Reklama
edytorial
Wszystko wskazuje na to, że drukowany w bieżącym numerze „Niedzieli” tekst o. Jana Góry OP o bł. Bogumile jest ostatnim artykułem, który napisał on w swoim życiu...
Wszyscy mieszkańcy cywilizowanego świata dbają o swoją przeszłość, o materialne zapisy tej przeszłości, wyrażane przez pomniki, muzea, przeżywanie rocznic i narodowych świąt. Wiąże się to z pamięcią. Jak mówią wieszczowie – narody, które tracą pamięć, giną.
3
z Watykanu
4
ze świata
5
6
z Polski
7
8-11
temat numeru: kanonizacja 5 czerwca 2016
Był profesorem retoryki i znakomitym kaznodzieją. Przez cztery lata przemawiał z ambon w obecności hetmana Jana Sobieskiego.
12-14
Krzyżacy • rehabilitacja
Któż w Polsce nie słyszał o Krzyżakach! Większość Polaków zaczerpnęła wiedzę o tym zakonie rycerskim ze stron sienkiewiczowskiej powieści.
16-17
ostatni artykuł o. Jana Góry OP dla „Niedzieli"
Ludzie Lednicy ostatnio systematycznie odwiedzają „Niedzielę”. Jest to związane z ich przyjazdami do Częstochowy, gdyż co miesiąc prowadzą Apel Jasnogórski, co stanowi formę modlitewnego przygotowania do Spotkania Młodzieży na Lednicy, zaplanowanego na 4 czerwca 2016 r.
18-19
patroni Emaus
24-25
8 czerwca • wspomnienie św. Jadwigi Królowej
Wybór Jadwigi na polski tron zbiega się z początkiem obecności Jasnogórskiego Wizerunku na polskiej ziemi. Czy zbieżność taka może być dziełem przypadku?
26
29
31
liturgia tygodnia
Dwa pierwsze czytania mszalne ukazują dwa odmienne ocalenia. Pierwsze czytanie, wyjęte ze starotestamentowej Pierwszej Księgi Królewskiej, opisuje cudowne wskrzeszenie zmarłego dziecka. Widząc rozpacz jego matki, prorok Eliasz, wbrew wszelkiej nadziei, przywrócił chłopca do życia.
32-33
felieton
Kiedy kilkanaście lat temu trafiłem na Węgry, dowiedziałem się, że w tamtejszym parlamencie (liczącym wówczas 360 osób) aż 36 posłów (czyli 10 proc.) mówi w języku polskim. W naszym sejmie węgierskiego nie znał wówczas nikt.
35
36-37
fakty • opinie
38
z prasy zagranicznej
39
39
Teatr Wielki w Warszawie • 50. rocznica odbudowy
Teatr Wielki Opera Narodowa jest naprawdę wielki. Nie tylko z powodu wybitnych przedstawień, które wyniosły te dzieła na wyżyny sztuki. Ale też z powodu swych minionych 250 lat, wrosłych w dramatyczną historię naszego narodu.
40-41
walne zgromadzenie KSLP
Sumienie lekarza, tym bardziej katolickiego lekarza, zmaga się często z napięciem pomiędzy odczytywanym prawem moralnym a prawem stanowionym egzekwowanym przez państwo,
42
felietony
Frans Timmermans określa się jako polityk katolicki, choć z Papieżem akurat się nie zgadza.
44-45
rodzina • poradnik
Co to znaczy prawdziwie ufać Bogu? Tak często próbujemy mówić, że pokładamy ufność w Bogu, a jednocześnie mamy w zanadrzu plan B.
46
turystyka • planujemy wakacje
Co prawda dziś tylko ok. 6 proc. dorosłych Polaków to turyści weekendowi, jednak powoli ich liczba rośnie, a i w przyszłości, ze względu na zmiany, jakie zachodzą w stylu życia Polaków, popularność takiej turystyki będzie większa.
47
na Światowe Dni Młodzieży • film • „Zerwany Kłos"
To historia pokazująca sens cierpienia, przebaczenia oraz zwycięstwa miłości nad nienawiścią. Zakończyły się ostatnie zdjęcia do filmu „Zerwany Kłos”, który przedstawia losy bł. Karoliny Kózkówny. Premierę zaplanowano w Toruniu przed Światowymi Dniami Młodzieży.
48-49
Niedziela Młodych
To nie jest łatwe pisać o Bogu, który jest niepojęty, nieogarniony, potężny, a jednocześnie bliski, czuły, miłosierny.
Chrystoteka, Misterium o Bożym Miłosierdziu i koncert Maleo Reggae Rockers. Rozpocznij wakacje Misyjnym Świętem Młodych!
