Reklama

Archiwum

Niedziela 5/2023

Spis treści

Kącik dla dzieci

Kolorowanka

50-51

Jan Paweł II • Odkrywamy prawdę

W OBRONIE ŚWIĘTEGO
REDAKTORZY NACZELNI: ks. Jarosław GRABOWSKI, "Niedziela" ks. Adam PAWLASZCZYK, "Gość Niedzielny" ks. Henryk ZIELIŃSKI, "Idziemy"

Żadne słowa nie mają takiej siły oddziaływania jak przykład. Mogą się stać inspiracją do działania, ale to czyny tworzą historię, a ta uczy, że mali wzorują się na wielkich. Mądrość wzbudza bowiem podziw, a ten skłania do naśladowania. Bycie autorytetem, przewodnikiem, liderem zazwyczaj sprawia, że człowiek jest nie tylko naśladowany, podziwiany, szanowany – ale także bacznie obserwowany. Każdy jego krok, każda wypowiedź czy decyzja są oceniane i osądzane.

W OBRONIE ŚWIĘTEGO
Dlaczego Jan Paweł II jest atakowany?
Grzegorz Polak, publicysta „Niedzieli”

Dyskredytowanie osoby papieża Polaka przez zarzucanie mu, że tuszował przypadki pedofilii i systemowo lekcewazył to haniebne zjawisko w Kościele katolickim, jest w istocie atakiem na jego nauczanie.

Dlaczego Jan Paweł II jest atakowany?
Oskarżenia bez pokrycia
Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego"

Oskarżyciele św. Jana Pawła II, twierdząc, że przyzwalał na pedofilię w Kościele katolickim, posługują się kilkoma przykładami, które mają być dowodem na ich zarzuty.

Oskarżenia bez pokrycia
Pułapka ahistoryczności
Grzegorz Górny, publicysta "Sieci"

Reakcji Jana Pawła II na stopniowo ujawniane przypadki pedofilii wśród duchownych nie wolno oceniać w oderwaniu od kontekstu historycznego, w jakim do tych przestępstw dochodziło.

Pułapka ahistoryczności
Papieski rachunek sumienia
Milena Kindziuk, dziennikarka, adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW

To paradoks, że Jan Paweł II, który jako pierwszy w dziejach papież zainicjował proces publicznego oczyszczenia Kościoła, obecnie jest oskarżany o zaniechanie w zwalczaniu grzechu pedofilii.

Papieski rachunek sumienia
O świętości, która parzy Złego
ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, publicysta "Idziemy"

Świętość przyciąga, ale może także przeszkadzać, irytować. Nic dziwnego, że ktoś taki jak św. Jan Paweł II, prawdziwy mąż Boży, budzi złość.

O świętości, która parzy Złego
Kompleks Herostratesa
Ks. Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym św. Jana Pawła II

Prowadząc prace przy procesie beatyfikacyjnym papieża Polaka, kierowałem się zasadą: „Działać szybko, ale dobrze”. Wszystkie inne normy przewidziane przez prawo kanoniczne zostały więc zachowane pomimo nacisków ze strony różnych grup świeckich i duchownych, aby od nich odstąpić i ogłosić Jana Pawła II świętym przez aklamację Ludu Bożego.

Kompleks Herostratesa
Zniszczyć Jana Pawła II
Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta, tygodnik „Sieci”

Jan Paweł II to święty i apostoł katolicyzmu. To świadek chrześcijaństwa, którego idee i czyny stanowiły jedno. To prorok, który wezwał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze ziemi w Polsce, a rok później powstała Solidarność, której historycznej roli nie sposób przecenić. To myśliciel, który swoimi encyklikami, ale także żywym słowem głoszonym w czasie pielgrzymek obejmujących cały świat mierzył się z najważniejszymi problemami współczesności.

Zniszczyć Jana Pawła II
Z przesłania Jana Pawła II do kardynałów Stanów Zjednoczonych, 23.04.2002
Jan Paweł II

"Jestem głęboko poruszony faktem, że kapłani i zakonnicy, których powołaniem jest pomagać ludziom prowadzić życie święte w oczach Bożych, sami stali się powodem tak wielkiego cierpienia i zgorszenia młodych ludzi...".

Z przesłania Jana Pawła II do kardynałów Stanów Zjednoczonych, 23.04.2002

72-86

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję