USA
Płacz i szok
Reklama
Ameryka i świat są w szoku po masakrze, jaką urządził 16 kwietnia w kampusie studenckim politechniki w Blacksburgu 23-letni południowokoreański student anglistyki Cho Seung Hui. Zabił 32 osoby, a następnie sam strzelił sobie w głowę. Wszystko zaczęło się o 7.15 rano, kiedy w akademiku zastrzelił swoją przyjaciółkę, z którą wcześniej się pokłócił. Zabił także inną osobę. Po dwóch godzinach wkroczył na jedną z sal wykładowych, gdzie zabił trzydzieści osób.
Dlaczego wcześniej nie reagowano? Co zrobiono w ciągu tych dwu godzin, aby powstrzymać szaleńca? Władze uczelni zbagatelizowały wydarzenie, przekonane, że to tylko pojedynczy incydent. Kosztowało to życie 30 kolejnych osób.
I pytanie podstawowe: Dlaczego Koreańczyk zdecydował się popełnić niespotykaną w historii Ameryki zbrodnię? Na początku mówiono o zemście na przyjaciółce. Później przy ciele Cho Seung Hui znaleziono chaotyczny list, w którym atakuje Amerykanów, nazywając ich „bogatymi dzieciakami” i „kłamliwymi szarlatanami” oraz pisze o „rozpuście”.
Kolejne dni przynosiły nowe szczegóły, rozświetlające osobowość zabójcy. Jego teksty, zdjęcia były pełne przemocy. Wskazywało to na kłopoty, które mogą się zdarzyć, jednak wszystkie ostrzeżenia bagatelizowano.
Postawiono także pytania o dostępność broni w USA. Koreańczyk kupił pistolety w marcu i kwietniu. Czy gdyby nie mógł tak łatwo nabyć broni, uniknięto by tragedii? Jednak na zmianę prawa w tej kwestii za oceanem nie ma żadnych szans.
(pr)
Izrael
Kryzys załagodzony
Mimo wcześniejszego protestu wobec sposobu prezentowania w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie postaci Piusa XII, nuncjusz apostolski w Izraelu uczestniczył 15 kwietnia w uroczystościach upamiętniających zagładę Żydów.
Abp Antonio Franco wyjaśnił, że na zmianę jego decyzji wpłynął list, jaki otrzymał od dyrektora Yad Vashem, który wyraził gotowość do ponownego rozpatrzenia sposobu, w jaki papież Pius XII został przedstawiony na otwartej w 2005 r. nowej ekspozycji historii Holokaustu. Motywując swoją decyzję, watykański dyplomata powiedział, że jego zamiarem „nie było zdystansowanie się od uroczystości, lecz zwrócenie uwagi na nieprawdziwe zaprezentowanie papieża” i cel ten został osiągnięty. Udział nuncjusza w ceremonii był znakiem dobrej woli wobec otwartości szukania prawdy historycznej oraz wyrazem należnego szacunku ofiarom Holokaustu.
Oficjalne obchody Dnia Pamięci Męczenników i Bohaterów zostały zorganizowane w Knesecie oraz w wielu miejscach pamięci ofiar II wojny światowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niemcy
Wystawa dla Ojca Świętego
Ojciec Święty jest wielkim darem nie tylko dla Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa, ale dla całego świata - stwierdził ks. kard. Joachim Meisner, arcybiskup metropolita Kolonii, w czasie ceremonii otwarcia wystawy poświęconej Papieżowi Benedyktowi XVI, z okazji jego 80. urodzin. Kard. Meisner wyraził także głębokie uznanie dla dotychczasowych osiągnięć i dokonań Papieża Benedykta XVI.
W Kolonii przygotowano wymowną wystawę pt. „Benedykt XVI - Papież z Niemiec”. Wiele miejsca poświęcono wizycie Benedykta XVI w Kolonii w 2005 r. z okazji Światowego Dnia Młodzieży.