O ewangelizacji, uczynkach miłosierdzia i o tym, jak odkryć Boży plan, z José Prado Flores, gościem majowych rekolekcji przed ŚDM „Dla nas i całego świata”, rozmawia Zofia Świerczyńska
Chrześcijaństwo to nie etyka, ale osobiste spotkanie z Jezusem – powiedział 21 maja w Łagiewnikach José Prado Flores.
50-53
kultura
Kto czytał pierwszą część „Dziewczyn wyklętych”, wie, o kim jest ta doskonała książka.
Tytułowy Zwierzogród to utopijne miasto, gdzie pozornie życie jest łatwe, lekkie i przyjemne, a wszystkie zwierzęta – jedyni jego mieszkańcy – żyją w pokoju i harmonii
54
56
Niedziela bielsko-żywiecka
Niedziela 5 lipca upływa pod znakiem męczeńskiego świadectwa św. Jana Sarkandra. Kapłan urodzony w naszym Skoczowie, zamęczony podczas religijnych wojen, to postać, którą trzeba także widzieć jako fundament duchowy naszej bielsko-żywieckiej diecezji.
Rychwałdzkie sanktuarium maryjne było celem tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Fundacji im. św. Brata Alberta.
W diecezji tańczono dla Papieża w ramach ogólnopolskiej akcji Ruchu Lednickiego „Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II” – dla uczczenia rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
Niedziela częstochowska
Człowiek jest istotą obdarowaną wolną rolą i posługuje się rozumem. Rozum zaś służy rozpoznawaniu prawdy. Człowiek pragnie żyć prawdą, pragnie cywilizacji prawdy.
Jeżeli masz problemy ze zdrowiem, ze sprawnym poruszaniem się, jesteś osobą starszą wiekiem, a przed Tobą marzenie – pielgrzymka do Lourdes, to dołącz do grupy osób z archidiecezji częstochowskiej udających się w miejsce szczególnie wybrane przez Matkę Bożą.
Przed zawarciem sakramentu małżeństwa każda para narzeczonych bierze udział w bezpośrednim przygotowaniu do tego wydarzenia.
Kolejne spotkanie Nieoficjalnej Akademii Miłośników Polskiej Kultury w ramach „Poniedziałków kulturalnych” przy księgarni „Niedzieli” miało miejsce 9 maja.
Niedziela podlaska
W związku z obchodami jubileuszu diecezji drohiczyńskiej prezentujemy fragmenty listu pasterskiego bp. Tadeusza Pikusa z okazji 25. rocznicy powołania jej do istnienia.
W sobotę 14 maja sześcioro wychowanków Szkoły Specjalnej w Siemiatyczach przyjęło I Komunię św., trójka uczniów w tym dniu przeżywała zaś rocznicę tego sakramentu.
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w czasie tradycyjnych modlitw w intencji wsi i rolników odbyło się pierwsze modlitewne spotkanie Polskiego Związku Zawodowego Rolników.
Niedziela kielecka
Kościół kielecki cieszy się z nowych kapłanów. 28 maja w bazylice katedralnej bp Jan Piotrowski udzielił święceń kapłańskich dwunastu diakonom.
Gdy w latach 80. powstawała nowa parafia na osiedlu w Sędziszowie, św. Brat Albert jako patron stał się wyborem oczywistym
Tytuł Honorowego Obywatela Bodzentyna otrzymał 14 maja sędzia Andrzej Jankowski, przez wiele lat kierujący Okręgową Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich, która przeprowadziła kilkaset śledztw i skutecznie ścigała zbrodniarzy wojennych, w tym oprawców ludności Gór Świętokrzyskich.
Niedziela małopolska
Pokazać, że każdy może być misjonarzem – taki cel przyświeca Stowarzyszeniu „Inicjatywa Młodzi Misjom”, które 22 maja zorganizowało Misyjne Święto Dzieci.
Już po raz jedenasty w Zakopanem młodzi ludzie z różnych części Polski mieli okazję poznać sens papieskich nauk i myśli, dokonując ich interpretacji poprzez sztukę.
„Rodzina darem dla chorego i niepełnosprawnego” to tytuł ogólnopolskiego sympozjum naukowego, zorganizowanego 2 czerwca przez Wydział Nauk Społecznych – Instytut Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Do grona prelegentów zaproszono dr Marię Ligęzę, psychologa rozwojowego
Niedziela lubelska
Dla człowieka wierzącego wdzięczność to samo serce wiary: chrześcijanin, który nie umie dziękować, to człowiek, który zapomniał języka Boga” – powiedział niedawno papież Franciszek.
