Jedynym pięknem w sztuce jest życie ludzkie. Sztuka rośnie, kiedy rosną ludzie, i ginie, gdy oni giną” – powiedział kiedyś George Bernard Shaw. Sztuka to temat przewodni Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, która od 17 lat odbywa się w Targach Kielce. Od lat ta wystawa przyciąga każdorazowo blisko 5 tys. zwiedzających, którym daje możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w sztuce sakralnej i dewocjonaliach, wyposażeniu kościołów, z nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. W ubiegłym roku swoją ofertę prezentowało 250 wystawców z 12 krajów z całego świata. W tym roku wystawa odbywać się będzie w dniach 20-22 czerwca.
W czasie wystawy SACROEXPO wręczany jest medal „Per Artem ad Deum”. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Kapituła, której przewodniczy bp dr Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku do grona laureatów dołączą: polska pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów Antonina Krzysztoń, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej Arvo Pärt oraz włoski rzeźbiarz i złotnik Arnaldo Pomodoro.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczysta gala wręczenia medali odbędzie się 20 czerwca br. w Targach Kielce.
Reklama
Medale wręczane są już od 12 lat w czasie SACROEXPO. Przyznawane są przez Papieską Radę ds. Kultury. Została ona utworzona w 1982 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II, który, gdy decydował o przyznawaniu tej nagrody, podkreślił: „Dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w tych ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata”. W gronie nagrodzonych znaleźli się dotychczas: Pracownia Witraży „Furdyna”, Dobrosław Bagiński, Stanisław Słonina, Leszek Mądzik, Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi, Stanisław Niemczyk, Ennio Morricone, Stefan Stuligrosz, Stanisław Rodziński, Mario Botta, Adam Bujak, Krzysztof Penderecki, Wincenty Kućma i Wydawnictwo Herder.
Muzea Naszych Czasów
W tym roku w Targach Kielce już po raz 7. odbędzie się Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO – impreza dedykowana firmom oferującym produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków. Stały rozwój tej dziedziny wymaga dostępu do wiedzy na temat nowoczesnych technologii i najnowszych produktów. Ta wystawa stanowi platformę do dyskusji, wymiany myśli i nowatorskich pomysłów oraz rozwiązań stosowanych we współczesnym muzealnictwie. Temu wydarzeniu towarzyszy Międzynarodowa Konferencja Muzealników MUZEA NASZYCH CZASÓW, gromadząca dyrektorów i decydentów z zakresu muzealnictwa. Jest to również miejsce integracji środowiska muzealników. W tym roku tematem wiodącym konferencji będzie „Per Artem ad Deum”. Uczestnikami spotkania są głównie dyrektorzy muzeów kościelnych, których w Polsce jest ponad 60.
Mile widzianymi uczestnikami są również wszyscy, którym bliska jest sztuka sakralna, w kontekście zarówno historycznym, jak i współczesnym.