O.D.W.A. CSSp
Ludzie
Costanza Starace
Costanza Starace, czyli s. Maria Magdalena od Męki Pańskiej, wyniesiona została do chwały ołtarzy 15 kwietnia br. w Castellammare di Stabia k. Neapolu. Założyła ona Zgromadzenie Kompasjonistek Sług Maryi. Jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym został przeprowadzony w latach 1939-42. Jednak w 1944 r. wstrzymała go Kongregacja Świętego Oficjum z powodu nadzwyczajnych zjawisk, z jakimi kandydatka na ołtarze miała w swym życiu do czynienia. Były to nieuzasadnione lęki, ataki wymiotów, długotrwała abstynencja od jedzenia i picia, tajemnicze choroby, ekstazy, stygmaty, opętania diabelskie itp. Według jednych źródeł, pojawiły się one, gdy Costanza miała 20 lat i przyjęła habit tercjarski, według innych - gdy skończyła 30 lat, trwały zaś do 1900 r. Od ataków szatana została uwolniona dopiero wówczas, gdy dokończyła budowy sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego, w którym po śmierci złożono jej ciało.
Beatyfikacja s. Marii Magdaleny od Męki Pańskiej jest 23. od początku obecnego pontyfikatu. Wraz z nią liczba błogosławionych, wyniesionych na ołtarze przez Benedykta XVI wzrosła do 48.
Krótko
Kłopot z dotrzymaniem umowy? Korea Północna jeszcze nie zawiesiła swojego programu atomowego, do czego zobowiązała się w porozumieniu z 13 lutego. Amerykanie dają Koreańczykom jeszcze trochę czasu, choć zaznaczają, że ich cierpliwość też ma swoje granice.
Hiszpania pod rządami socjalistów znowu atakuje Polskę za rzekome prześladowanie weteranów hiszpańskiej wojny domowej. Wielu z nich wstąpiło później do UB.
Badania lekarzy z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists wskazują, że brytyjscy lekarze odmawiają coraz częściej zabijania dzieci poczętych. Mówi się o przełomie w świadomości Brytyjczyków. Rocznie w Wielkiej Brytanii zabija się ok. 200 tys. dzieci w łonach matek.
Po raz pierwszy w najnowszej historii Wilna Polak Artur Ludkowski został wybrany na wicemera litewskiej stolicy. Ludkowski startował w wyborach samorządowych w ramach Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.
Państwo, które ma najniższy przyrost naturalny w Europie, i naród, który wymiera - Rosja pracuje nad ustawą o eutanazji. Sondaże wskazują, że cywilizacja śmierci szerzy wśród Rosjan spustoszenie - ponad połowa ankietowanych chce prawa do eutanazji.
Premier Jarosław Kaczyński przebywał 18 kwietnia z wizytą w Brukseli. Tam czekała na niego wiadomość o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Euro2012. Wiadomość przekazał mu szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.
„Biblia dla rodziny” wydana przez Oficynę Wydawniczą Vocatio otrzymała tytuł „Europejskiej Chrześcijańskiej Książki Roku 2007”. Nagrodę przyznano 13 kwietnia na konferencji wydawców chrześcijańskich w Amsterdamie.
Poczwórne brutalne morderstwo w Turcji. Napastnicy zabili osoby, które w mieście Malatya, w południowo-wschodniej Turcji, drukowały Pismo Święte. Według policji, poderżnięto im gardła.
Na cmentarzu w Foggi (Włochy) ekshumowano ciało Polaka, który w 2005 r. zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w obozie pracy prowadzonym przez mafię. Istnieje podejrzenie, że przyczyną śmierci mogło być pobicie. Wyniki badań będą znane za dwa miesiące.
NATO uznało, że zagrożenie atakiem nuklearnym ze strony takich krajów, jak Iran czy Korea Płn., jest prawdopodobne. Oznacza to zgodę na budowanie elementów tarczy antyrakietowej w Czechach i w Polsce.
Sąd Najwyższy w USA zakazał pewnych form pozbawiania życia poczętych dzieci. To pokazuje zmianę sił w najwyższym organie sądowniczym USA na rzecz życia.