Dokładnie pół wieku temu w Lublinie odbyły się uroczystości związane z Milenium Chrztu Polski
70. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej stała się okazją do zorganizowania wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia
Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętowała 25-lecie swojej ponownej działalności. Z tej okazji uroczystości odbyły się w Krasnymstawie
Niedziela legnicka
W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego pod opieką ks. Andrzeja Płazy z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wyruszyła piesza pielgrzymka do Krzeszowa
Relikwie bł. Imeldy Lambertini, patronki dzieci pierwszokomunijnych, pojawiły się na stałe w chojnowskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Ośrodek Grapa, należący do parafii pw. św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce, gościł już kapele góralskie i zespoły cygańskie. Tym razem na scenie wystąpili również Paweł i Łukasz Golcowie z zespołu „Golec uOrkiestra”
Bolesławiec uroczyście żegnał kolejną grupę artylerzystów, którzy stanowią 34. Zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie w ramach operacji wsparcia pokoju Joint Guardian
Niedziela łódzka
„Rodzina – tu rodzi się dobro”, pod takim hasłem odbyła się archidiecezjalna pielgrzymka rodzin. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymka rozpoczęła się Marszem dla życia i rodziny.
21 i 22 kwietnia w Łodzi pożegnaliśmy legendarnego dowódcę IV Pułku Ułanów Zaniemeńskich, zamordowanego przez bezpiekę, płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, którego szczątki odnaleziono dopiero po wielu latach.
Niedziela przemyska
Jaka byłaby Polska, Europa i świat, gdyby jego nie było? Każdy, kto zetknął się z Janem Pawłem II, został obdarzony ciepłem Bożej miłości. Wierzymy, że św. Jan Paweł II wyprasza potrzebne łaski Kościołowi, narodowi polskiemu, każdemu z nas i całemu światu
Dziesiąty Kongres Nauczycieli i Wychowawców całego Podkarpacia odbył się 23 kwietnia. Do tej pory nauczyciele, katecheci i wychowawcy spotykali się w Miejscu Piastowym, ale tym razem zostali zaproszeni w gościnne progi Przemyśla, który przywitał ich wiosennym słońcem.
Rok Święty Miłosierdzia jest dobrą okazją do umocnienia ducha miłosierdzia w każdym z nas. Zachęca nas do tego Ojciec Święty Franciszek w specjalnym orędziu skierowanym do wszystkich wiernych.
Niedziela rzeszowska
Już niebawem, 8 czerwca 2016 r., w odpustowe święto patronki kościoła akademickiego w Rzeszowie pw. św. Jadwigi Królowej, bp Jan Wątroba dokona konsekracji kościoła, któremu od blisko 10 lat patronuje święta Pani Wawelska.
13 maja br., w czasie pierwszego tegorocznego uroczystego nabożeństwa fatimskiego, relikwie błogosławionych pastuszków zostały wprowadzone do katedry rzeszowskiej.
W styczniu 1915 r. siostry szarytki pracujące w gorlickim szpitalu zakończyły tam pracę i udały się do Lwowa. W rok później wydział krajowy wraz z ks. Bronisławem Świeykowskim uprosił u przełożonej generalnej sióstr służebniczek w Starej Wsi, aby to zgromadzenie objęło opiekę nad szpitalem.
5 czerwca papież Franciszek kanonizuje o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Marianów. Przez kilka lat swojego życia ten świątobliwy kapłan, szczególny orędownik dusz czyśćcowych, związany był z Podkarpaciem.
Niedziela sandomierska
Diecezjalna Pielgrzymka Gimnazjalistów do sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu odbyła się po raz szósty i powoli wpisuje się na stałe w nurt formacji młodego człowieka.
Do Sandomierza przybyli 21 maja przedstawiciele KCPR na piąty już zjazd. Celem spotkania było podziękowanie wolontariuszom za podejmowaną pomoc w dekanatach oraz wskazanie nowych sposobów wspierania i promowania życia rodzinnego.
Agnieszka i Jakub Kołodziejowie z Lublina, należący do Domowego Kościoła. Od dwóch lat dość intensywnie odwiedzają naszą diecezję.
Niedziela sosnowiecka
Kiedy słyszymy dzwonek lub pukanie do drzwi reakcje są różne. Inaczej się wita listonosza z emeryturą, inaczej sąsiadkę, co przyszła na plotki, a jeszcze inaczej brata czy siostrę, których dawno nie widzieliśmy.
20 lat temu bp Adam Śmigielski SDB podniósł miejscowy kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu do rangi sanktuarium.
