu nasilającego się kryzysu nie są w stanie opłacić sobie leczenia.

2023-11-15 13:49

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Światowego Dnia Ubogich w Zielonej Górze

W stołówce diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze odbyły się dziś obchody VI Światowego Dnia Ubogich.

Ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej sprawował Mszę św. w intencji osób bezdomnych, ubogich i potrzebujących. Na co dzień korzystają oni ze stołówki Caritas przy ul. Bema, gdzie dostają ciepły posiłek. Dziś otrzymali oni także symboliczny prezent, którym była czapka na zimę.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: w Essen uczeń zaatakował nożem nauczycielkę

2025-09-05 12:51

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

18-letni obywatel Kosowa, uczeń jednej ze szkół w Essen na zachodzie Niemiec, zaatakował nożem nauczycielkę i zbiegł z miejsca zdarzenia - poinformował w piątek dziennik „Bild”. Kobieta z poważnymi obrażeniami została przewieziona do szpitala. Policja aresztowała sprawcę.

Jak doniósł „Bild”, sprawcą jest 18-letni Kosowianin, uczeń szkoły. Na razie nie wiadomo, czy nastolatek uczestniczył w lekcji, czy wtargnął do klasy. Według wstępnych ustaleń napastnik podszedł do nauczycielki i zranił ją nożem w okolicach klatki piersiowej i brzucha. Kobieta trafiła natychmiast do szpitala i ma zostać poddana operacji. Życie nauczycielki nie jest zagrożone - poinformowała policja.
CZYTAJ DALEJ

Karol Nawrocki: Papież z Chicago zna Polaków i rozumie Polskę

2025-09-05 17:18

[ TEMATY ]

Polacy

Chicago

Papież Leon XIV

Prezydent Karol Nawrocki

Vatican Media

Prezydent Nawrocki na spotkaniu z dziennikarzami

Prezydent Nawrocki na spotkaniu z dziennikarzami

Moja rozmowa z Leonem XIV opierała się na szerokiej wiedzy, jaką niesie w sobie ten Papież o Polsce, a przede wszystkim o Janie Pawle II, największym Polaku w historii XX wieku - powiedział Karol Nawrocki na spotkaniu z dziennikarzami po wizycie w Watykanie. Podkreślił, że to właśnie postać Jana Pawła II zbliża Polaków do Watykanu, a polskiego prezydenta do Papieża Leona.

Prezydent potwierdził, że tematem rozmów w Watykanie była kwestia bezpieczeństwa, sytuacja polskich nauczycieli religii, a także wartości chrześcijańskich, na których opiera się Polska od ponad tysiąca lat. Sam Papież zwrócił uwagę na ważny problem dialogu między pokoleniami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję