Uroczystość odbyła się w czwartek 12 października w Sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej podczas Mszy świętej. Wręczenia dyplomu Oblata dokonał ojciec prowincjał Dariusz Paszyński. W swoim wystąpieniu podkreślił, że w ten sposób bp Ignacy Dec, jak i wyróżnieni parafianie zostali włączeni w dobra duchowe Zgromadzenia nabyte przez modlitwę i dzieła apostolskie.
- Cieszę się, że mogę zostać oblatem Zgromadzenia Redemptorystów - powiedział bp Dec. - To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Od wielu lat jestem związany z redemptorystami w Bardzie, gdzie spędziłem wiele czasu jako kapłan i biskup. Zawsze podziwiałem ich charyzmę i zaangażowanie w głoszenie Ewangelii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ks. Andrzej Adamiak
Oprócz bp. Deca tytułem Oblata zostali uhonorowani także czterej parafianie: Marianna Ząber z Opolnicy, Maria Duma, Janina Szymańska i Tadeusz Sobieraj z Barda.
- Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia - powiedziała Marianna Ząber. - Od wielu lat jesteśmy związani z redemptorystami w Bardzie. Ich modlitwa i wsparcie duchowe są dla nas bardzo ważne.
Tytuł oblata symbolizuje głęboką więź duchową między redemptorystami a oblatami. Wyróżnienie Oblata Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela zostało nadane przez Przełożonego Generalnego Redemptorystów, o. Rogério Gomesa na prośbę wspólnoty redemptorystów z Barda oraz Zarządu Prowincji Warszawskiej.
ks. Andrzej Adamiak
Reklama
***
Sylwetki uhonorowanych.
Bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, ceni sobie charyzmat naszego Zgromadzenia i aktywnie troszczy się o rozwój Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, w którym od 1900 r. pracują redemptoryści. Przyczynił się do nadania kościołowi sanktuaryjnemu w Bardzie tytułu bazyliki mniejszej. Darzy wielką życzliwością i wspiera apostolat misyjny i duszpasterski, który redemptoryści prowadzą w jego diecezji. Z uznaniem i życzliwą troską odnosi się także do Radia Maryja i TV Trwam, w których inicjatywach systematycznie uczestniczy poprzez celebracje, głoszone kazania i katechezy oraz udział w modlitwie liturgicznej ze słuchaczami.
ks. Andrzej Adamiak
Reklama
Marianna Ząber należy do wspólnoty parafialnej pw. Nawiedzenia NMP w Bardzie. Całe swoje dorosłe życie chodziła pieszo niemal codziennie do naszego kościoła w Bardzie pokonując w jedną stronę około 2,5 km. Przez wiele lat była członkiem rady parafialnej. Założyła i przez długie lata prowadziła Koło Przyjaciół Radia Maryja w Bardzie. Angażowała się w zbieranie środków materialnych na rzecz tego dzieła. Organizowała przez lata coroczne wyjazdy na pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Częstochowy i do Torunia. Wspierała także Telewizję Trwam w staraniach o wejście na multipleks. Należąc do róży różańcowej od lat modli się regularnie w intencjach Kościoła i wspiera dzieła prowadzone przez redemptorystów.
ks. Andrzej Adamiak
Maria Duma od wielu lat jest członkiem rady parafialnej i przewodniczy parafialnej Caritas, która działa na rzecz ludzi opuszczonych i najbardziej potrzebujących. Dzięki jej bezinteresownej pracy organizowane były paczki świąteczne dla chorych i starszych ludzi, a także dla ubogich dzieci. Czynnie angażowała się w organizowanie dni chorych, podczas których dbała o to, aby mogli się wyspowiadać i uczestniczyć we Mszy św. oraz organizowała dla nich spotkania przy kawie i ciastku. Przez pewien okres kierowała też świetlicą działającą przy parafii. Dzięki jej zaangażowaniu, które wypływa z utożsamiania się z charyzmatem naszego Zgromadzenia, wiele osób otrzymało wsparcie materialne i duchowe.
Janina Szymańska przez 21 lat posługiwała w kancelarii parafialnej jako sekretarka wypełniając swoje obowiązki solidnie i profesjonalnie. Od dziesięciu lat jest główną zelatorką róż różańcowych istniejących przy naszej parafii. Należy też do rady parafialnej oraz parafialnego koła Caritas. Posługując w kancelarii parafialnej poznawała redemptorystowski charyzmat i starała się docierać do osób potrzebujących wsparcia tak moralnego jak i materialnego. Odpisywała chętnie na przychodzące do sanktuarium listy od osób samotnych i starszych oraz chorych i więźniów, podejmując się w ten sposób ich ewangelizacji. Również w chorobie, przebywając w szpitalu, zachęcała ludzi do modlitwy różańcowej. Rozdała wiele różańców i obrazków pośród pacjentów i personelu medycznego prosząc ich, aby powierzali swe sprawy Panu Bogu.
ks. Andrzej Adamiak
Tadeusz Sobieraj od wielu lat jest współpracownikiem domu zakonnego redemptorystów w Bardzie. Świadomie i chętnie podejmuje starania o stan klasztoru i bazyliki mniejszej, udzielając się w różnych pracach, a także w dodatkowych posługach przy kaplicach różańcowych i drodze krzyżowej. Opiekuje się również zielenią i kwiatami na dziedzińcu klasztornym. Od kilkunastu lat jest troskliwym opiekunem i zakrystianinem kaplicy górskiej na Górze Kalwarii w Bardzie. W to zadanie angażuje się całym sercem, pomagając ojcom w pracy duszpasterskiej na rzecz parafian i pielgrzymów. Będąc członkiem róży różańcowej włącza się aktywnie w modlitwę różańcową w intencjach całego Kościoła, papieża i parafii.