5. edycja koncertu charytatywnego pod hasłem „Gramy dla mamy” rozpoczęła się w prawdziwie letni, poniedziałkowy wieczór 23 maja. Gorąco było nie tylko na zewnątrz, ale również w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu – z powodu niezwykłych przeżyć, emocji i wrażeń
Niedziela świdnicka
Bądźcie kapłanami konfesjonału i z cierpliwością czekajcie na tych, którzy pragną pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty – mówił w homilii bp Ignacy Dec do siedmiu nowo wyświęconych kapłanów.
Już po raz dwudziesty na Polach Lednickich k. Gniezna odbędzie się 4 czerwca Spotkanie Młodzieży „Lednica 2000” zainicjowane przez znanego dominikanina o. Jana Górę.
Wpatrzeni w Serce Maryi modlimy się: „Niepokalane Serce Maryi, módl się za nami”. Patrząc w Niepokalane Serce Maryi, przypominamy sobie, aby w naszych sercach była świętość, aby nasze serca były mieszkaniem, świątynią dla Ducha Świętego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa najpełniej przypomina nam o tej wielkiej miłości Boga, za którą człowiek tęskni i której wciąż pragnie.
W uroczystość odpustową Matki Bożej Królowej Polski parafia w Tetyniu obchodziła 70-lecie pracy duszpasterskiej chrystusowców.
12 maja 2016 r. parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie obchodziła uroczystość konsekracji kościoła, która zbiegła się z obchodami 70. rocznicy jej erygowania.
Niedziela toruńska
Dni powszednie, te zwykłe poniedziałki, środy, piątki, w większości stanowią nasze życie. Teraz, kiedy przyroda rozkwita, a słońce złoci ziemię, łatwiej znaleźć radość w codzienności, zauważyć piękno świata będące dziełem palców Bożych.
Czerwiec kojarzy się z papieskim wołaniem św. Jana Pawła II spod Wielkiej Krokwi w Zakopanem 6 czerwca 1997 r.: „Sursum corda! Chcę, żeby cała Polska, od Bałtyku po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda! W górę serca!”.
Piątkowy wieczór w Toruniu. Rynek Staromiejski. Wśród ulicznego gwaru dają się słyszeć radosne dźwięki. Na środek, obok ratusza, wychodzą młodzi ubrani na biało. Kim są? Po co przyszli? Chcą tańczyć dla Jezusa i dla św. Jana Pawła II.
Niedziela warszawska
Święto Dziękczynienia na stałe wpisało się w religijny kalendarz stolicy. Uroczystości ku czci Opatrzności Bożej są nierozerwalnie związane z budową świątyni-wotum w Wilanowie.
Ks. Matteo Campagnaro, kapelan kard. Kazimierza Nycza, obronił rozprawę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.
Piłkarski Klub z ulicy Łazienkowskiej świętuje 100-lecie istnienia. W roku jubileuszu Legia zdobyła mistrzostwo kraju i Puchar Polski. Do pełni futbolowego szczęścia brakuje jeszcze awansu do Ligi Mistrzów.
Niedziela wrocławska
Jedni studiują na Politechnice, inni na Uniwersytecie, jedni kochają góry, drudzy jazdę na rowerze. Mają własne cele i własne sposoby na ich osiągnięcie. Łączą ich bezgraniczna miłość do Chrystusa oraz całkowite oddanie przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży.
Bierzmowanie wraz z Chrztem Świętym i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które w pierwszych wiekach przyjmowano podczas jednego wydarzenia liturgicznego, najczęściej Wigilii Paschalnej.
O sakramencie bierzmowania z biskupem Jackiem Kicińskim rozmawia Adrianna Sierocińska.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wobec Najświętszego Jezusowego Serca stajemy często zmęczeni bezbronnością i bezradnością, gdyż na tyle spraw w naszych środowiskach nie mamy wpływu albo nie możemy ich zmienić.
Uroczystości parafialno-szkolne w Tereszpolu, podczas których miejscowa młodzież otrzymała sakrament bierzmowania z rąk pasterza naszej diecezji, bp. Mariana Rojka, odbyły się 19 maja.
Pod takim hasłem Parafialny Zespół Caritas przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie wspólnie ze Szkolnymi Kołami Caritas przeprowadzili Rodzinny Festyn Charytatywny na Rynku Miejskim.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Każdy człowiek – ten malutki, dopiero co poczęty w łonie swojej mamy, jak i ten z posiwiałymi już włosami – ma serce, które otrzymał od Boga.
Europejskie Centrum Wolontariatu pracuje na wysokich obrotach, ale to normalne przy organizacji imprezy na taką skalę. Lubuski Festiwal Wolontariatu już 12 czerwca.
Kontynuujemy naszą relację z pieszej pielgrzymki Gabrieli i Grzegorza do miejsca kultu św. Jakuba Większego Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii.